Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa prima inmatriculare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxa prima inmatriculare

6 replies to this topic

#1 gabitaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 18 June 2007 - 11:28 AM

in ce cont se trece taxa de prima inmatriculare?



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2007 - 12:45 PM

635=446/447
446/447=5311/5121

Madalina



#3 gabitaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 18 June 2007 - 12:56 PM

taxa de inmatriculare e de vreo 4000lei , deci este o suma mare , iar taxa asta mareste valoarea masiniii
deci nu ai cum sa o treci pe 635 :smile: , ce zici de un BMW de capacitate 3000 cm3, care are o taxa de inmatriculare de vreo 3000 euro!!!!!!!!!!!! cum inregistrezi ?si in primul rand TAXA MARESTE VA;LOAREA MASINII, trebuie facuta o reevaluare a masinii , ca sa poti introduce taxa la valoarea masinii si apoi sa o amortizezi, voi ce pareri aveti?????????



#4 alberta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2007 - 02:22 PM

Eu nu pun taxa de inmatriculare in valoarea masinii, o inregistrez in 635. Nu cred ca aceasta taxa mareste valoarea masinii, e doar o taxa, mai mica sau mai mare in functie de masina. Parerea mea....



#5 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 June 2007 - 07:19 PM

...si eu cred la fel...ca taxa de prima inmatriculare poate intra in valoare masinii...



#6 adii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2007 - 07:40 PM

Azi am inregistrat o masina la care taxa de prima inmatriculare e de 17600 lei si am capitalizat-o (am adaugat-o da valoarea amortizabila). E o societate platitoare de impozit pe profit si m-am gandit ca daca o pun 635 e prea mare cheltuiala. Voi ce parere aveti?



#7 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2007 - 10:09 AM

buna :biggrin:
unde as putea sa citesc despre taxa asta de prima inmatriculare?ma puteti ajuta,varog?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL