Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensarea datoriilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensarea datoriilor

2 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2007 - 04:38 PM

Buna tuturor,
am urmatoarea situatie:
Societatea A este datoare unei societati B,datoria fiind un imprumut pe care trebuie sa l ramburseze.,datorie = 100.000 euro
Societatea B este datoare la randul ei societatii A ,datoria fiind o diferenta de plata pentru un avans de achizitie a unei cladiri= 110.000 euro.
Mentionez ca pana acum nu s au intocmit niciun fel de facturi,s a lucrat numai pe baza de contract/antecontract .
Cele 2 hotarasc compensarea datoriilor.
Ce inregistrari pot face pentru a evidentia situatia prezentata mai sus?
Multumesc anticipat.



#2 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2007 - 08:53 AM

nu e nimeni cu vreo parere?
pleeeeeeeeease.. :smile:




#3 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 June 2007 - 07:38 AM

E foarte neclara si dubioasa situatia. In primul rand nu se compenseaza avansuri . Cred ca e ceva putred si cel mai bine ar fi ca cele 2 societati sa-si rezolve problema fara a compensa ceva. Suma e mare , trebuie mers la IMI si aici ai nevoie de facturi de lucrari executate sau bunuri livrate. Nu cred ca este posibila compensarea.
iuliana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL