Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cod COR urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cod COR urgent


68 replies to this topic

#21 chirila_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 June 2008 - 10:13 AM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 6 2008, 10:37 AM, a spus:

in bara principala de lucru, unde selectezi Management si apoi CAEN, acolo apare...

stiu, m-am uitat acolo, dar la restaurante/hoteluri exista doar 553 apoi 559, 555 care imi trebuie mie cf certificatului de inregistrare nu este. si doar e ultima varianta de revisal de pe site-ul lor.



#22 ro78a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 June 2008 - 03:20 PM

Buna ziua,

Cine imi poate spune ce incadrare din COR ar corespunde cel mai bine pentru postul de custommer support coordinator

(de fapt coordonator suport vanzari)?

Multumesc frumos :thumbup:




#23 lucica645

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2008 - 10:47 AM

Va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu o informatie.
Trebuie sa fac un act aditional de schimbare de functie si anume: din agent turism in DIRECTOR TURISM.
Am cautat in COR si nu am gasit nimic sau poate ca nu am cautat unde trebuie.
Va rog mult sa ma ajutati pt ca trebuie sa il inregistrez la ITM
Va multumesc mult.
O zi buna.



#24 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 15 October 2008 - 10:56 AM

COR : 131518 - Director agentie de turism detailista sau

COR : 131509 - Director agentie de turism touroperatoare .

O zi buna !



#25 dreaqulah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 February 2009 - 08:58 AM

Sal,


As avea o intrebare legata de incadrarea unui nou salariat, absolvent al Fac. de Stiinte Economice, cu durata de studii de 3 ani (de scurta durata). Titlul obtinut de aceste este: "Licentiat in stiinte economice", specializare: contabilitate si informatica de gestiune. Avand in vedere ca studiile sunt de scurta durata, poate salariatul sa benefecieze de aceleasi drepturi la incadrare ca si un absolvent cu aceleasi studii dar de lunga durata (4 ani)? Dpv al salariului minim coef. de multiplicare este de 1,5 ca si in cazul subinginerilor? La ce cod COR ar putea fi incadrat?

Multumesc.



#26 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 April 2009 - 08:18 AM

Buna ziua tuturor,

e prima oara cand trebuie sa ma ocup si de chestii de personal-contracte de munca-ITM,
as avea nevoie de niste sfaturi...

la o societate mica, cu un singur administrator, administratorul se angajeaza cu contract de munca in functia de Director General.
care este codul COR corect? 131401- conducator intreprindere mica patron (girant) in comert sau 121011 - director general societate comerciala? la subgrupa 12 scrie ca e pentru societati mari, are vreo importanta? daca pun 131401, pot sa numesc postul "Director General", si sa-l trec in CIM "E. Felul muncii:
Functia: DIRECTOR GENERAL - cod COR: 131401 - conducator intreprindere mica
patron (girant) in comert, conform Clasificarii ocupatiilor din Romania"?

administratorul fiind singurul indreptatit sa semneze in numele firmei, va semna in amandoua locuri contractul? si la angajator, si la angajat?

care sunt pasii in inregistrarea la prima data a firmei si a unui contract la ITM?

multumesc celor care au timp sa-mi raspunda...
Bea



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 April 2009 - 09:34 AM

Daca nu s-a schimbat nimic, se merge la ITM, la secretariat, cu originalul si copia dupa actul constitutiv, CUI, imputernicire din partea administratorului si un dosar. In urma inregistrarii, firma va fi incredintata unui inspector care se va ocupa de preluarea si completarea cartii de munca, a ct.de munca, a statului de plata, actelor aditionale etc.
Pt. inreg.unui CIM este nevoie de : CIM completat in 3 ex.+copie dupa actele care atesta studiile efectuate+copie dupa cartea de munca+adev.medicala+cartea de munca sau decl.pe proprie raspundere ca nu a mai avut carte de munca.
In ceea ce priveste functia de director general, eu am avut un caz de director, asociat unic si administrator cu studii medii si am fost indrumata de catre un inspector sef sa aleg intre 121004 si 131401, in final am ales 131401 si pe ct.de munca am scris director, iar la semnaturi a trebuit sa semneze in ambele locuri aceeasi persoana, din moment ce nu a mai existat altcineva. In cazul tau daca exista un asociat eu stiu ca poate semna la angajator, cel putin asa dorea inspectoarea in cazul pe care l-am expus ca la angajator sa semneze un asociat, dar cum nu a existat, a acccepat aceeasi semnatura in ambele parti. Parerea mea este sa mergi cu ct.de munca si sa te sfatuiesti cu inspectoarea care se va ocupa de firma, pt.ca am observat ca sunt pareri diferite chiar si intre inspectori, nu este normal, dar la noi se poate orice, vorba aceea : "cate bordeie, atatea obicee".

Dana




#28 maru21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 April 2009 - 11:56 AM

Buna ziua ,sunt noua pe forum si noua in domeniu ,de curand am deschis cimpreuna cu sotul meu un magazin de mobila,noi o facem iar acolo expunem ,am angajat o fata care nu a luat bac-ul ,problema este ca nu stiu cu ce cod cor sa o incadrez in contract ,la muncitori necalificati nu gasesc absolut nimic ,daca am pus-o lucrator comercial ,cele de la itm mi-au spus ca ii trebuie calificare ,va rog ajutati-ma cu un sfat



#29 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2009 - 01:02 PM

4115 -secretara
4121-registrator al operatiunilor de evidenta contabila
4211- casiera



#30 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 April 2009 - 08:48 AM

eu zic ca nu poate fi incadrata in functii din grupa 4, pentru ca aceste functii presupun studii medii, iar ea neavand bac-ul luat... si plus de asta cei de la ITM, nu i-au acceptat nici functia de lucrator comercial, care este in grupa 5, cum sa accepte atunci functii din grupa 4?
in grupa 9, la muncitori necalificati, ar fi muncitor necalificat la ambalarea produselor solide si semisolide 932005. nu stiu daca te ajuta asta. ar mai fi incarcator-descarcator 933003



#31 zny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 May 2009 - 05:44 PM

buna ziua,
as dori daca ma poate ajuta cineva in legatura cu :
cod cor ( codul ocupatiilor din romania) referitor la angajarea unor persoane in domeniul desfacere legume si fructe( exclus vanzator) mai clar o meserie privind cunoasterea fructelor si legumelor aduse din import si depozitate.

va multumesc,
astept un raspuns urgent



#32 silvia d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 June 2009 - 07:42 PM

COR pentru SEF SERVICIU ( DEPARTAMENT ) TEHNIC IN CONSTRUCTII . :lnr (51): :sad:



#33 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 June 2009 - 08:51 PM

Depinde daca are studii medii sau superioare. Am sa-ti dau ce am gasit:
1) 1223 Conducatori in constructii [studii superioare]:
- 122309 sef sector (sectie) drumuri-poduri
- 122310 sef sectie productie, exploatare, intretinere, reparatii in constructii si lucrari publice
- 122311 sef serviciu in constructii
- 122312 sef birou in constructii

2) Alte functii superioare
- 214213 conducator de lucrari civile

3) Functii studii medii:
- 311201 maistru constructii civile, industriale si agricole
- 311203 tehnician constructor
- 311208 maistru instalator in constructii
- 311209 tehnician instalatii in constructii
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#34 liavio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 August 2009 - 07:52 AM

Buna ziua!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine,detin o vulcanizare auto si am incheiat un contract de munca pentru un salariat cu program de 2 ore/zi .La meserie i-am trecut muncitor necalificat,salariatul are 10 cls si sc profesionala unde este calificat ca si strungar.Acum trebuie sa operez in progr Revisal si nu gasesc cod COR coresp ptr muncitor necalificat.Am studiat in gr COR si la muncitor necalif nu coresp nimic ptr un lucrator in vulcanizare.Am primit o indrumare ptr grupa 8231,dar aici se refera la ceva mai complex (industriale) parerea mea.Astept si alte opinii....
Va multumesc.



#35 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 August 2009 - 09:12 AM

Daca trebuie sa stie vulcanizare atunci nu mai e necalificat. Un necalificat face curatenie, spala vase, incarca-descarca, spala masini, paznic sau orice nu cere cunostinte speciale.
Iti dau cateva coduri poate-ti alegi unul:
1. In vulcanizare (calificati):
- 823104 vulcanizator de produse industriale din cauciuc
- 823106 operator la prelucrarea cauciucului
- 823119 vulcanizator la autoclava
2. Necalificati:
- 9142 Spalatori de vehicule, vitrine si geamuri
- 9162 Muncitori necalificati in servicii publice
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#36 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 August 2009 - 03:51 PM

Poti sa-l angajezi ca necalificat dar daca vine ITM-ul nu e de bine !

Un necalificat nu poate sa fie paznic !



#37 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 August 2009 - 03:54 PM

COR (act.10.07.2008) III. 9. GRUPA 9 Muncitori necalificati
9152 Portari, paznici si asimilati
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#38 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 August 2009 - 04:08 PM

Vezi postareanopris, la Aug 26 2009, 04:54 PM, a spus:

COR (act.10.07.2008) III. 9. GRUPA 9 Muncitori necalificati
9152 Portari, paznici si asimilati

Imi cer scuze , cand am scris paznic ma gandeam la agenti de paza nu la o persoana care pazeste tarlaua ! :lostit (13):



#39 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 08 September 2009 - 08:05 PM

Salutare,

cine ma poate ajuta cu codul pentru un director zonal de vanzari.
Multumesc anticipat.

structura este in felul urmator:
- director de vanzari (general) 121018
- director zonal (este subordonat directorului) - xxxxxxxxxxx sa-l incadrez manager de mk123307?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 September 2009 - 07:18 PM




#40 teoalexutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 September 2009 - 02:21 PM

Nu stiu daca am postat bine mesajul meu sunt noua pe forum si am nevoie de ajutorul vostru.Sunt studenta anul 2 la facultate Finante Banci si momentan luvrez ca asistent contabil la o firma si trebuie sa scriu contracte de munca pentru angajatii firmei si chiar al meu si nu stiu ce cod COR si ce functie trebuie sa trec in contract pentru ca nu am diploma sau adeverinta de contabil primar.Ce functie pot scrie in contract? am doar diploma de bac.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 25 September 2009 - 02:39 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL