Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrebarea 30 de la examenul de consilieri ficali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrebarea 30 de la examenul de consilieri ficali


16 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 20 June 2007 - 11:11 AM

30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
Da, in suma de 5.700 lei


poate sa mi explice si mie cineva de ce trebuie sa i se poate rambursa tva ul unei persoane fizice,conform intrebarii???
elma



#2 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 20 June 2007 - 11:24 AM

Parerea mea ca nu i se restituie nici un TVA:
1 - Intre persoane fizice nu se intocmeste factura in care sa se specifice TVA.
2. - In intrebare era vorba de PERSOANE FIZICE nu de PERSOANE FIZICE AUTORIZATE.
3. - Am intrebat un notar, in tranzactii de bunuri mobiliare (auto, etc.), nu au rol de coloectare fiscala. Notarii calculeaza si colecteaza impozitele la tranzactii imobiliare intre vii.


Si eu am postat un raspuns gresit la vama, dar a fost corectat.
Au mai fost raspunsuri gresite la unele intrebari, dar per total rasunsurile ne-au ajutat enorm.




#3 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 20 June 2007 - 01:19 PM

Vezi postarealauvoi, la Jun 20 2007, 12:24 PM, a spus:

Parerea mea ca nu i se restituie nici un TVA:
1 - Intre persoane fizice nu se intocmeste factura in care sa se specifice TVA.
2. - In intrebare era vorba de PERSOANE FIZICE nu de PERSOANE FIZICE AUTORIZATE.
3. - Am intrebat un notar, in tranzactii de bunuri mobiliare (auto, etc.), nu au rol de coloectare fiscala. Notarii calculeaza si colecteaza impozitele la tranzactii imobiliare intre vii.


Si eu am postat un raspuns gresit la vama, dar a fost corectat.
Au mai fost raspunsuri gresite la unele intrebari, dar per total rasunsurile ne-au ajutat enorm.


am pus aceasta intrebare,deoarece in ziua examenului am incercat sa aflu raspunsul printre colegii prezenti si toata lumea ridica din umeri , ca nu stiau de ce,dar ca se restituiau persoanei fizice 5700 lei.nimeni nu a intrat in polemici cu mine.ma priveau ca de pe alta lume, ceva de genul...ia uite si asta ce intreaba in ziua examenului.


mai am o intrebare lauvoi: ce parere ai de notele de credit trimise de italieni ca si factura de diferenta de pret? stii ceva? tu cum le inregistrezi,sunt ok dpdv reducere baza impozabila?
elma



#4 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2007 - 02:55 PM

Cred ca gasiti raspunsul in C.F. , pe la rambursarea t.v.a
salut!



#5 piretus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 June 2007 - 03:07 PM

Vezi postareaelmam, la Jun 20 2007, 11:11 AM, a spus:

30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
Da, in suma de 5.700 lei


poate sa mi explice si mie cineva de ce trebuie sa i se poate rambursa tva ul unei persoane fizice,conform intrebarii???


ART. 147 indice 2

Rambursarea taxei către persoane impozabile neînregistrate în scopuri de TVA în România

(1) În condițiile stabilite prin norme:

c) persoana neînregistrată și care nu este obligată să se înregistreze în scopuri de TVA, dar care efectuează în România o livrare intracomunitară scutită de mijloace de transport noi poate solicita rambursarea taxei achitate pentru achiziția efectuată de aceasta în România a respectivului mijloc de transport nou. Rambursarea nu poate să depășească taxa care s-ar aplica dacă livrarea de către această persoană a mijloacelor de transport noi respective ar fi livrare taxabilă

Norme metodologice:

Art. 147 indice 2 c)

51. (1) Pentru a avea dreptul la rambursare, persoana prevăzută la art. 1472 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal va îndeplini următoarele obligații:

a) va depune la organele fiscale competente o cerere pe modelul stabilit de Ministerul Finanțelor Publice;

b) va anexa factura și - după caz - documentele de import în original, sau orice alt document care să evidențieze taxa achitată de această persoană pentru achiziția a cărei rambursare se solicită;

c) va prezenta dovezi asupra faptului că mijlocul de transport:

1. a făcut obiectul unei livrări intracomunitare scutite de taxă în condițiile art. 143 alin. (2) din Codul fiscal;

2. era un mijloc de transport nou în condițiile art. 1251 alin. (3) din Codul fiscal, la momentul livrării care rezultă din documentele prevăzute la lit. b).

(2) Rambursarea se efectuează în termenul prevăzut de normele procedurale în vigoare, care începe să curgă de la data depunerii cererii și a tuturor documentelor menționate la alin. (1) lit. b) la organele fiscale competente. Rambursarea se va efectua în lei într-un cont din România indicat de persoana prevăzută la alin. (1) și orice comisioane bancare vor cădea în sarcina solicitantului.

(3) Organele fiscale competente vor marca factura, documentul de import sau orice alt document anexat la o cerere de rambursare pentru a împiedica utilizarea acestora pentru o altă cerere și vor returna aceste documente solicitantului.

(4) În cazul în care rambursarea este respinsă parțial sau în totalitate, organele fiscale competente vor prezenta motivele respingerii cererii. Decizia poate fi contestată potrivit prevederilor legale în vigoare din România.


Exemplu: Livrare Intracomunitara efectuata de o persoana fizica
O persoana fizica din Romania cumpara un autoturism din Romania la pretul de 25.000 EUR + TVA (19%) = 4.750 EUR
Aceasta persoana vinde autoturismul unei persoane fizice din Italia dupa 5 luni (10.000 kilometri parcursi) pentru 30.000 EURO. Autoturismul este un mijloc de transport nou si este transportat in Italia.
Persoana fizica din Romania devine persoana impozabila ocazional, pentru aceasta livrare intracomunitara de mijloace noi de transport.
Persoana fizica din Italia realizeaza o AIC de mijloace noi de transport
TVA datorat in Italia de persoana particulara din Italia = 30.000 EUR X 20%
Persoana fizica din Romania poate in principiu sa deduca TVA RO platita pentru achizitie pana la nivelul sumei de 30.000 EUR x 19%= 5.700 EUR, dar deducerea se va limita la 4,750 , respectiv taxa dedusa in Romania.



#6 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2007 - 04:33 PM

Vezi postareaelmam, la Jun 20 2007, 02:19 PM, a spus:

Vezi postarealauvoi, la Jun 20 2007, 12:24 PM, a spus:

Parerea mea ca nu i se restituie nici un TVA:
1 - Intre persoane fizice nu se intocmeste factura in care sa se specifice TVA.
2. - In intrebare era vorba de PERSOANE FIZICE nu de PERSOANE FIZICE AUTORIZATE.
3. - Am intrebat un notar, in tranzactii de bunuri mobiliare (auto, etc.), nu au rol de coloectare fiscala. Notarii calculeaza si colecteaza impozitele la tranzactii imobiliare intre vii.


Si eu am postat un raspuns gresit la vama, dar a fost corectat.
Au mai fost raspunsuri gresite la unele intrebari, dar per total rasunsurile ne-au ajutat enorm.


am pus aceasta intrebare,deoarece in ziua examenului am incercat sa aflu raspunsul printre colegii prezenti si toata lumea ridica din umeri , ca nu stiau de ce,dar ca se restituiau persoanei fizice 5700 lei.nimeni nu a intrat in polemici cu mine.ma priveau ca de pe alta lume, ceva de genul...ia uite si asta ce intreaba in ziua examenului.


mai am o intrebare lauvoi: ce parere ai de notele de credit trimise de italieni ca si factura de diferenta de pret? stii ceva? tu cum le inregistrezi,sunt ok dpdv reducere baza impozabila?

si eu am considerat ca este gresit raspunsul cu returnare 5700 !
nu a stiut nimeni sa imi confirme ca este corect acest raspuns !
plecand de la faptul ca sunt doua persoane fizice parerea mea este ca nu se returneaza !



#7 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 June 2007 - 04:58 PM

vezi art. 127 al (7) Prin derogare de la prevederile alin. (1), orice persoana care efectuează ocazional o livrare de mijloace de transport noi va fi considerată persoana impozabilă pentru orice astfel de livrare.
si art. 147^2 al c) persoana neinregistrata și care nu este obligată sa se înregistreze în scopuri de TVA, dar care efectuează în România o livrare intracomunitara scutită de mijloace de transport noi poate solicita rambursarea taxei achitate pentru achiziția efectuată de aceasta în România a respectivului mijloc de transport nou. Rambursarea nu poate sa depășească taxa care s-ar aplica dacă livrarea de către aceasta persoana a mijloacelor de transport noi respective ar fi livrare taxabila;



#8 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 20 June 2007 - 05:11 PM

Vezi postareactc, la Jun 20 2007, 05:58 PM, a spus:

vezi art. 127 al (7) Prin derogare de la prevederile alin. (1), orice persoana care efectuează ocazional o livrare de mijloace de transport noi va fi considerată persoana impozabilă pentru orice astfel de livrare.
si art. 147^2 al c) persoana neinregistrata și care nu este obligată sa se înregistreze în scopuri de TVA, dar care efectuează în România o livrare intracomunitara scutită de mijloace de transport noi poate solicita rambursarea taxei achitate pentru achiziția efectuată de aceasta în România a respectivului mijloc de transport nou. Rambursarea nu poate sa depășească taxa care s-ar aplica dacă livrarea de către aceasta persoana a mijloacelor de transport noi respective ar fi livrare taxabila;


1. mijlocul de transpor nu era nou, avea deja 10000 km;
2. livrarea nu era facuta pe teritoriul Romaniei.

deci cum ramane??????
elma



#9 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 June 2007 - 09:54 PM

1. Autoturismul e nou (are sub 6 luni vechime, respectiv 4 luni; ai grija ca la conditie este sub 6 lubi vechime sau nu stiu cati km...)
2. Nu stiu de ce zici ca livrarea nu e pe teritoriul Romaniei: este o livrare intracomunitara de mijloace de transport (din Romania in Ungaria)



#10 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 20 June 2007 - 10:14 PM

Conf. C.F.:
"(3) In intelesul prezentului titlu, mijloacele de transport noi sunt cele definite potrivit lit. a) si care indeplinesc conditiile de la lit. b), respectiv:

a) mijloacele de transport reprezinta o nava care depaseste 7,5 m lungime, o aeronava a carei greutate la decolare depaseste 1.550 kg sau un vehicul terestru cu motor a carui capacitate depaseste 48 cm3 sau a carui putere depaseste 7,2 kW, destinate transportului de pasageri sau bunuri, cu exceptia:

1. navelor maritime folosite pentru navigatie in apele internationale si care transporta calatori cu plata sau pentru desfasurarea de activitati comerciale, industriale sau de pescuit ori pentru operatiuni de salvare sau asistenta in larg ori pentru pescuitul de coasta; si

2. aeronavelor folosite pe liniile aeriene care opereaza cu plata, in principal, pe rute internationale;

b) conditiile care trebuie indeplinite sunt:

1. in cazul unui vehicul terestru, acesta sa nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrarii in functiune sau sa nu fi efectuat deplasari care depasesc 6.000 km;

2. in cazul unei nave maritime, sa nu fi fost livrata cu mai mult de 3 luni de la data intrarii in functiune sau sa nu fi efectuat deplasari a caror durata totala depaseste 100 de ore;

3. in cazul unei aeronave, sa nu fi fost livrata cu mai mult de 3 luni de la data intrarii in functiune sau sa nu fi efectuat zboruri a caror durata totala depaseste 40 de ore."

Deci auto nu e nou, nu se face factura.

Nu stiu daca stiti, cand nu eram membrii UE, daca cumparai de la ei anumite bunuri taxabile, la iesirea din Spatiul Shengen, puteai cere restituire TVA si accize.
NUMAI PE BAZA DE FACTURA. Asadar cand cumparai ca sa beneficiezi de restitiure (era considerat export), trebuia sa-ti faca factura pe numele tau.
Pt. cetatenii din Ungaria, care este si ea membra UE, nu se aplica.

Oricum o iei n-ai cum sa beneficiezi de restitiure.



#11 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 21 June 2007 - 09:40 AM

acum cred ca mi-e clar: nu putea sa primeasca banii pentru ca autoturismul nu era nou.multumesc pentru ca m-ati luminat!
elma



#12 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 June 2007 - 03:06 PM

Inca o data: auto este nou (conditia este ca acesta sa nu aiba o vechime mai mare de 6 luni SAU sa aiba mai munt de 6.000 km). Autoturismul asta are 10.000 de km, DAR a fost cumparat in urma cu 4 luni, deci este indeplinita una dintre conditii si fiind vorba de SAU nu trebuie indeplinite ambele conditii.
Pentru livrarea intracomunitara de auto noi persoana fizica este tratata ca persoana impozabila (este o exceptie tocmai pentru a putea recupera TVA-ul pe care l-a platit). Rambursarea o cere pe baza actului de vanzare pe care il face (trebuie sa faca un asemenea act, deoarece cumparatorul trebuie sa inmatriculeze masina in statul sau si sa plateasca TVA acolo). Cumparatorul nu o sa achite persoanei fizice si TVA-ul, deoarece acesta se plateste in statul in care se face achizitia, iar persoana fizica din Romania ar ramane cu TVA-ul platit si nerecuperat. Citatele din Codul fiscal le-am postat mai sus.



#13 elizadb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 21 September 2007 - 01:31 PM

Buna ziua!

Are cineva raspunsurile la toate grilele de la examenul din martie 2007?
Daca puteti sa mi le trimiteti si mie pe adresa de mail elizadanabugean@yahoo.com v-as fi profund recunoscatoare :)
Multumesc mult.



#14 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 21 September 2007 - 04:41 PM

INTREBARI SI RASPUNSURI IUNIE

Fisiere atasate





#15 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 21 September 2007 - 05:34 PM

Vezi postareaelizadb, la Sep 21 2007, 02:31 PM, a spus:

Buna ziua!

Are cineva raspunsurile la toate grilele de la examenul din martie 2007?
Daca puteti sa mi le trimiteti si mie pe adresa de mail elizadanabugean@yahoo.com v-as fi profund recunoscatoare :)
Multumesc mult.


ULTIMA PAGINA E CU RASP.LA GRILE

Fisiere atasate





#16 pribeaguri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2007 - 03:52 PM

ai luat ex de consultant. eu nu si vreau sa colaborez



#17 velula

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 November 2007 - 11:59 AM

Vezi postareaJojo, la Sep 21 2007, 06:41 PM, a spus:

INTREBARI SI RASPUNSURI IUNIE
multzumesc mult de tot!!!1
dar pt martie? unde putem gasi?
mail-ul meu este velulaaihan@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL