Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mijloace fixe second hand - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Mijloace fixe second hand


31 replies to this topic

#21 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 11 April 2008 - 10:04 PM

Multumesc foarte mult pt raspuns LEXIROXI; dar eu tot nu m-am lamurit suficient de bine si va rog foarte mult,daca se poate,sa incercati sa ma "luminati"... Imagine postata
Aveti dreptate, nu am acceptat sa inregistrez documentele legate de acele utilaje, tocmai din motiv ca nu au existat documentele care faceau dovada platii....exista doar un extras de cont-si acela din Italia si pe numele unuia dintre asociati,nu pe firma; repet doar un extras de cont... 
Administratorii au platit utilajele second-hand si au venit foarte multumiti din Italia ca li s-au dat macar facturi pe ele (cele mai multe dintre ele sunt pe firma,iar cateva pe numele unuia dintre asociati) ,ca de chitante nici nu s-a pus problema!!!! Nu stiu daca doar persoanele despre care vorbesc eu aici sunt astfel, dar ele credeau ca facturile, sunt suficiente pt inregistrarea utilajelor secod-hand in contabilitate,chiar daca nu exista ordine de plata sau chitante care sa faca dovada platii; si mi-au mai zis ca trebuie sa ma descurc sa gasesc eu o solutie pt problema asta ca doar "nu o fi asa de mare"!

Asa ca eu sunt in standby cu actele si nu stiu cum sa procedez si ce ar trebui sa fac....

Deci,LEXIROXI,ar fi o iesire cu bine din toata treaba asta? cand ati vorbit despre contractul de imprumut va refereati oare la utilizarea contului 455 pt plata facturilor? Dar tot trebuiesc documente justificative de plata,nu?(ordine de plata,chitante..)

Va rog sa va rupeti putin din timpul dumneavoastra si sa imi mai scrieti parerea pe care o aveti legata de acest subiect. Va multumesc!



#22 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 April 2008 - 12:20 AM

Ai putea cum a spus si Roxi :
1. pentru cele cu facturi pe firma, sa faci un contract de imprumut intre administratori si firma pentru sumele platite :
404=4551analitic
2. pentru cele care nu au facturi pe firma,incearca un contract de vanzare-cumparare intre administratori si firma
Nu am alte idei. :pullhair:




#23 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 12 April 2008 - 11:11 AM

Esti foarte draguta ca imi sari in ajutor si multumesc pt asta :pullhair: . Daca as incerca sa procedez in felul asta cu contract de imprumut,oare ar mai fi nevoie de existenta ordinelor de plata sau a chitantelor sau este suficient contractul de imprumut intre asociati si firma? Eu credeam ca acest contract se foloseste doar atunci cand firma nu are suficiente lichiditati pt operatiunile din casa....dar nu ma pricep nici eu prea mult asa ca.....Mai astept un pic sa mai vad ce si cumImagine postata



#24 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 April 2008 - 05:32 PM

" Daca as incerca sa procedez in felul asta cu contract de imprumut,oare ar mai fi nevoie de existenta ordinelor de plata sau a chitantelor sau este suficient contractul de imprumut intre asociati si firma? "
-Este suficient si in timp poti sa returnezi imprumutul pe masura posibilitatilor.

"Eu credeam ca acest contract se foloseste doar atunci cand firma nu are suficiente lichiditati pt operatiunile din casa"
-Poti sa-l folosesti oricand, dar trebuie sa contina : parti contractante,suma, perioada de acordare, data de restiuire (poate fi si peste 1 an, dar atunci la bilant il vei incadra la datorii pe termen lung) ,eventuale penalitati in caz de depasire a perioadei,...deci trebuie sa aiba un caracter cat de cat oficial. :pullhair:



#25 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 12 April 2008 - 08:36 PM

buna
eu inteleg urmarind cele spuse de tine ca s-au platit din abnii firmei nu din banii lor (actionari).
atunci ce cauta acolo contract creditare firma cand el, actionarul, cand a plecat in italia a luat bani din firma.
oameni buni, eu inteleg ca s-au cumparat pe banii firmei nu ai lor.
poate ca ma insel eu, dar .....



#26 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 13 April 2008 - 09:21 PM

Buna seara si multumesc pt raspunsul tau;poate ca nu m-am facut inteleasa:firma a fost infiintata in 2007 cu un oarecare cod caen si nu a avut activitate in decursul anului trecut;in martie 2008 si l-a schimbat pe 4120-Lucrari de constructie a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale-si s-au cumparat utilajele second-hand respective,din Italia;administratorii au platit din buzunarul lor,ca firma nu avea bani,neavand activitate...iar problema pe care am avut-o si o am in continuare este ca desi le-au platit din banii lor,administratorilor nu li s-au dat chitante sau alte documente care sa dovedeasca plata acelor utilaje (ei mi-au zis ca italienii nu au vrut nicidecum sa le dea chitante,desi plata s-a facut cash...).

Nici nu stiu ce sa mai zic sau ce sa mai fac,iar pe forum cred ca am innebunit pe toata lumea cu problemele mele...Imagine postata

Va multumesc din suflet tuturor celor care ati incercat si incercati sa ma ajutati!



#27 vio_bc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 August 2008 - 04:59 PM

Buna ziua,
Am achizitionat o remorca tehnologica la mana a doua cu o vechime de aprox 20 ani pe care am platit 6000 RON.As dori sa stiu in ce cont se inregistreaza si daca se calculeaza amortizare,tinand cont ca a fost amortizata integral la societatea de la care am cumparat-o.

Va multumesc.



#28 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 30 October 2008 - 05:52 PM

Am o nelamurire...
Asociatul firmei la care lucrez a cumparat in sept. 2007 un utilaj second hand pentru pelucrarea lemnului. La acea data am primit o copie a facturii prin fax de la firma furnizoare, urmand ca ulterior sa-mi trimita factura originala. Nu am primit-o nici dupa o luna si, luand legatura cu ei, mi-au spus ca au dat-o ulterior sefului meu. Pe copia primita prin fax nu apare nici o persoana ca delegat si nici nu a semnat nimeni de primire pe factura, seful nu-si aminteste..., cert este ca pana in ziua de azi nu am intrat in posesia facturii originale.
La inceput n-am fost de acord sa inregistrez in conta mijlocul fix (neavand document justificativ in original), furnizorul mi-a spus ca nu-mi poate face alta factura, seful a zis ca o mai cauta pe cea initiala,... si am tot tergiversat pana acum.
Problema este ca utilajul exista, a fost si achitat si functioneaza inca din oct. 2007 (deci produce venituri) dar eu inca nu l-am inregistrat in evidenta si nu am amortizat nimic din valoarea lui. :thumbup:
Deci, ce sa fac ?

1. Pot sa-l inregistrez pe baza facturii in copie pe care o am ?
2. Calculez amortizare din luna urmatoare celei in care mi-l trec in patrimoniu, dar el de fapt produce de 1 an de zile... ce fac ? Trebuie sa amortizez mai mult in prima luna de la intrarea in patrimoniu ca sa recuperez amortizarea neanregistrata pana acum ?
3. Are vreo importanta la stabilirea duratei de functionare timpul cat l-au folosit cei de la care l-am cumparat sau eu il amortizez pe durata stabilita de normele specifice (ca si cum ar fi fost nou) ?
4. Valoarea de intrare este de 9100 ron fara tva (noi suntem platitori de tva), deci il inregistrez la valoarea de 9100 ron si il amortizez pana recuperez aceasta valoare ?

Va rog, luminati-ma ! Multumesc. :tongue:



#29 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 08:48 AM

Procurat in 2008 mijloc fix (apartament) cu an de dare in folosinta 1960 (de la asociatia de proprietari). In catalog durata normala 30-50 ani. Cum se stabileste durata de amortizare avand in vedere ca de la darea in folosinta s-au scurs 48 ani?
In "catalog" se specifica faptul ca "pentru m.f. cu durata normala de functionare expirata, sau pentru care nu se cunosc datele de identificare, durata normala de functionare se stabileste de o comisie tehnica sau de un expert tehnic autorizat"
Comisie tehnica imposibil de constituit! A mai avut cineva speta? Multumesc!



#30 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 19 December 2008 - 09:23 AM

"Acuma ce ar trebui facut? cum s-ar putea inregistra utilajele? administratorii zic ca nu o sa mai poata sa faca rost de chitante,asa ca o sa ramana pe vecie soldul asta pe furnizori?! Si in plus ar trebui facuta si declaratia intrastat nu?"

verifica cu atentia factura, eu am lucrat ceva timp cu facturi emise de la firme din italia si majoritatea nu emit chitante in cazul in care plata se face cash si au o rubrica in factura unde scriu ei achitat (modalita di pagamento cash/contanti) parca ceva de genul asta suna si atunci in baza acelei rubrici inregistrezi plata (la fel se intampla si cu facturile de la metro, carefour etc, nici ei nu elibereaza si ch)
DARLA2203



#31 f@ne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 January 2009 - 10:45 AM

buna

am o intrebare, firma la care lucrez a achizionat in luna decembrie un utilaj pe care la platit prin casa, acum amfost anuntata ca utilajul trebuie scazut din fondul de investitii (care il am inregistrat in 1068 "alte rezerve"), problema mea este ca nu stiu cum sa fac inregistrare contabila :frusty: .


multumesc :sad:



#32 luminata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 March 2010 - 11:18 AM

Buna ziua
Am si eu o problema arzatoare. Patronul meu a cumparat din Italia un calculator si nu a primit factura...nimic....doar are bonul care atesta ca a platit cu un card de firma. Ce pot eu sa fac in acest caz? Il pot inreg.in ctb ca mijloc fix? CUM?
Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL