Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata servicii avocat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata servicii avocat

6 replies to this topic

#1 Un_catel_simpatic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Capitala tuicii din Romania

Postat 21 June 2007 - 04:27 PM

Am nevoie de ajutor!
Unitatea noastra este in proces privind retrocedarea unei parti din cladirea institutiei. Pana la un moment dat, am fost reprezentati la procese de juristul ordonatorului superior. Recent, judecatorii au hotarat ca noi sa fim reprezentati de un avocat, deoarece noi suntem parte in proces si nu ordonatorul superior.
Am vorbit cu avocatul, el mi-a spus ca ei sunt organizati ca o casa de avocatura, nu sunt platitori de TVA si ca semneaza un contract si pe baza lui taie chitanta, dar nu elibereaza factura. Suma s-ar ridica undeva la 2.500 RON. Mi-a explicat ca nu le trebuie toti banii odata, ne inteleg situatia. Mi-a spus ca a mai lucrat cu institutii publice si tot asa a procedat(probabil ca sumele erau mult mai mici)
As vrea sa stiu cum ar trebui sa-l platesc. Plafonul de casa e 100 RON. Deci ar trebui sa scot timp de o luna banii si sa-mi taie multe chitante. Dar daca ii virez in contul lor, contractul e suficient ca si document justificativ? Banuiesc ca nu...
Astept o solutie...inclusiv referiri din legislatie vizavi de aceste lucruri.
Doi beţivi, la bar, fac conversaţie:
- Câinele tău muşcă?
- Nu, niciodată!
- Atunci cum poate să mănânce?



#2 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2007 - 08:48 PM

Ce nu inteleg este de ce nu elibereaza factura...pare o chestie ciudata la mijloc... Avem aceeasi situatie - consultanta pe baza de contract si achitat cu chitanta sau OP. Insa nu cred ca au fost probleme cu eliberarea facturii. Suma s-a platit din fonduri extrabugetare, s-a inregistrat in 708- venituri ale institutiei publice din activitati diverse...
Deci...de ce nu elibereaza factura?

georgi30



#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 June 2007 - 09:32 PM

....si eu tot asa lucrez...cu un cabinet care imi elibereaza factura si chitanta...insa ce nu inteleg eu este...despre ce plafon de 100lei se vorbeste aici...o fi ceva specific institutiilor publice...sigur e 100 ron?



#4 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2007 - 09:30 AM

Mda...chiar asa...plafonul este de 3000 ron, adica atit cit ai dreptul sa scoti pe fila cec pentru cheltuieli materiale...nu stiu nici eu ce-i cu 100 ron...poate 1000 ron..dar nici asa.
georgi30



#5 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 June 2007 - 10:06 AM

Limita de 100 ron e pt decontarea pe cheltuieli bonurilor fiscale neinsotite de factura.
Limita pentru plati numerar intre persoane juridice este o chitanta pana la 5000 ron, restul prin instrumente bancare.
Nu stiu casa de avocatura cum se incadreaza, dar, de ex, la pfa , unde nu e obligatoriu sa ai cont bancar, limta de 5000 nu se aplica, si se pot taia chitante mai mari. (dar intri sub incidenta platilor de pana la 10000 ron/zi catre furnizori)
Julia S



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 22 June 2007 - 11:40 AM

...da, dar parca era vorba de chitante, adica...chitantele si bonurile fiscale au acelasi regim din punct de vedere al deductibilitatii cheltuielilor???...adica asta ce inseamna ca daca eu am o chitanta de asigurari RCA de vreo 4.000 ron, pt masini cu ajutorul carora imi desfasor activitatea, inseamna ca nu sunt ch deductibile?? :smile:



#7 Adrian Florescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 September 2007 - 01:42 AM

Buna seara (sau dimineata!)

Formele de exercitare a profesiei de avocat (Cabinet sau Societate civila profesionala) au obligatia de a emite, pentru sumele incasate, factura fiscala. Ele se supun prevederilor Codului Fiscal.
Cand plata se efectueaza in numera, se emite si chitanta.
Cand plata se efectueaza prin virament in contul bancar al formei de exercitare, se emite doar factura.

Scurt si la obiect: daca emit doar chitanta, practica evaziunea fiscala si pun in incurcatura clientii societati comerciale!
Recomandarea mea este sa cautati pe altcineva. Din start exista o problema de seriozitate iar asta ar trebui sa traga un semnal de alarma!

Cu certitudine ai de unde alege, avand in vedere numarul avocatilor.

Adrian Florescu






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL