Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Conditii concrete pentru examenul de expert contabil? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Conditii concrete pentru examenul de expert contabil?

3 replies to this topic

#1 Ionut Iana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 24 February 2005 - 11:23 AM

Buna, sunt nou-nout aici, pe site si am o intrebare al carei raspuns exact care ma macina. Am absolvit facultatea de Management din cadrul ASE Bucuresti, in 2000. Deci nu am ca profil exact facultatea de Contabilitate. In aceste conditii, ce experienta trebuie sa am ca sa ma pot inscrie la examenul pentru expert contabil? Este necesara vechimea neintrerupta pe cartea de munca? Ce taxa de inscriere trebuie platita? Eu am mai lucrat si lucrez in prezent ca economist pe la diferite firme, dar cumulat, am 2 ani si cateva luni experienta pe cartea de munca.



#2 popcosmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:satu mare

Postat 09 May 2005 - 11:31 AM

Daca profilul absolvit de tine nu este contabilitate trebuie sa acumulezi o vechime de 5 ani in cartea de munca, fara intreruperi.
Dupa aceea te duci la CECCAR, iti intocmesti dosarul (copii legalizate, taxe - in 2004 cand am fost eu taxa de inscriere a fost 100 euro), iti cumperi cartea de grile, si apoi mergi la examen.
Succes!!

popcosmi



#3 lumy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2005 - 02:51 PM

Aici este un paragraf din HG 562 din 3 iulie 2003 care reglementeaza acest lucru:
,,Inscrierea la examenul de admitere pentru profesia de expert contabil sau de contabil autorizat se face pe baza unei cereri, potrivit modelului prezentat in anexa nr. 1, care se depune la sediul filialei Corpului in a carei raza teritoriala candidatul isi are domiciliul.

In vederea sustinerii examenului de admitere pentru accesul la profesia de expert contabil cererea de inscriere este insotita de:
a) certificatul medical din care sa rezulte ca solicitantul are capacitate de exercitiu deplina;
B) curriculum vitae, potrivit modelului prezentat in anexa nr. 2, completat si semnat pe propria raspundere de catre solicitant;
c) copie legalizata de pe actul de studii, din care sa rezulte ca solicitantul are studii economice superioare cu diploma recunoscuta de Ministerul Educatiei Nationale;
d) dovada corespunzatoare din care sa rezulte ca solicitantul are practica in specialitate de cel putin 3 ani, in cazul in care este licentiat in specialitatea contabilitate-finante, si de cel putin 5 ani, in cazul in care este licentiat in alte specialitati din cadrul invatamantului superior economic decat cea de contabilitate-finante;
e) certificat de cazier judiciar cu termenul de valabilitate neexpirat.

In vederea sustinerii examenului de admitere pentru accesul la profesia de contabil autorizat, cererea de inscriere este insotita de:
a) certificatul medical din care sa rezulte ca solicitantul are capacitate de exercitiu deplina;
B) curriculum vitae, potrivit modelului prezentat in anexa nr. 2, completat si semnat pe propria raspundere de catre solicitant;
c) copia legalizata de pe actul de studii din care sa rezulte ca solicitantul are studii economice superioare, studii economice medii, studii medii, altele decat economice, cu diploma sau cu licenta, dupa caz, recunoscuta de Ministerul Educatiei Nationale;
d) dovada corespunzatoare din care sa rezulte ca solicitantul are practica in specialitate de cel putin 2 ani, in cazul in care are studii economice superioare, de cel putin 3 ani, in cazul in care are studii economice medii, si de 5 ani, in cazul celor cu studii medii in alt domeniu decat cel economic;
e) certificat de cazier judiciar cu termenul de valabilitate neexpirat."



#4 lumy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2005 - 02:53 PM

Scuze HG 562 din 3 iulie 2000






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL