Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Produse oferite angajatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Produse oferite angajatilor

4 replies to this topic

#1 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 June 2007 - 09:36 PM

Buna,

Am o problema ..... firma duce toti angajatii in team-building si ofera angatilor cadouri (produse cosmetice si haine). Firma primeste de la furnizori facturi fiscale (cu produsele oferite cadou angajatilor). Imi poate spune cineva cum se inregistreaza in contabilitate aceste facturi?

Multumesc mult,
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#2 GOLEA1964

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2007 - 08:04 PM

Vezi postareaDiana_, la Jun 23 2007, 10:36 PM, a spus:

Buna,

Am o problema ..... firma duce toti angajatii in team-building si ofera angatilor cadouri (produse cosmetice si haine). Firma primeste de la furnizori facturi fiscale (cu produsele oferite cadou angajatilor). Imi poate spune cineva cum se inregistreaza in contabilitate aceste facturi?

Multumesc mult,

E simplu..Pe baza facturilor de la furnizori si a uni PV de predare care sa dovedeasca faptul ca produsele au fost distribuite la angajati, se poate face inregistrarea
645.cadouri=401 cu valoare produse fara TVA si 4426=401 cu TVA. Atentie, conform Codului Fiscal, daca aceste cadouri nu sunt oferite cu ocazia unor zile speciale, le poti incadra la venituri in natura salariati si se impoziteaza cu 16% impozit salarii, sau le poti incadra la chelt de protocol, dar atentie, controlul fiscal inghite greu protocolul, daca facturile au valori prea mari.. :lostit (13):




#3 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 July 2007 - 02:23 PM

Nimeni? :lostit (13):
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#4 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 July 2007 - 06:16 PM

Mersi ......
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#5 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 07 January 2008 - 02:39 PM

Vezi postareaGOLEA1964, la Jun 29 2007, 08:04 PM, a spus:

Vezi postareaDiana_, la Jun 23 2007, 10:36 PM, a spus:

Buna,

Am o problema ..... firma duce toti angajatii in team-building si ofera angatilor cadouri (produse cosmetice si haine). Firma primeste de la furnizori facturi fiscale (cu produsele oferite cadou angajatilor). Imi poate spune cineva cum se inregistreaza in contabilitate aceste facturi?

E simplu..Pe baza facturilor de la furnizori si a uni PV de predare care sa dovedeasca faptul ca produsele au fost distribuite la angajati, se poate face inregistrarea
645.cadouri=401 cu valoare produse fara TVA si 4426=401 cu TVA. Atentie, conform Codului Fiscal, daca aceste cadouri nu sunt oferite cu ocazia unor zile speciale, le poti incadra la venituri in natura salariati si se impoziteaza cu 16% impozit salarii, sau le poti incadra la chelt de protocol, dar atentie, controlul fiscal inghite greu protocolul, daca facturile au valori prea mari.. :lostit (13):

CAS, SOMAJ, SANATATE si alte cele inregistrezi pe aceste produse? Sau numai impozit pe salar? Trebuie sa apara pe fluturas sau nu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL