Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
auditarea situatiilor financiare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

auditarea situatiilor financiare

9 replies to this topic

#1 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 27 June 2007 - 02:02 PM

Buna , tocmai am nascut si nu am timp , ma puteti ajuta cu o lucrare-referat cu tema auditarea situatiilor financiare ? va multimesc



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2011 - 05:47 PM

Potrivit unui proiect de ordonanta pentru modificarea Legii Contabilitatii elaborat de Ministerul Finantelor, in categoria entitatilor obligate sa auditeze rezultatele financiare anuale se vor inscrie si depozitari centrali, casele de compensare si operatori de piata/sistem autorizati/avizati de Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare, societatile comerciale cu capital integral sau majoritar de stat, regiile autonome, organizatiile fara scop patrimonial declarate ca fiind de utilitate publica, precum si cele care gestioneaza fonduri nerambursabile primite de la organismele Uniunii Europene.
Auditarea este obligatorie in cazul bancilor, IFN-urilor din Registrul General, societatilor de asigurari, brokerilor, societatilor de administrare organisme de plasament colectiv, fondurilor de pensii, companiilor listate, regiilor autonome, companiilor nationale si firmelor care apartin unui grup de societati si intra in perimetrul de consolidare al unei societati-mama cu sediul in Romania care are obligatia sa aplice Standardele Internationale de Raportare Financiara.
Proiectul propune extinderea prevederii si pentru subunitatile fara personalitate juridica din Romania care apartin unor persoane juridice cu sediul in strainatate, precum si societatile-mama care au obligatia sa intocmeasca situatii financiare anuale consolidate, potrivit reglementarilor contabile aplicabile.
Pe de alta parte, MFP propune eliminarea auditului statutar in cazul fuziunilor, divizarilor si lichidarilor companiilor care nu au obligatia de a audita in mod regulat rezultatele financiare.
Sursa:Mediafax




#3 Mery67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 April 2011 - 10:14 PM

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu un model de studiu de caz dupa care sa ma inspir in lucrarea mea - am nevoie mai exact de "auditarea activitatii societatii ..." stiu ca suna cam general este vorba de o societate de pensii. Va rog mult....



#4 bretealoredana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 May 2011 - 01:22 PM

am si eu o problema si nu prea ma descurc:
Constatati ca societatea la care efectuati auditul detine in patrimoniu terenuri si cladiri pentru care s-a procedat la reevaluarea lor in anul 2007 de catre un evaluator autorizat si se regasesc in situatiile financiare la 31.12.2009 la valoarea reevaluata la 31.12.2007. Cum abordatiaceasta problema in cazul misiunii de audit pentru situatiile financiare ale anului 2009?
Daca ma poate ajuta cineva........



#5 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 August 2011 - 06:51 PM

Stie cineva daca este obligatorie auditarea situatiilor finanaciare anuale ale unei firme, care la data de 31.12.2011 va depasi limitele a doua dintre criteriile mentionate de Ordin 3055 (active >3.650.000 euro si numar mediu angajati>50)?

Este valabila derogarea de la punctul 7 din Ordin, cu depasirea limitelor celor doi indicatori in doua exercitii consecutive si pentru obligativitatea auditarii?

Multumesc.



#6 Andreea Radoi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2011 - 11:34 PM

Vezi postareabretealoredana, la 25 May 2011 - 01:22 PM, a spus:

am si eu o problema si nu prea ma descurc:
Constatati ca societatea la care efectuati auditul detine in patrimoniu terenuri si cladiri pentru care s-a procedat la reevaluarea lor in anul 2007 de catre un evaluator autorizat si se regasesc in situatiile financiare la 31.12.2009 la valoarea reevaluata la 31.12.2007. Cum abordatiaceasta problema in cazul misiunii de audit pentru situatiile financiare ale anului 2009?
Daca ma poate ajuta cineva........
poate cineva sa posteze raspunsul la aceasta intrebare. va multumesc mult!!



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 March 2012 - 04:35 PM

Vezi postareaexpress, la 31 August 2011 - 06:51 PM, a spus:

Stie cineva daca este obligatorie auditarea situatiilor finanaciare anuale ale unei firme, care la data de 31.12.2011 va depasi limitele a doua dintre criteriile mentionate de Ordin 3055 (active >3.650.000 euro si numar mediu angajati>50)?
Este valabila derogarea de la punctul 7 din Ordin, cu depasirea limitelor celor doi indicatori in doua exercitii consecutive si pentru obligativitatea auditarii?
Cf. pct. 5 alin.(1) situatiile financiare anuale intocmite de persoanele juridice prevazute la pct. 3 alin. (1) sunt auditate potrivit legii, asadar daca intocmesti situatii financiare pentru o societate care a depasit doua dintre criteriile de marime, situatiile financiare vor fi supuse auditului statutar.
Persoanele juridice care la data bilantului depasesc limitele a doua dintre criteriile de marime, adica total active 3.650.000 euro, cifra de afaceri neta 7.300.000 euro, numar mediu de salariati in cursul exercitiului financiar > 50 au obligatia auditarii situatiilor financiare anuale.
Prin doua exercitii financiare consecutive se intelege exercitiul financiar precedent celui pentru care se intocmesc situatiile financiare anuale si exercitiul financiar curent, pentru care se intocmesc situatiile financiare anuale – cf. pct. 7 alin. (2).



#8 eugenia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:vaslui

Postat 23 May 2012 - 09:56 PM

Buna seara,
Si eu solicit ajutorul celor care au avut test 36,sau stiu sa ma ajute sa ma indrume cumva


2) AUDITUL STATURAT AL SITUATIILOR FINANCIARE

Simulati o misiune de examen limitat asupra proprietatii

Multumesc anticipat!
eugenia-mures



#9 simona-angelica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 December 2013 - 09:47 AM

buna
mai ai raspunsul la audit?
simulati o misiune de examen limitat asupra unei proproetatii



#10 fery

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 October 2015 - 11:45 AM

Buna ziua
Am si eu aceasta intrebare la stagiu, ma poate ajuta cineva, va rog : Constatati ca societatea la care efectuati auditul detine in patrimoniu terenuri si cladiri pentru care s-a procedat la reevaluarea lor in anul 2007 de catre un evaluator autorizat si se regasesc in situatiile financiare la 31.12.2009 la valoarea reevaluata la 31.12.2007. Cum abordatiaceasta problema in cazul misiunii de audit pentru situatiile financiare ale anului 2009? Daca ma poate ajuta cineva........






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL