Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INREGISTRARI CONTABILE IN CAZUL CERERII DE RAMBURSARE TVA CU COMPENSARE CU DATORIILE LA BUGET - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


INREGISTRARI CONTABILE IN CAZUL CERERII DE RAMBURSARE TVA CU COMPENSARE CU DATORIILE LA BUGET

10 replies to this topic

#1 lili.ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 June 2007 - 05:00 PM

Buna ziua.
Va rog, daca ma puteti ajuta in urmatoarea problema:
Am cerut rambursare TVA cu compensarea datoriilor la buget si nu stiu care sunt inregistrarile care se fac in contabilitate.
Ma poate ajuta cineva?



#2 iuli_cati

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 June 2007 - 08:44 AM

Soldul debitor al lui 4424 se inchide cu soldurile creditoare ale conturilor de contributii conform cererii de compensare. Cand am facut o operatiune de acest gen, in cererea de compensare am precizat exact sumele de compensat, conform balantei. Inregistarea ar arata cam asa:

% = 4424 25.000
4311 10.000
4312 5.000
4313 5.000
4314 5.000
etc.




#3 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 June 2007 - 08:46 AM

Inregistrezi stingerea datoriilor la buget cu reducerea tva de recuperat:
ex. 444 = 4424 pt impozitul pe salarii



#4 lili.ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 June 2007 - 09:34 AM

Multumesc mult pentru raspuns.



#5 gol123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 June 2007 - 12:30 PM

Vezi postarealili.ana, la Jun 28 2007, 10:34 AM, a spus:

Multumesc mult pentru raspuns.
si 658=4424 in cazul in care ai penalitati, asta doar dupa ce primesti adresa de la finante



#6 LUIZAZZZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 June 2007 - 02:35 PM

Eu nu am inregistrat compensarea respectiva decat in momentul incheierii controlului.Abia atunci stii sigur ce suma ti se ramburseaza si pe baza unor note de compensare de la adm. financiara poti opera compensarile prin 444 = 4482(contul in care transferi tva cerut din 4424)etc



#7 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2007 - 09:28 AM

In cazul compensarii data stingerii obligatiilor este data depunerii decontului de TVA cu optiune de rambursare, conform CF si/sau CPF.

Daca nu inregistrezi compensarea in luna in care a fost depus decontul nu o sa mai bata sumele din balanta cu obligatiile fiscale datorate in luna.



#8 cdaniela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 July 2007 - 11:47 AM

[quote name='lili.ana' date='Jun 27 2007, 07:00 PM' post='135567']
Buna ziua.
Va rog, daca ma puteti ajuta in urmatoarea problema:
Am cerut rambursare TVA cu compensarea datoriilor la buget si nu stiu care sunt inregistrarile care se fac in contabilitate.
Ma poate ajuta cineva?
si eu am avut astfel de cazuri, aproape lunar fac compensari de acest gen
se trec conturile de datorii respectiv: 444,4311,4312,4313,4314,4371,4372...etc, pe debit, iar pe credit se trece contul de TVA de rambursat (4424). dar asta numai in urma finalizarii controlului si doar atunci cand ai primit nota de compensare de la finante.
tot atunci afli si majorarile de plata care sunt aferente acestor viramente nevarsate la termen si se compenseaza si acestea tot cu TVA.
eu fac astfel inreg: 6581 = 446, apoi
446 = 4424



#9 LUIZAZZZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 July 2007 - 06:47 PM

Si ce faci in situatia in care suma pe care ei o ramburseaza este mai mica ? Nu tot ce le ceri ti se da...In plus mie mi-au calculat oricum penalitati pana la data incheierii controlului(care ,apropo, a durat mai bine de 1 an)...iar in fisa pe platitor ei opereaza compensarile dupa semnarea PV de control .Deci?



#10 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2007 - 03:36 PM

Eu am avut compensare si de Administratie mi-a spus ca nu se fac inregistrarile in conta decat in momentul primirii notelor de compensare de la ei, ceea ce mi se pare logic, trebuie avut un document la baza inregistrarii.
Faptul ca ai depus cerere de compensare sau rambursare nu inseamna neaparat ca iti va fi aprobata.



#11 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2007 - 02:01 PM

Vezi postarealili.ana, la Jun 27 2007, 06:00 PM, a spus:

Buna ziua.
Va rog, daca ma puteti ajuta in urmatoarea problema:
Am cerut rambursare TVA cu compensarea datoriilor la buget si nu stiu care sunt inregistrarile care se fac in contabilitate.
Ma poate ajuta cineva?


Nu faci niciun fel de inregsitrare ...acestea se fac la data procesului verbal






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL