Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu necuvenit-mod de calcul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu necuvenit-mod de calcul

17 replies to this topic

#1 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 28 June 2007 - 09:20 AM

am urmatoarea situatie
sal de incadrare 440 lei
zile de co necuvenit 12
brut co 440/21*12=251
cum trebuie sa fac statul?
poate sa apara cu minus statul
mai trebuie sa virez la stat ptr 251 lei pensie, somaj, sanatate sau virez mai putin cu sumele respective?



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 June 2007 - 10:04 AM

...salariatul a plecat, si trebuie sa-i retii banii pt concediu de odihna pe care i l-ai platit integral la un moment dat?...sau ce fel de co necuvenit? ...iar co se calculeaza pe baza mediei zilnice a veniturilor din ultimele 3 luni dinaintea lunii in care se plateste co...




#3 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 28 June 2007 - 11:31 AM

da salariatul a plecat sii trebuie sa ii retin banii



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 June 2007 - 08:33 PM

Presupunem ca in aprilie ai platit concediul integral. La 30 iunie, salariatul pleaca. In acest caz ii calculezi salariul normal pt orele lucrate in luna iunie, ii retii toate contributiile normal, ca intr-o luna normala de lucru, iar din restul de plata, ii retii banii pt concediul necuvenit, iar daca acest rest de plata nu-ti ajunge, deoarece este mai mic decat trebuie sa-i retii, evidentiezi faptul ca salariatul respectiv mai trebuie sa-ti aduca bani de-acasa.

In momentul in care ai platit concediul, ai facut o cheltuiala. Acum daca o parte din cheltuiala facuta atunci era o cheltuiala necuvenita, incerci sa "repari" acest lucru, apeland la un venit.

Pp: Dupa ce calculezi netul pe iunie ai un rest de plata de 200 ron
Evidentiezi banii pe care salariatul trebuie sa ti-i restituie: 4282=754 - 300 ron - creante in legatura cu personalul
O parte din aceste creante se sting cu restul de plata pe care il retii 421=4282 - 200 ron, iar diferenta de pe 4282 ti se va stinge cand vei recupera restul de bani. Daca nu ii vei recupera, ii dai pe o cheltuiala 6...=428 100 ron.

Asta este varianta la care m-am gandit eu acum, mi se pare destul de logic. Daca nu e bine, poate...ne va corecta cineva...astept opinii... :lostit (13):



#5 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2007 - 08:40 PM

Am si eu o intrebare: cum e pontat salariatul in zilele necuvenite?
Julia S



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 June 2007 - 08:49 PM

Salariat pontat in zile necuvenite??? Ai fost ironica sau ai intrebat "pe bune"??



#7 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2007 - 09:03 PM

E un aspect pe care nu l-am inteles in pb ta, si anume cate zile efective de concediu a efectuat salariatul, si daca a efectuat mai multe decat avea dreptul, ce faci, il pui nemotivat sau cfs? Sau l-ai chemat din concediu mai repede si a venit la lucru, si a plecat din firma dupa scurt timp?

Tu i-ai calculat concediu de odihna X zile, dar avea cuvenit doar X-12. OK. Ce a facut in aceste 12 zile? S-a prezentat la lucru? Chiar daca doar pt a-si face lichidarea? Ma gandesc ca in calculul rectificativ al salariului trebuie sa tii cont si de acest aspect.

( cand m-am expreimat "pontat" nu m-am gandit la "prezent", ci la care forma de absenta...)
Julia S



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 June 2007 - 09:16 PM

Eu am gandit in felul urmator: i s-a platit co integral, adica pe tot anul - 21 zile (in acel moment, asa s-a intamplat: a fost in co 21 de zile). Daca a plecat in luna iunie, tu stii ca i-ai platit la un moment dat co integral. In momentul plecarii, stii ca trebuie sa-i retii banii pt 10 zile de co (presupunem). Deci, nu poti presupune altceva decat ce s-a intamplat efectiv. Este o retinere ca orice alta retinere, adica chiar exista situatia in care salariatul pleaca in co, ii dai cel putin 15 zile nefractionat asa cum prevede Codul muncii (in situatia in care se fac programari pt concediul de odihna), iar el pleaca mai devreme decat perioada pentru care i se cuveneau cele 15 zile de co. In acel moment constati ca i-ai platit niste bani in plus, si nu faci decat sa retii acea diferenta. Nu cred ca in pontaj trebuie sa apara chestia asta in vreun fel. Gandeste-te ca faci pontajul conform cu realitatea...nu stiu...eu asa vad lucrurile...daca altcineva le vede altfel...poate ma lumineaza si pe mine...

Vezi postareajulia607, la Jun 28 2007, 10:03 PM, a spus:

si daca a efectuat mai multe decat avea dreptul, ce faci, il pui nemotivat sau cfs? Sau l-ai chemat din concediu mai repede si a venit la lucru, si a plecat din firma dupa scurt timp?


Nu pot sa ma intorc in luna aprilie sa-l pun nemotivat...mi se pare destul de logic...doar ii retin acum, ce i-am dat atunci in plus...



#9 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 10:53 PM

Dar cum se procedeaza daca nu ai din ce sa ii mai retii, in sensu ca el aduce bani de acasa! se face stat cu minus pt zilele de co necuvenite cu contributiile aferete??
DanielaZ



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2007 - 07:15 AM

...in situatia relatata de mine mai sus, am mentionat ca ii retii doar restul de plata care rezulta in stat aferent zilelor lucrate in iunie, ii retii doar ce se poate, iar pt diferenta evidentiezi faptul ca salariatul mai trebuie sa-ti aduca bani...dupa parerea mea, este destul de logic ca nu poti sa-i retii omului mai mult decat a obtinut in luna iunie, iar stat de plata cu minus nu exista...Aceasta retinere de bani pt concediul necuvenit, este tratata ca orice alta retinere....



#11 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2007 - 02:12 PM

si cum s=ar contabiliza o asemenea situatie? care ar fii monografia?
DanielaZ



#12 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2007 - 03:28 PM

Pp: Dupa ce calculezi netul pe iunie ai un rest de plata de 200 ron
Evidentiezi banii pe care salariatul trebuie sa ti-i restituie: 4282=754 - 300 ron - creante in legatura cu personalul
O parte din aceste creante se sting cu restul de plata pe care il retii 421=4282 - 200 ron, iar diferenta de pe 4282 ti se va stinge cand vei recupera restul de bani. Daca nu ii vei recupera, ii dai pe o cheltuiala 6...=428 100 ron.

Asta este varianta la care m-am gandit eu acum, mi se pare destul de logic. Daca nu e bine, poate...ne va corecta cineva...astept opinii...



#13 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2007 - 04:03 PM

In cazul meu, salariatul nu mai are nimic de luat , a lipsit nemotivat si nu are dreptu la salariu, din ce ii retin? In schimb are o depasire de cateva zile de concediu necuvenite! Cum se procedeaza in situatia asta! Am apucat sa recuperez banii de la el, am facut ca articol provizoriu 5311-421 dar 421 ramane afectat!
DanielaZ



#14 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2007 - 04:09 PM

Parerea mea este ca daca in luna in care trebuie sa retii banii nu ai rest de plata deloc, faci direct 5311=754, daca ai un rest mic, faci 5311=421, atat cat iti permite 421, si ptr diferenta faci 5311=754. Este doar parerea mea, subliniez acest lucru, si..poate isi mai da careva cu parerea....



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 June 2007 - 11:24 AM

Imi pare foarte rau... :celb (6): m-am cam zapacit si le-am cam aiurit :lostit (13): . Voi incerca sa prezit exemplul mai clar...

- calcul brut pt perioada lucrata 641=421 500
- retineri aferente 421= % 110
4312 50
4314 30
4372 10
444 20, acestea fiind sume fictive
- rezulta un rest de plata de 500-110=390 lei
- evidentiere bani de incasat de la salariat 4282=754 790 lei
- incasare partial din restul de plata 421=4282 390 lei
- incasare din banii adusi de acasa de salariat 5311=4282 400 lei


Daca dupa o perioada orice sansa de a incasa banii s-a epuizat, acestia se dau pe o cheltuiala 6...=4282 400 lei.

Iar in cazul in care nu ai din ce sa retii, faci 4282=754 si 5311=4282 cu banii adusi de acasa de salariat...imi pare rau pt neintelegerile dinainte.... :vio (33):



#16 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2007 - 02:33 PM

Multumesc mult!
DanielaZ



#17 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 02 July 2007 - 08:05 AM

problema mea era alta
la un salariu minim de 440 valoarea bruta a co necuvenit ptr 12 zile este 251 lei(440/21*12=251)
mai virez la stat contributiile aferente sumei de 251 lei sau trebuie sa le recuperez de la stat
salariatului ii retin co necuvenit 251 adica valoarea bruta sau=251-viramentele la stat



#18 waveturn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:marketing, PR, juridic

Postat 02 July 2007 - 08:52 PM

Salut ! Ma poate ajuta cu o informatie.
Am urmatoarea situatie :

Contract de munca pe perioada determinata 3 luni si atat. Are dreptul la CO si indemnizatia aferenta (intrucat am incetat contractul cu 56 lit J) ?
In mod normal ar rezulta 5,25 zile de CO. Dar nu stiu daca are dreptul.

Inca o problema. La calculul retinerilor pe ultima luna, luam in calcul suma totala a salariului tarifar + suma pentru cele 5.25 CO si de aici calculam toate retinerile ? Si cum mai putem calcula pentru luna mai cand am depus deja statele de plata, patronul a refuzat sa acorde salariul pe luna mai iar acum salariatul solicita (pentru ca i s-a refuzat acordarea salariului) si banii pe cele 5.25 ( 6 )zile de concediu in instanta.

Multumim.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL