Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie intracomunitara declarare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitie intracomunitara declarare

4 replies to this topic

#1 bety05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 July 2007 - 09:57 PM

Va rog, daca se poate, sa ma sfatuiti cum sa inregistrez si sa declar achizitia intracomunitara de bunuri avand urmatoarele date:
Data facturii emisa de partener din UE: 16.06.2007
Data platii fact : 20.06.07

Data livrarii de catre Partener Ue(cf aviz exped) 29.06.07
Data receptiei marfii (cf aviz exped ) 02.07.07

Problema vine din faptul ca receptia este in 02.07.2007

1.Inreg factura la cursul bnr de la data facturii dar bunul in ce cont il inregistrez nefiind receptionat ?
357 ?mf aflate la terti
2.Cand se considera ca se efectueaza livrarea ? La data Livrarii de partener UE- in iunie sau la data receptiei - in iulie ?
si care este faptul generator ?
In decontul carei luni trebuie declarat TVA-ul 4426=4427 ? In iunie cand inreg factura ?
In iulie receptionez : 213 = 357 la cursul din data receptiei si dif de curs cum o inreg ?

3. In declaratatia recapitulativa (390) a carei luni trebuie declarat bunul la cursul din data receptiei avand in vedere ca este receptionat in iulie ?
E permis ca decontul de tva pentru un bun nesosit si declar recapitulativa pentru bun receptionat sa fie in perioade diferite ?


Va multumesc anticipat,



#2 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 03 July 2007 - 07:08 AM

Vezi postareabety05, la Jul 2 2007, 10:57 PM, a spus:

Va rog, daca se poate, sa ma sfatuiti cum sa inregistrez si sa declar achizitia intracomunitara de bunuri avand urmatoarele date:
Data facturii emisa de partener din UE: 16.06.2007
Data platii fact : 20.06.07

Data livrarii de catre Partener Ue(cf aviz exped) 29.06.07
Data receptiei marfii (cf aviz exped ) 02.07.07

Problema vine din faptul ca receptia este in 02.07.2007

1.Inreg factura la cursul bnr de la data facturii dar bunul in ce cont il inregistrez nefiind receptionat ?
357 ?mf aflate la terti
2.Cand se considera ca se efectueaza livrarea ? La data Livrarii de partener UE- in iunie sau la data receptiei - in iulie ?
si care este faptul generator ?
In decontul carei luni trebuie declarat TVA-ul 4426=4427 ? In iunie cand inreg factura ?
In iulie receptionez : 213 = 357 la cursul din data receptiei si dif de curs cum o inreg ?

3. In declaratatia recapitulativa (390) a carei luni trebuie declarat bunul la cursul din data receptiei avand in vedere ca este receptionat in iulie ?
E permis ca decontul de tva pentru un bun nesosit si declar recapitulativa pentru bun receptionat sa fie in perioade diferite ?


Va multumesc anticipat,


Livrarea se considera ca are loc in 16.06.2007, adica la data emiterii facturii. Nu poti inregistra in 357 pentru ca este cont de stocuri, iar tu ai achizitionat un mijloc fix. Decontul de TVA cu privire la achizitiile intracomunitare si declaratia recapitulativa trebuie sa fie la fel, adica ambele trebuie declarate in luna iunie. In iunie factura o inregistrezi in 16.06 si nu cred ca te impiedica nimeni sa faci 213=401, chiar daca nu s-a facut inca receptia. Inca nu s-a inventat contul "Mijloace fixe aflate la terti" :biggrin:

ADITA



#3 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 03 July 2007 - 07:50 AM

In cazul tau, la data primirii facturii nu ai primit marfa deci nu poti face dovada transportului ,dovada care ii confera acestei tranzactii, conform legii ,calitatea de achizitie intracomunitara.
Deci eu zic ca nu poti inregistra ceva ce nu ai primit.Sau cel mult faci 473=401 si cand vine marfa faci in rosu aceasta inregistrare.



#4 bety05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 July 2007 - 05:00 PM

Multumesc pentru raspunsuri.



#5 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 12:45 PM

Am o nelamurire si poate ma puteti ajuta in legatura cu Intrastatul.Programul meu de conta a facut reevaluarile la conturile in valuta si imi scoate in declaratia Intrastat valoarea facturii reevaluate ( mai mare in lei decat era initial facturat ).Este corect ? Nu ar fi trebuit sa mentina cursul facturii ? Am citit normele de completare si tot nu e clar : se vorbeste despre valoarea facturata si apoi ca aceasta reprezinta valoarea de plata. In mod normal, valoarea - in lei - de plata este cea reevaluata.
Sper ca nu am plictisit prin detalii.
Multumesc.
salut!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL