Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura proforma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura proforma


19 replies to this topic

#1 alinuta.forum

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 July 2007 - 10:30 AM

buna ziua,

ma poate lamuri cineva cu mai multe detalii despre facura proforma (la cite zile dupa predarea ei / efectuarea platii se face fact fiscala). as dori un nr de lege unde ma pot lamurri in privinta asta.



#2 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 03 July 2007 - 11:28 AM

Poti sa ne dai mai multe detalii? Oricum, am cautat intr-un program de legislatie si nu am gasit nimic reglementat, legat de regimul si modul de completare a acestor facturi.




#3 alinuta.forum

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 July 2007 - 11:48 AM

Vezi postareadiana-veronica, la Jul 3 2007, 12:28 PM, a spus:

Poti sa ne dai mai multe detalii? Oricum, am cautat intr-un program de legislatie si nu am gasit nimic reglementat, legat de regimul si modul de completare a acestor facturi.
pai ... vinzatorii fac facturi proforme de pe urma carora incaseaza bani. la acesti bani incasati de pe urma proformelor nu le trebuie intocmita factura in decurs de maxim 5 zile? cind bag extrasele de banca in calculator ma confrunt cu fel si fel de sume (care nu stiu cit de bine e sa le las inregistrate ca sume incasate in avans la infinit) si denumiri de clienti pe care n-am de unde sa le iau datele de identificare



#4 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 03 July 2007 - 12:17 PM

Vezi postareaalinuta.forum, la Jul 3 2007, 12:48 PM, a spus:

Vezi postareadiana-veronica, la Jul 3 2007, 12:28 PM, a spus:

Poti sa ne dai mai multe detalii? Oricum, am cautat intr-un program de legislatie si nu am gasit nimic reglementat, legat de regimul si modul de completare a acestor facturi.
pai ... vinzatorii fac facturi proforme de pe urma carora incaseaza bani. la acesti bani incasati de pe urma proformelor nu le trebuie intocmita factura in decurs de maxim 5 zile? cind bag extrasele de banca in calculator ma confrunt cu fel si fel de sume (care nu stiu cit de bine e sa le las inregistrate ca sume incasate in avans la infinit) si denumiri de clienti pe care n-am de unde sa le iau datele de identificare
Eu am o alta problema.Am primit o proforma din Irlanda,am platit-o (e un parteneriat cu Oracle) si nici pana azi nu am primit factura(au trecut deja 3 luni).Ce pot face?Ca le-am trimis mail,adresa si nimic!
ddd



#5 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 03 July 2007 - 12:34 PM

Art. 155 - Facturarea (Codul Fiscal)

(1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) și (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă.



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2007 - 01:18 PM

eu stiu ca proforma contine toate datele de identificare ale firmei care o achita, dupa ce ai incasat banii , in 5 zile se intocmeste factura ! nu stiu de ce nu gasesti datele de identificare in baza ta de date ! nu " plange" nimeni dupa banii care vi i-a dat !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#7 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 03 July 2007 - 01:35 PM

Vezi postareacristina5859, la Jul 3 2007, 02:18 PM, a spus:

eu stiu ca proforma contine toate datele de identificare ale firmei care o achita, dupa ce ai incasat banii , in 5 zile se intocmeste factura ! nu stiu de ce nu gasesti datele de identificare in baza ta de date ! nu " plange" nimeni dupa banii care vi i-a dat !!


Unde scrie ca in 5 zile se intocmeste factura? M-ar interesa si pe mine, deoarece si eu sunt in aceeasi situatie.
ADITA



#8 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 03 July 2007 - 04:05 PM

Stimate colege...Nu mai contunuati sa raspinditi informatii care nu mai sunt de actualitate....Chestia cu emiterea facturii fiscale in 5 zile a fost prevazuta in vechiul Cod Fiscal valabil pana la 31.12.2006. De la 01.01.2007, odata cu Codul Fiscal in vigoare.....
"Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) și (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă". In concluzie, diana-veronica stie ce vorbeste, vorbeste documentat si subscriu.....Succese maxime!



#9 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 17 August 2007 - 01:16 PM

si ca inregistrari contabile cum se procedeaza?
la primirea facturii proforma: = 6xx
409
4426

la primirea facturii: 401 = 409?



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 August 2007 - 02:23 PM

Vezi postareaalinuta.forum, la Jul 3 2007, 11:30 AM, a spus:

ma poate lamuri cineva cu mai multe detalii despre facura proforma (la cite zile dupa predarea ei / efectuarea platii se face fact fiscala). as dori un nr de lege unde ma pot lamurri in privinta asta.
Eu am cu totul alta viziune despre "factura proforma". Din o experienta lunga dar colaterala am constatat urmatoarele:
- nu am vazut in aproape nici o lege de dupa Revolutie ceva despre acest "formular";
- nu este mentionat in Codul fiscal, in Regidtrul formularelor comune pe economie etc.;
- este totusi mentionata in Normele la Codul fiscal pentru cazul accizelor la ulei mineral in sensul ca ar fi o factura temporara pana se determina exact densitatea uleiului, dupa care se face factura;
- probabil ca este mentionata in vreo Lege veche, dar nu stiu in care, caci altfel nu s-ar folosi;
- este totusi folosita mai des de institutiile bugetare sau de firme in relatii cu institutii bugetare;
- din punct de vedere contabil sau fiscal acest fomular nu exista, nu se inregistreaza in contabilitate nimic pe seama lui, caci nu este document justificativ legal (poate doar in cazul accizelor la ulei mineral).
Din ceea ce am observat, ar rezulta ca rostul ei ar consta in urmatoarele:
- o institutie de stat nu poate face o cheltuiala pana nu face un referat de aprobare a unei cheltuieli la care ataseaza si factura proforma care sa arate costul, pentru a vedea daca se incadreaza in bugetul aprobat al lunii;
- o institutie de stat nu poate face o cheltuiala mai mare pana nu are cel putin 3 oferte, care iau forma acestor facturi proforma de la cel putin 3 furnizori.
- o data ce clientul a obtinut aprobarea pentru o anumita oferta el ar trebui sa telefoneze furnizorului si sa-i spuna sa vina cu factura fiscala identica cu proforma. Abia apoi ar trebui sa plateasca.
Concluzia ar fi ca "factura proforma" nu este un document contabil sau fiscal ci este o adresa informativa in vederea aprecierii clientului si sumelor unei viitoare facturi. Probabil ca aceasta factura proforma este o promisiune care are rol de comanda ferma timp de o luna si furnizorul nu se poate rasgandi in ceea ce a promis pentru ca ar deruta clientul care ar trebui sa reia procedura birocratica de a obtine iar 3 oferte, apoi aprobari etc.

Acestea sunt constatarile mele, bazate doar pe observatii si pe unele legi (pe legile mai noi cunoscute de mine). Nu e ceva sigur.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 17 August 2007 - 02:29 PM

Vezi postarealaguna, la Aug 17 2007, 02:16 PM, a spus:

si ca inregistrari contabile cum se procedeaza?
la primirea facturii proforma: = 6xx
409
4426

la primirea facturii: 401 = 409?
Factura proforma se foloseste ca document in momentul platii: %=5121
409
4426
La primirea facturii vom avea: %=401
6**
4426
si concomitent %=409
401
4426 ( in rosu)



#12 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 23 February 2008 - 04:43 PM

am primit o factura proforma insotita de un contract nr.593 si chiar nu stiu cum sa fac
este un sistem de alarma
fact a fost facuta pe 24.01
val.785.71 si tva 149.29
si tot pe data de 24.01 08 am primit o factura pe care scrie avans la contract nr.593 val.84.03 si tva 15.97.
se va plati in 4 rate si pe fiecare factura se va scrie la fel,,avans la contractul nr........
cum sa fac ?
multumesc



#13 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 23 February 2008 - 05:13 PM

Vezi postareaNemesis, la Feb 23 2008, 04:43 PM, a spus:

am primit o factura proforma insotita de un contract nr.593 si chiar nu stiu cum sa fac
este un sistem de alarma
fact a fost facuta pe 24.01
val.785.71 si tva 149.29
si tot pe data de 24.01 08 am primit o factura pe care scrie avans la contract nr.593 val.84.03 si tva 15.97.
se va plati in 4 rate si pe fiecare factura se va scrie la fel,,avans la contractul nr........
cum sa fac ?
multumesc
m-am gandit asa :
%408 935
303 787,71
4428 149,29
408=401 100
4426=4428 15,97
401=5311 100



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 February 2008 - 09:28 PM

Conform pct. 126 alin.(2) al Ordinului 1752/2005 reglementari contabile conforme cu directivele europene, bunurile sosite fara factura se inregistreaza ca intrari in gestiune atat la locul de depozitare cat si in contabilitate, pe baza receptiei si a documentelor insotitoare. In cazul tau inregistrezi intrarea pe baza Receptiei care a fost intocmita pe baza Avizului de insotire a marfii si a contractului. Factura proforma nu are valoare de document justificativ pentru intocmirea receptiei. Inregistrarile facute in contabilitate le stornezi la data primirii facturii, in care trebuie sa se specifice data la care au fost livrate bunurile, conform art. 155 alin.(1) lit. l).
Furnizorul tau trebuie sa factureze toata valoarea marfii cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, conform art. 155 alin(1), si sa storneze avansurile facturate pana la acea data.
Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor-art.1341 alin. (1) CF
TVA-ul il deduci de pe facturile de avans si de pe factura finala.



#15 NELU55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 April 2008 - 07:49 PM

Buna ziua,

Vreau sa va intreb este legal sa aplici penalitati la o factura proforma emisa in euro de o firma romaneasca catre alta firma romaneasca din interiorul tarii. Penalizarile evident sunt in euro. Deci unul din clientii mei a primit o astfel de notificare. :pullhair:


Cu respect,

Nelu



#16 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 02 April 2008 - 10:07 PM

Vezi postareaNELU55, la Apr 2 2008, 08:49 PM, a spus:

Buna ziua,

Vreau sa va intreb este legal sa aplici penalitati la o factura proforma emisa in euro de o firma romaneasca catre alta firma romaneasca din interiorul tarii. Penalizarile evident sunt in euro. Deci unul din clientii mei a primit o astfel de notificare. :pullhair:


Cu respect,

Nelu

Parerea mea este ca nu este legal: factura proforma este o forma de prefacturare fara obligatii!
Am cautat in tot Lexul meu, o definitie a facurii proforme; din pacate nu am gasit! Singura definitie am gasit-o pe net:
http://www.rubinian....lii.php?id=2610

Document emis de vanzator prin care specifica produsele ce se vor vinde, cu caracteristicile lor principale si pretul.

Se emite unor cumparatori in urmatoarele scopuri:
- pentru ca importatorul sa poata obtine de la banca valuta necesara;
- pentru ca importatorul sa poata obtine licenta de import;
- la cererea bancii pentru perfectarea unui credit documentar;
- in cazul in care vama din tara importatorului cere o factura proforma consulara (vizata de consulatul tarii importatorului din tara exportatorului pentru certificarea originii marfii).

Factura proforma nu este document de plata. Nu contine marcajele de expediere si trebuie sa mentioneze in clar denumirea "pro forma". In timp ce factura comerciala este o cerere de plata pentru marfurile livrate, factura proforma este o invitatie la cumparare, trimisa unui cumparator potential.

Si poate, ar trebui sa revezi putin si :

Legea 469/2002 prevede anumite reguli speciale privind raspunderea pentru nerespectarea obligatiilor din contractele comerciale si anume:
partile contractante au obligatia sa efectueze toate platile la data scadentei,
in contracte sa se prevada ca in termen de 30 de zile de la scadenta, debitorii sa plateasca, pe langa suma datorata, penalizari pentru fiecare zi de intarziere,
in contracte, pe langa penalizari se pot prevede si plata unor daune-interese pentru neexecutarea totala sau partiala a contractului,
totalul penalitatilor pentru intarziere nu poate depasi cuantumul sumei asupra careia sunt calculate, cu exceptia cazului cand prin contract s-a prevazut contrariul.

Ma gandeam la prevederile contractuale legate de scadenta si penalitati!



#17 NELU55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 April 2008 - 02:32 PM

Asa ma gandeam si eu, ca nu e ok. Va multumesc mult. Mi-am linistit clientul ca intrase in panica.
:pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 July 2008 - 08:01 PM




#18 Alinatlaw

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 April 2008 - 12:18 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Apr 2 2008, 10:07 PM, a spus:

Legea 469/2002 ......
in contracte sa se prevada ca in termen de 30 de zile de la scadenta, debitorii sa plateasca, pe langa suma datorata, penalizari pentru fiecare zi de intarziere,...

Nu mai este in vigoare din 2006 prevederea referitoare la termenul de 30 de zile.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 July 2008 - 08:03 PM




#19 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 23 July 2008 - 10:43 AM

Deci ce pot face in acest caz?Sau inregistrez in baza contractului,fara factura,desi....

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 July 2008 - 08:01 PM

ddd



#20 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 11:36 AM

Irlanda fiind membra UE, trebuie vazut, daca te afli in situatia de "obligata la plata taxei"(taxare inversa), caci daca da, cf. art.1551, trebuie sa emiti autofactura "Art. 1551. - (1) Persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, obligată la plata taxei, în condițiile art. 150 alin. (1) lit. b)-e) și g) și ale art. 151, trebuie să autofactureze, până cel mai târziu în a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, în cazul în care persoana respectivă nu se află în posesia facturii emise de furnizor/prestator. "

in rest, daca ai contract valabil, trebuie sa inregistrezi datoriile cf.contractului, folosind 408(facturi nesosite) daca serviciile au fost prestate/se presteaza in continuu...
Bea






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL