Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajari la microintreprinderi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajari la microintreprinderi

2 replies to this topic

#1 totoshica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 27 June 2004 - 09:03 PM

Am inteles ca in termen de 60 de zile de la data infiintarii trebuie sa ai minim un angajat. In caz contrar pierzi statutul de microintreprindere, adica nu mai beneficiezi de acel impozit pe venit de 1,5%, conform OG nr.24/2001.
Intebarea mea este: Ce reprezinta "data infiintarii firmei" ?
Data din certificatul de inmatriculare al firmei sau data anterioara acesteia, de autentificare a numelui firmei (adica aceea din J .... , pe care ti-o da de la Registrul comertului cand iti autentifica numele firmei) ???
multumiri,



#2 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2004 - 01:32 PM

societatea capata personalitate juridica in momentul hotararii judecatoresti de infiintare pe care o primesti odata cu C.U.I. -ul de la O.N.R.C.

intrebarea mea ar fi fost: pot angaja doar o persoana cu 2 ore / zi si sa pot avea statutul de microinteprindere?




#3

  • Guests

Postat 30 June 2004 - 03:30 PM

as vrea sa ii multumesc lui lexus pentru raspuns!
m-as fi bucurat sa iti pot raspunde la intrebarea ta, lexus, dar nu stiu raspunsul exact. daca il voi afla ti-l voi comunica.


As mai avea o intrebare careia nu i-am gasit inca raspuns: am inteles ca salariul pentru un student angajat la o microintreprindere este suportat 70% de catre stat. As vrea sa aflu care este procedura si ce trebuie facut din momentul angajarii pentru a beneficia de aceasta facilitate?

!!... Incercand sa aflu la Agentia de somaj si gestionare a fondului de somaj ceva despre asta, nu am aflat decat ca ei nu stiu despre "asa ceva"...

Si totusi... aceasta facilitate exista!!. cum pot afla mai multe despre aplicarea ei?!!...

multumiri anticipate,
toto






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL