Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dreptul la CO - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dreptul la CO

6 replies to this topic

#1 waveturn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:marketing, PR, juridic

Postat 03 July 2007 - 02:54 PM

Avem urmatoarea situatie :

Contract de munca pe perioada determinata 3 luni si atat. Are dreptul la CO si indemnizatia aferenta (intrucat am incetat contractul cu 56 lit J) ?
In mod normal ar rezulta 5,25 zile de CO. Dar nu stim daca are dreptul.
Exista candva in legislatie cum ca poate beneficia de concediu doar dupa minim 11 luni lucrate. Am cautat in legi dar e ambigua situatia si scrie ca beneficiza de aceleasi drepturi ca si alti angajati pe perioada nederminata.



Multumim.



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 03 July 2007 - 03:02 PM

da
are dreptul la 5 zile platite
nu mai exista in legislatia aceasta prevedere

ada



#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2007 - 09:16 AM

Vezi postareaciobanu, la Jul 3 2007, 03:02 PM, a spus:

da
are dreptul la 5 zile platite
nu mai exista in legislatia aceasta prevedere


CO se rotunjeste intotdeauna in favoarea angajatului 6 zile.
Dragos



#4 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 04 July 2007 - 10:27 AM

NU STIAM.....unde scrie?
ada



#5 waveturn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:marketing, PR, juridic

Postat 04 July 2007 - 11:18 AM

Multumesc pentru raspunsuri.

Aveti dreptate, se pare ca are dreptul la CO chiar si la perioada determinata.



#6 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 August 2007 - 02:14 PM

Propun spre dezbatere o problema des intalnita in Romania, si anume dreptul angajatilor la concediu de odihna, conform Codului Muncii, actualizat. Daca intr-un an de zile calendaristic un angajat are dreptul la 21 de zile concediu, din care 15 zile trebuie sa fie concediu de odihna neintrerupt, de ce in Romania nu se respecta aceste drepturi ale angajatilor de catre patroni. Caz concret la o societate sa ii spunem Alfa: Desi prevederile codului muncii prevad perioada de concediu de 21 zile lucratoare in timpul unui an calendaristic de munca prestata, angajatorul acorda numai 5 zile de concediu de odihna angajatilor sai.
Un alt caz la societatea Beta sa spunem: Angajatorul nu acorda nici o zi de concediu de odihna pe an, desi angajatii aveau dreptul.



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 August 2007 - 02:19 PM

Problema expusa nu cred ca presupune vreo dezbatere. Dezbaterea ar insemna puncte de vedere diferite, ori, in cazul dat, este vorba de abuzuri si incalcarea legii. Daca alte articole din Codul Muncii mai sunt trecute cu vederea, unele neavand incidenta prea mare in anumite locuri de munca( de ex. echipamentul de protectie si lucru intr-un magazin de cartier unde vanzatoarea sta cu hainele de acasa, sau 2-3 ore suplimentare trecute cuvederea,) neacordarea concediului de odihna mi se pare o incalcare grava si cred ca numai organele abilitate o pot rezolva. Nu stiu cum accepta cineva sa munceasca in astfel de conditii. Eu nu pot sa-mi iau mai mult de 4-5 zile de concediu consecutiv dar asta nu inseamna ca nu le iau. Fac CO in 6 transe pe an si gata.
iuliana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL