Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical dar e si pensionar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical dar e si pensionar

6 replies to this topic

#1 zsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 July 2007 - 03:28 PM

ce trebuie sa am in vedere cand calculez un concediu medical pt un salariat care este si pensionar? este vorba de cod 006 urgenta medico-chirurgicala si lucreaza la noi din martie. Ma gandesc ca trebuie sa tin cont de faptul ca e pensionar la ctrb pt somaj, adica sa nu ii calculez, asa-i? Si ce alte deosebiri ar mai fi? Va roog....



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 July 2007 - 06:02 AM

1- ce legatura are somajul cu sanatatea?
2- pt ca societatea plateste 0.85% fd concedii medicale, trebuie sa ii acorzi concediu medical

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 zsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 July 2007 - 11:17 AM

stiu ca pentru pensionari nu trebuie sa calculez si sa platesc somaj, dar cand am introdus concediul respectiv in programul de salarii, imi calculeaza somaj pt zilele de concediu medical, si nu cred ca este corect, asa-i?



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2007 - 07:46 AM

Vezi postareazsimona, la Jul 4 2007, 12:17 PM, a spus:

stiu ca pentru pensionari nu trebuie sa calculez si sa platesc somaj, dar cand am introdus concediul respectiv in programul de salarii, imi calculeaza somaj pt zilele de concediu medical, si nu cred ca este corect, asa-i?

da, pt pensionari nu se calculeaza somaj, ar trebui sa poti face un artificiu in program ca sa ti-l ia corect, daca ai posibilitatea sa dai salariul zero, dar numai pt somaj, depinde ce optiuni ai in programul de salarii.
Ceea ce nu inteleg eu, este legatura intre titlul acestui topic : concediu medical dar e si pensionar si intrebarea ta. Oricum, concediu medical se calculeaza la fel indiferent daca salariatul e si pensionar sau nu, somaj se retine in cazul concediului medical, dar fiind vorba de pensionar atunci oricum nu se retine somaj.



#5 zsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 July 2007 - 08:43 AM

Vezi postareamihavesa, la Jul 9 2007, 08:46 AM, a spus:

Vezi postareazsimona, la Jul 4 2007, 12:17 PM, a spus:

stiu ca pentru pensionari nu trebuie sa calculez si sa platesc somaj, dar cand am introdus concediul respectiv in programul de salarii, imi calculeaza somaj pt zilele de concediu medical, si nu cred ca este corect, asa-i?

da, pt pensionari nu se calculeaza somaj, ar trebui sa poti face un artificiu in program ca sa ti-l ia corect, daca ai posibilitatea sa dai salariul zero, dar numai pt somaj, depinde ce optiuni ai in programul de salarii.
Ceea ce nu inteleg eu, este legatura intre titlul acestui topic : concediu medical dar e si pensionar si intrebarea ta. Oricum, concediu medical se calculeaza la fel indiferent daca salariatul e si pensionar sau nu, somaj se retine in cazul concediului medical, dar fiind vorba de pensionar atunci oricum nu se retine somaj.
pai asta este problema mea, ca imi calculeaza somajul atunci cand introduc concediul medical pt salariatul care este pensionar. Si stiu ca in mod normal nu ar trebui. Aaaaa, si lucrez cu Ciel si nu prea stiu ce artificiu sa fac. Dar vroiam confirmarea cuiva ca asa este corect, adica sa nu calculeze retinerea ctrb somaj.
Multumesc.



#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2007 - 09:21 AM

pai asta este problema mea, ca imi calculeaza somajul atunci cand introduc concediul medical pt salariatul care este pensionar. Si stiu ca in mod normal nu ar trebui. Aaaaa, si lucrez cu Ciel si nu prea stiu ce artificiu sa fac. Dar vroiam confirmarea cuiva ca asa este corect, adica sa nu calculeze retinerea ctrb somaj.
Multumesc.
[/quote]

Am dovada inca o data in plus ca ciel este un soft f prost. Trebuie sa poti face ceva, eu nu stiu cum e ciel pt salarii.



#7 anca75

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 July 2007 - 10:28 AM

zsimona suna la asistenta Ciel si te vor indruma ce sa faci 021-2015353

mihavesa ai folosit programul? pentru ca mi se pare normal sa tragi o concluzie despre un produs dupa ce il folosesti...






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL