Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raportare semestriala facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


raportare semestriala facturi

16 replies to this topic

#1 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 July 2007 - 07:54 PM

Am recitit OMF 2217/2006. La art.3 se spune :
" Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de taxă pe valoarea adăugată conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare, au obligația să depună semestrial, până la data de 25 a lunii următoare încheierii semestrului, la organul fiscal de care aparțin, lista în format electronic a facturilor emise pentru livrările și prestările efectuate către cumpărători/beneficiari din țară. Lista va cuprinde, pentru fiecare factură emisă, numărul și data emiterii, denumirea și codul de înregistrare al cumpărătorului/beneficiarului, valoarea tranzacției și taxa pe valoarea adăugată aferentă".
Sa inteleg ca in afara de declaratia 394 trebuie sa mai depunem si aceasta lista? Sau e unul si acelasi lucru? Sunt in dilema fiindca in 2217 se vorbeste despre fiecare factura emisa in parte, iar in 394 se declara atat facturile emise, cat si primite , pe rulaje. Voi ce parere aveti?



#2 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 03 July 2007 - 08:01 PM

Vezi postareamiha m, la Jul 3 2007, 08:54 PM, a spus:

Am recitit OMF 2217/2006. La art.3 se spune :
" Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de taxă pe valoarea adăugată conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare, au obligația să depună semestrial, până la data de 25 a lunii următoare încheierii semestrului, la organul fiscal de care aparțin, lista în format electronic a facturilor emise pentru livrările și prestările efectuate către cumpărători/beneficiari din țară. Lista va cuprinde, pentru fiecare factură emisă, numărul și data emiterii, denumirea și codul de înregistrare al cumpărătorului/beneficiarului, valoarea tranzacției și taxa pe valoarea adăugată aferentă".
Sa inteleg ca in afara de declaratia 394 trebuie sa mai depunem si aceasta lista? Sau e unul si acelasi lucru? Sunt in dilema fiindca in 2217 se vorbeste despre fiecare factura emisa in parte, iar in 394 se declara atat facturile emise, cat si primite , pe rulaje. Voi ce parere aveti?
eu am intrebat la finante si nu stiu.

did



#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2007 - 09:33 PM

Se depune numai decl .394



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2007 - 12:34 AM

da, se pare ca si au dat seama ca nu se va putea declara toate facturile emise , si se va declara centralizat pe fiecare client/furnizor inregistrat in scopuri de TVA in parte



#5 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 04 July 2007 - 07:23 AM

Multumesc pentru raspunsuri. Si eu sper sa se depune doar 394. Totusi, m-am mai uitat o data peste legislatie si OMF2217/2006 nu este nici abrogat nici modificat cu vreo alta ordonanta. Asa ca art.3 mai sus citat este in vigoare. Pe de alta parte in O702/2007 nu se face nicio referire la vreun alt act (ci doar la Codul de procedura. Asa ca, dupa lege ar cam fi doua declaratii distincte.
In 2217 se spune ca raportarea se preda in format electronic. Cum n-a aparut niciun program, speram sa ramanem "doar" cu 394.



#6 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 04 July 2007 - 07:25 AM

Da,centralizat e mult mai bine.
Colegi cum faceti? treceti fiecare factura de la furnizor/client sau le treceti centralizat pe cele 6 luni?



#7 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 July 2007 - 07:38 AM

Vezi postarearobert.i, la Jul 4 2007, 08:25 AM, a spus:

Da,centralizat e mult mai bine.
Colegi cum faceti? treceti fiecare factura de la furnizor/client sau le treceti centralizat pe cele 6 luni?
Citeste ordinul:

SEC?IUNEA a 2-a

Se completeaz? cu facturile emise/primite, cumulate pe codurile de înregistrare în scopuri de TVA ale partenerilor de tranzac?ii.

Pentru mai multe detalii vezi topicul http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=132988

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 04 July 2007 - 07:40 AM




#8 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 July 2007 - 09:38 AM

Din ordinul 702:
"Declarația se depune în format electronic, pe suport electronic, însoțită de formatul hârtie, semnat și ștampilat conform legii. În formatul hârtie se depune doar prima pagină a declarației. Formatul hârtie se editează în două exemplare"...

Eu de-aici inteleg ca nu mergem cu hartiile "vrac"...adica cu toti cei 3000 de parteneri... ci doar cu prima pagina.



#9 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 July 2007 - 09:43 AM

Vezi postareaana c, la Jul 4 2007, 10:38 AM, a spus:

Din ordinul 702:
"Declarația se depune în format electronic, pe suport electronic, însoțită de formatul hârtie, semnat și ștampilat conform legii. În formatul hârtie se depune doar prima pagină a declarației. Formatul hârtie se editează în două exemplare"...

Eu de-aici inteleg ca nu mergem cu hartiile "vrac"...adica cu toti cei 3000 de parteneri... ci doar cu prima pagina.

Oricum, nu se listeaza decat prima pagina. Restul vine pe discheta.



#10 tsc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 July 2007 - 06:28 PM

DGFP Harghita a intocmit o lista in Excel care trebuie sa contina toate facturile emise de o firma pe primul semestru, lista pe care toti contribuabili trebuie sa o depuna pana in 25.07.2007. Este vorba de inca o situatie, pe langa decl. 394, reglementata de OMFP nr. 2217/2006. Mai exista vre-un judet unde se cere asa ceva?



#11 jointventure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 July 2007 - 09:22 PM

omef 577/27.06.2007 pt abrogarea art. 3 din 2217: se abroga....bla bla bla,,,,,
din pacate in 394...se declara...tot factura cu factura...jegoasa treaba (cf omef 702/2007)



#12 jointventure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 10 July 2007 - 09:24 PM

da, numi ca cumulatul...reiese din introducerea fiecarei facturi...



#13 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 11 July 2007 - 08:39 AM

Vezi postareajointventure, la Jul 10 2007, 10:22 PM, a spus:

omef 577/27.06.2007 pt abrogarea art. 3 din 2217: se abroga....bla bla bla,,,,,
din pacate in 394...se declara...tot factura cu factura...jegoasa treaba (cf omef 702/2007)
Multumesc, asta asteptam, o reglementare care sa abroge acel art.3 din 2217. Nu am reusit insa sa gasesc acest OMF577/27.06.2007. Ai putea te rog frumos sa-l atasezi? Sau macar sa-mi dai numarul monitorului in care a aparut?



#14 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 12 July 2007 - 11:56 AM

nu exista ordinul respectiv.Cred ca pur si simplu e scris la intimidare :lostit (13):
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#15 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 July 2007 - 12:55 PM

si eu am cautat OMF 577 /27.06.2007 si surpriza...nu exista :lostit (13):
nu va mai tineti de glume in prag de 25..va rugam mult



#16 valery

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 July 2007 - 01:57 PM

pana acum nu cred ca s-a publicat in monitorul oficial, este doar pe pagina la ANAF
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...U1kpdF:v9jbjpn1



#17 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 13 July 2007 - 09:20 AM

am primit si eu azi "neoficial" documentul de la cineva de la TVA, Finante. Se pare ca va fi publicat in Monitorul Oficial.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL