Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reducere comerciala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reducere comerciala

10 replies to this topic

#1 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 04 July 2007 - 10:06 AM

Am si eu o intrebare legata de reducerile comerciale, ma poate ajuta cineva?
Un furnizor extern imi acorda o reducere comerciala pentru faptul ca am cumparat de la el marfa. Adica: luna aceasta achizitionez de la el 5 produse, luna urmatoare inca 6, apoi inca 3 si in luna a patra pe invoice-ul primit apare a doua linie cu minus sa zicem 2eur/produs * (5+6+3) produse = -28 eur.
Intrebarea este: am voie ca in fiecare luna sa-mi inregistrez un 4091 = 607, iar in ultima luna cand soseste intr-adevar factura sa inregistrez un 401 = 4091 pe total valoare? E corect?
Stie cineva unde pot gasi in legislatie modul de tratare al reducerilor comerciale (cum se inregistreaza si cand se recunosc)?
Multumesc frumos.



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 05 July 2007 - 06:47 AM

Dupa opinia mea ar trebui sa inregistrezi:

371 = 401 cu valoarea facturilor cu plus :biggrin:
401=7588 cu valoarea reducerii comerciale :biggrin:

daca ar fi fost reduceri financiare, fara factura, numai pe baza de contract, reducerea s-ar fi inregistrat:

401=767

Unii inregistreaza si reducerile comerciale pe venituri financiare. Nu mi se pare corecta nota 409 = 607 din moment ce marfurile respective pot fi inca in stoc si nu e corect sa afectam inca cheltuiala. Receptia fiind deja facuta pe facturile initiala, la valoarea bruta, nu se mai poate reveni rezultand inevitabil un venit.




#3 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 05 July 2007 - 10:57 AM

Adica tu ma sfatuiesti ca doar in luna in care soseste factura de minus de la furnizor sa fac inregistrarea 401 = 7588, iar in lunile anterioare nu estimez nimic? Problema este ca mi se cere sa fac un 'accrual' in lunile anterioare si nu cred ca am voie sa fac asta. Sau am?



#4 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 05 July 2007 - 11:24 AM

De unde poti previziona reducerea pe care o vei obtine lunile viitore? eventual conform unui contract? Anyway, mie asa mi se pare corect.



#5 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 05 July 2007 - 12:46 PM

In contract se prevede suma exacta pentru fiecare produs in parte. Doar ca factura de minus este emisa mult ulterior achizitiei (2-3 luni).
Oricum, tot nu sunt lamurita daca pot sau nu sa-mi inregistrez in contabilitate "estimarile".
Multumesc frumos pentru raspuns.



#6 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 05 July 2007 - 04:50 PM

Nimeni nu mai are nici o parere?



#7 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2007 - 06:53 AM

In contabilitate nu le poti inregistra ( nu ai nici o justificare a operatiunii - sumele sunt incerte;nu ai contract;..... ) dar le poti tine o evidenta separat.Sau il poti ruga sa-ti factureze lunar reducerea.
salut!



#8 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 06 July 2007 - 11:08 AM

Vezi postareaanamaria9878, la Jul 6 2007, 07:53 AM, a spus:

In contabilitate nu le poti inregistra ( nu ai nici o justificare a operatiunii - sumele sunt incerte;nu ai contract;..... ) dar le poti tine o evidenta separat.Sau il poti ruga sa-ti factureze lunar reducerea.

Am scris mai sus ca "In contract se prevede suma exacta pentru fiecare produs in parte. Doar ca factura de minus este emisa mult ulterior achizitiei (2-3 luni). "



#9 cristimc28

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2007 - 11:33 PM

Parerea mea este ca acest contract este suficient pentru inregistrarea in contabilitate, dar numai daca prevede sume si cantitati precise si nu este facut la modul general. factura are ca efect concretizarea contractului si are efecte fiscale doar daca este din UE (achizitie comunitara pe minus cu taxare inversa cu TVA exigibila la data facturii)
In conta poti face inregistrarea astfel:
607/371=408 (-) conform contractului in fiecare luna
Folosesti 607 doar daca s-au vandut deja marfurile la momentul inregistrarii; altfel duci reducerea
pe contul 371, analitic pe fiecare produs in parte aflat in stoc
La primirea facturii de credit memo:
408=401 (4426=4427 daca este din UE) (-) cu diminuarea obligatiei la furnizor

O problema poate aparea la facturile din UE, unde se pune problema daca prevederea contractuala de reducere comerciala nu constituie fapt generator si atunci exigibilitatea este pe 15 luna urmatoare;
in acest caz tb facuta autofactura daca nu ai primit factura de credit de la fz extern



#10 grayraven

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 09 July 2007 - 08:05 AM

Vezi postareacristimc28, la Jul 8 2007, 12:33 AM, a spus:

Parerea mea este ca acest contract este suficient pentru inregistrarea in contabilitate, dar numai daca prevede sume si cantitati precise si nu este facut la modul general. factura are ca efect concretizarea contractului si are efecte fiscale doar daca este din UE (achizitie comunitara pe minus cu taxare inversa cu TVA exigibila la data facturii)
In conta poti face inregistrarea astfel:
607/371=408 (-) conform contractului in fiecare luna
Folosesti 607 doar daca s-au vandut deja marfurile la momentul inregistrarii; altfel duci reducerea
pe contul 371, analitic pe fiecare produs in parte aflat in stoc
La primirea facturii de credit memo:
408=401 (4426=4427 daca este din UE) (-) cu diminuarea obligatiei la furnizor

O problema poate aparea la facturile din UE, unde se pune problema daca prevederea contractuala de reducere comerciala nu constituie fapt generator si atunci exigibilitatea este pe 15 luna urmatoare;
in acest caz tb facuta autofactura daca nu ai primit factura de credit de la fz extern


Super! Multumesc frumos pentru raspuns.



#11 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2007 - 10:53 AM

Sa traiti! :notworthy:

Am factura cu minus pe care furnizorul a trecut ,,reducere comerciala''.Este gresit daca fac urmatoarele inregistrari?
%=401 -223,84
371 -188,10
4426 - 35,74

371=767 188,10

:pullhair:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL