Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDIN Nr. 577 din 27 iunie 2007 - E posibil ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ORDIN Nr. 577 din 27 iunie 2007 - E posibil ?

5 replies to this topic

#1 cucubau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:Linux

Postat 13 July 2007 - 08:14 AM

Va vine sa credeti ce apare azi pe actualizarea legislatiei?
ORDIN Nr. 577 din 27 iunie 2007
pentru abrogarea art. 3 din Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 2.217/2006 privind organizarea evidenței în scopul taxei pe valoarea adăugată, conform art. 156 alin. (1) - (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare
EMITENT: MINISTERUL ECONOMIEI ȘI FINANȚELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 470 din 12 iulie 2007

În temeiul prevederilor art. 11 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 386/2007 privind organizarea și funcționarea Ministerului Economiei și Finanțelor,

ministrul economiei și finanțelor emite următorul ordin:

ART. I
Art. 3 din Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 2.217/2006 privind organizarea evidenței în scopul taxei pe valoarea adăugată, conform art. 156 alin. (1) - (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.041 din 28 decembrie 2006, se abrogă.
ART. II
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

p. Ministrul economiei și finanțelor,
Cătălin Doica,
secretar de stat

București, 27 iunie 2007.
Nr. 577.
Dusmanul de clasa e la pamant!!!!!!!!!!!!!!!



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 13 July 2007 - 08:29 AM

Era firesc sa fie abrogat , se batea cap in cap cu 702 .... incredibil e ca s-au trezit asa tarziu ...




#3 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 13 July 2007 - 08:33 AM

Dupa cum arata textul de lege e clar ca s-a abrogat prevederea din Ordinul 2217 prin care se solicita lista intocmita semestrial pe fiecare factura. Era bine daca scapam de declaratia 394, dar ea e prevazuta prin Ordinul 702/14.05.2007, unde listele sunt pe furnizori pe cumulat si nu pe fiecare factura in parte.

Aceasta postare a fost editata de Violeta Tihon: 13 July 2007 - 08:34 AM




#4 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 13 July 2007 - 08:39 AM

deci sa inteleg ca 394 ramane valabila :lostit (13):
traim intr-o lume confuza



#5 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 13 July 2007 - 09:30 AM

Fii sigur ca da! Spor la treaba!



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2007 - 11:12 AM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Jul 13 2007, 06:33 AM, a spus:

... Era bine daca scapam de declaratia 394, ...
Asta ar fi fost o aiureala: totusi constiinta comunista (a declararii tuturor veniturilor absolut cinstit, fara constrangere) ramane o utopie :wink: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL