Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende neridicate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dividende neridicate

4 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 July 2007 - 12:29 PM

Buna ziua! La societatea la care lucrez sunt dividende neridicate din 2005. Administratorul nici nu are de gand sa le ridice vreodata. Suma respectiva a fost repartizata pe dividende de firma care s-a ocupat de contabilitate in perioada respectiva, fara acordul administratorului. Si a ramas asa inregistrata in contabilitate. Ce fac cu ea? O las acolo? I-o dau adminsitratorului cu forta? Sau o pot trece la rezerva? Dar am platit impozitul aferent.....
Multumesc pentru raspunsuri.



#2 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 13 July 2007 - 01:07 PM

Firma aia de conta in mod sigur n-a facut-o de capul ei, cu atat mai mult ca s-a platit si impozitul.Doar nu s-a dus firma de conta la banca sa faca plata de capul ei .Nu cred. Dar, ma rog asa sint administr. ,dupa, nu mai recunosc nimic si cand nu le convine ceva dau vina pe contabili..Poate totusi a existat o Hot aga cf.careea s-a facut rep pe dividende.Cand va avea in casa un sold mai mare o sa zica mersi ca s-a procedat asa.




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2007 - 03:52 PM

Poti sa le lasi si acolo ca nu supara pe nimeni.
Dar, avand in vedere ca s-a achitat impozitul, cred ca e bine sa fie trecute in 455 sau 462.
Nu de alta, dar la fiecare control o sa o ia de la capat cu verificarea impozitului.



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 July 2007 - 04:13 PM

Te inteleg, Lucis, numai ca de data asta nu e asa: firma de conta a facut repartizarea profitului dupa capul celui care se ocupa de acte (ma rog, e o problema compleza, nu-si are rostul aici). Administratorul a spus clar ca el nu vrea dividende. Nu exista nici o hotarare AGA care sa spuna acest lucru. Believe me!
Am curatat multe dupa firma de conta, incepand cu 401 si 409, 419 si 4111.....

Multumesc pentru raspunsuri.



#5 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 13 July 2007 - 06:27 PM

Andreea, eu as lasa in 457, macar asa administratorul stie despre ce e vorba.E adevarat ca e o problema la un control(ca verificaca daca s-a platit impozitul, dar n-au decat , ca totusi este platit).Daca-i duci in 455 sau 462 si mai ales fara acordul administratorului intri in beleli cu el.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL