Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reintegrare salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Reintegrare salariat

3 replies to this topic

#1 dicos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2007 - 09:46 PM

Am un caz nou, un salariat care a contestat decizia de concediere in instanta si a cerut reintegrarea urmeaza sa fie repus in drepturi la firma care l-a concediat.
Pe langa anularea deciziei de concediere mai trebuie platite si salariile inexate, actualizate de la data concedierii pana la data reintegrarii.

Intrebari:

a. Din punctul de vedere al ITM, cum se procedeaza cu plata salariilor pe lunile in care nu a fost in firma (trebuie state de salarii pe fiecare luna doar cu acest angajat sau trebuie rectificate toate statele depuse anterior la ITM)?

b. Banuiesc ca la salariile lunare care i se vor plati, vor fi calculate si contributiile aferente, valabile in lunile respective, gresesc?

c. Cum se face actualizarea salariului, pe ce baza?

d. Salariatul fiind concediat in august 2006 si reintegrat in iunie 2007 prinde doua exercitii financiare. Care este regimul fiscal al sumelor platite cu titlul de drepturi salariale angajatului reintegrat? (sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit si cele pe 2006 si cele din 2007? - salariatul nu a produs nici un venit in firma in perioada aug.2006 - iunie 2007 datorita, desigur, absentei, concedierii nelegale).

e. Sumele pentru anul 2006 vor fi inregistrate prin contul 117?

f. De asemenea, declaratia privind impozitul pe profit pe anul 2006 trebuie refacuta?

g. Banuiesc ca si declaratiile privind CAS, CASS, FNUASS si Somaj, chiar ITM trebuie refacute (rectificative pentru lunile aug 2006 - iunie 2007), nu?

h. Plata contributiilor aferente drepturilor salariale care se vor plati pentru lunile din urma sunt insotite si de penalitati si dobanzi pentru intarziere datorate fiscului?

Nu mai stiu ce sa mai intreb pe aceasta tema, dar cred ca m-am "intins" cam mult.
Cine a avut speta similara, rog a-mi da o mana de ajutor, eventual si baza legala pe unde se poate.

Multumesc de ajutor.



#2 dicos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 July 2007 - 10:09 AM

Sper ca totusi nu sunt primul care are o astfel de speta. :lostit (13):
Astept parerile voastre.




#3 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 July 2007 - 02:13 PM

"a. Din punctul de vedere al ITM, cum se procedeaza cu plata salariilor pe lunile in care nu a fost in firma (trebuie state de salarii pe fiecare luna doar cu acest angajat sau trebuie rectificate toate statele depuse anterior la ITM)?"

Da trebuie ori sa refaceti statele , ori sa faceti stat separat pentru acesta persoana pentrufiecare luna.Atentie la recalcularile de comisioane si alte varsaminte.

b. Banuiesc ca la salariile lunare care i se vor plati, vor fi calculate si contributiile aferente, valabile in lunile respective, gresesc?
Evident ca trebuie sa platiti siasa ceva.

c. Cum se face actualizarea salariului, pe ce baza?
Actualizare o faceti fie cu o regula de trei simpla pentru salarii similare , sau daca aveti pe cineva acre are un salariu apropiat sau functie apropiata.

d. Salariatul fiind concediat in august 2006 si reintegrat in iunie 2007 prinde doua exercitii financiare. Care este regimul fiscal al sumelor platite cu titlul de drepturi salariale angajatului reintegrat? (sunt nedeductibile la calculul impozitului pe profit si cele pe 2006 si cele din 2007? - salariatul nu a produs nici un venit in firma in perioada aug.2006 - iunie 2007 datorita, desigur, absentei, concedierii nelegale).
Cheltuilelile exceptionale.nu se deduc, cele normale sunt deductibile.

e. Sumele pentru anul 2006 vor fi inregistrate prin contul 117?
Asta nu mai stiu

f. De asemenea, declaratia privind impozitul pe profit pe anul 2006 trebuie refacuta?
Ar trebui

g. Banuiesc ca si declaratiile privind CAS, CASS, FNUASS si Somaj, chiar ITM trebuie refacute (rectificative pentru lunile aug 2006 - iunie 2007), nu?
Da

h. Plata contributiilor aferente drepturilor salariale care se vor plati pentru lunile din urma sunt insotite si de penalitati si dobanzi pentru intarziere datorate fiscului?
Da

Nu mai stiu ce sa mai intreb pe aceasta tema, dar cred ca m-am "intins" cam mult.
Cine a avut speta similara, rog a-mi da o mana de ajutor, eventual si baza legala pe unde se poate.

Ideea este :Salariatul sa primesca toate drepturile ac si cum ar fi lucrat.
Ca atare refaceti tot.
Nu puteti sa cumulati salriile si apoi sa faceti un singur stat si o singura declaratie lunara pentru ca persoan trebuie sa aiba stagiu de cotizare, aici este problema.
Draghici Dan



#4 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 July 2007 - 03:21 PM

eu zic asa: nota bene
varianta trebuie angajat pe o perioada de timp(din ian 2006-martie 2007)
stat de plata rectificativ pentru fiecare luna (se angajeaza cu data din sentinta judecatoreasca) normal rectificative la declaratii
fiscal ...banii trebuie dati pana in data de 15 aprilie..deci contributiile aferente salariilor retro, vor fi cuprinse intr-o singura d100 in luna in care se dau efectiv banii
penalizari? E PRIMA DATA CAND AUD.......






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL