Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. FD MEDIU - FIRMA PE ZERO - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECL. FD MEDIU - FIRMA PE ZERO

9 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2007 - 03:20 PM

dragilor,

imi cer scuze de la inceput, cred c-o sa intreb ceva ce probabil s-a zis, sunt in maaaaare criza de timp si am cautat doar UN PIC, din pacate nu am avut norocul sa gasesc repejor, si de aceea va rog frumos- frumos de tot sa-mi spuna si mie cine stie sigur daca trebuie sa depun decl. fd de mediu pe zero pt. o firma care nu a avut activitate de la infiintare, deloc-deloc... :biggrin:

multumiri anticipate :lostit (13):



#2 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 14 July 2007 - 04:11 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 14 2007, 04:20 PM, a spus:

dragilor,

imi cer scuze de la inceput, cred c-o sa intreb ceva ce probabil s-a zis, sunt in maaaaare criza de timp si am cautat doar UN PIC, din pacate nu am avut norocul sa gasesc repejor, si de aceea va rog frumos- frumos de tot sa-mi spuna si mie cine stie sigur daca trebuie sa depun decl. fd de mediu pe zero pt. o firma care nu a avut activitate de la infiintare, deloc-deloc... :biggrin:

multumiri anticipate :lostit (13):
am gasit pe site lor afm.ro, ordinul 546 din care eu inteleg ca nu ai devenit inca un contribuabil pentru ei, in momentul in care ai devenit incepi sa depui. Cam aceeasi logica vad ca la decl 100 cand nu ai salariati (sau 010). Cumperi o masina, atunci incepi....:-)) asa inteleg.




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 14 July 2007 - 04:17 PM

http://www.afm.ro/ma...f/O549-2006.pdf

ordinul 549 din 05.06.2006, nu pot sa il atasez, nu stiu de ce, scuze.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2007 - 04:34 PM

f. logic ce spui, Olguta :lostit (13): numai ca mi-e teama din cauza aliniatului urmator pe care l-am citit deja cand am cautat si pe care cred ca te-ai bazat si tu, nu ? :
"În situația în care, pentru perioada de raportare nu rezultă sume datorate reprezentând contribuții și taxe, pentru care persoanele juridice și persoanele fizice au dobândit calitatea de contribuabili la bugetul Fondului pentru mediu, acestea se înscriu cu cifra 0 (zero)."

asta cu dobandirea calitatii de contribuabil nu e pusa degeaba, sper, si atunci tu ai perfecta dreptate, insa luata per total... nu mai sunt sigura FIINDCA M-AU CAPIAT LEGIUITORII ASTIA CU ATATEA DECL !! am ajuns sa-mi fie teama sa nu cumva sa interpretez ceva prea riguros sau nu suficient de riguros, fir-ar sa fie ! :celb (6):

Olguta draga, daca pana duminica seara nu primim raspunsuri sigure-sigure de la alti colegi, luni dimineta eu o sa sun la AFM si vedem ce zic ei... as fi vrut sa termin decl. astea azi, dar daca nu se poate asta e, mai astept.

multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 14 July 2007 - 04:47 PM




#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 14 July 2007 - 07:49 PM

Daca la firma respectiva ai depus declaratia anul trecut si numai de anul asta nu are activitate, atunci trebuie sa depui pe 0.
Daca inca nu ai depus deloc declaratie la ei, atunci nu esti luat in evidenta ca contribuabil la AFM, deci nu depui nimic. Practic, de exemplu, la o firma care are o masina tu depui declaratia de emisii noxe, dar nu completezi nimic (nici macar 0) la celelalte sectiuni ale declaratiei, nu? Deci nu declari 0 la deseuri, de exemplu, pentru ca nu esti luat in evidenta ca si contribuabil la sect. resp.
Eu cel putin asa vad lucrurile, deci practic sunt de acord cu Olguta.......
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2007 - 12:36 PM

va multumesc mult,
asa ramane,
v-am pupat dragilor, :lostit (13):
o duminica minunata sa aveti :celb (6):



#7 sara49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 16 July 2007 - 12:34 PM

Vezi postareaOcsi, la Jul 14 2007, 08:49 PM, a spus:

Daca la firma respectiva ai depus declaratia anul trecut si numai de anul asta nu are activitate, atunci trebuie sa depui pe 0.
Daca inca nu ai depus deloc declaratie la ei, atunci nu esti luat in evidenta ca contribuabil la AFM, deci nu depui nimic. Practic, de exemplu, la o firma care are o masina tu depui declaratia de emisii noxe, dar nu completezi nimic (nici macar 0) la celelalte sectiuni ale declaratiei, nu? Deci nu declari 0 la deseuri, de exemplu, pentru ca nu esti luat in evidenta ca si contribuabil la sect. resp.
Eu cel putin asa vad lucrurile, deci practic sunt de acord cu Olguta.......

Buna ziua si bine v-am regasit!!!!!
Am mai intrebat si prin alte parti dar vreau sa spun ca nu am primit nici urma de raspuns. Aici observ ca se dezbate aceasta problema la modul cel mai serios si de aceea va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg si eu: nu am depus niciodata aceasta declaratie dar inteleg de aici ca daca am o masina, trebuie sa o depun (emisii noxe?), este obligatoriu? eu tin conta la o firma mica si mi-e teama sa nu primim amenda ceva. m-am uitat pe ordin (l-am gasit tot aici) dar pe cuvint daca pricep ceva. la o alta societate, am vazut ca au asa ceva si au 4 masini.
Va rog mult de tot, lamuriti-ma si pe mine ca incep sa am dureri de cap cu decl.asta.
MUltumesc mult de tot pentru ajutor si rabdare!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2007 - 07:26 PM

sara,
s-a discutat f. mult pe aceasta tema, te rog sa cauti, vei gasi toate informatiile care te intereseaza.

uite, pt. ca esti nou venita si banuiesc ca nu te-ai familiarizat cu forumul, am sa caut eu pt. tine si iti dau link-ul catre discutii... :lostit (13): , asteapta putin, revin !

uite unul : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...amp;hl=poluante

le gasesti si pe celelalte 2 daca, la cautare, scrii cuvantul "poluante"

spor la citit, sunt sute de mesaje, te-ai trezit f tarziu daca ai firma mai veche ... :celb (6):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 July 2007 - 07:32 PM




#9 GEOSAVU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 July 2007 - 05:53 PM

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu contul unde se plateste aceasta taxa. A ramas tot RO92TREZ7065017XXX000155 ?



#10 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 18 July 2007 - 06:03 PM

Vezi postareaGEOSAVU, la Jul 18 2007, 06:53 PM, a spus:

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu contul unde se plateste aceasta taxa. A ramas tot RO92TREZ7065017XXX000155 ?
De pe site ul lor www.afr.ro


Informații:
  • cont IBAN RO92TREZ7065017XXX000155 deschis la Trezoreria sector 6, București (contul IBAN al AFM nu a suferit modificări de la 1 septembrie 2004 până în prezent);
  • cod fiscal: 14715650;







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL