Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urmatorul examen pt consultanti fiscali... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Urmatorul examen pt consultanti fiscali...


178 replies to this topic

#21 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 19 July 2007 - 02:23 PM

buna,
variantele de grile date in iunie pe gasesc pe mfinante.ro -legislatie-consultanta fiscala,
iar raspunsurile se regasesc toate aici pe forum la "consultant fiscal"
Va recomand sa parcurgeti toate intrebarile (cele 500 propuse in martie si cele 500 propuse in iunie, unele se repeta) si pe ultimele 48 ore sa trageti tare pe cele noi care o sa fie postate
batfa tuturor



#22 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 24 July 2007 - 06:09 PM

Vezi postareaana-op, la Jul 19 2007, 03:23 PM, a spus:

buna,
variantele de grile date in iunie pe gasesc pe mfinante.ro -legislatie-consultanta fiscala,
iar raspunsurile se regasesc toate aici pe forum la "consultant fiscal"
Va recomand sa parcurgeti toate intrebarile (cele 500 propuse in martie si cele 500 propuse in iunie, unele se repeta) si pe ultimele 48 ore sa trageti tare pe cele noi care o sa fie postate
batfa tuturor
A aparut pe mfinante ca sa facem si unde sa mergem si cu ce sa mergem sa devenim consultanti. Cred ca trebuie inca un cazier judiciar daca cel care a fost necesar la examen a expirat , sau nu mai trebuie ca se ia cel vechi , ce credeti ?




#23 Zdrentisor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2007 - 06:31 PM

salut .... ma alatur si eu .... eu am o singura dilema .... cu cat timp inainte se fac inscrierile??? si in cazul in care nu ai cei 5 ani lucrati ca economist conteaza??? :lostit (13):



#24 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 27 July 2007 - 10:02 AM

[ A aparut pe mfinante ca sa facem si unde sa mergem si cu ce sa mergem sa devenim consultanti. Cred ca trebuie inca un cazier judiciar daca cel care a fost necesar la examen a expirat , sau nu mai trebuie ca se ia cel vechi , ce credeti ?
[/quote]
Trebuie alt cazier judiciar.Nu vor sa-l foloseasca pe cel de la examen chiar daca nu a expirat.Atentie: cazierul fiscal este valabil 14 zile!



#25 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 27 July 2007 - 01:17 PM

Nu se prea poate deschide codul fiscal de pe site-ul M Finantelor. Aveti idee de o alta sursa sigura de unde il pot lua?(in sensul ca sa fie cu toate modificarile la zi).
Va multumesc



#26 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 30 July 2007 - 11:17 AM

Am sunat sa intreb de urmatorul examen, la Bucuresti. Ce mi-au spus: organizarea examenului a trecut din sarcina Ministerului in sarcina Camerei consultantilor fiscali, potrivit OG53/2007 si din cauza ca Camera dispune de foarte putin personal, prin urmare nu se stie cand se va organiza examenul. Insa mi-au spus ca se anunta pe site-ul Ministerului de Finante(pana isi fac ei site propriu) tot ce apare nou si oricum ar trebui sa fie o perioada de inscrieri si pe urma inca o perioada de timp pana la examen. Cam atat.



#27 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 30 July 2007 - 12:47 PM

Multumesc de info, si pe mine ma intereseaza. Urmeaza sa stam cu ochii pe mfinante.ro :lostit (13):



#28 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 July 2007 - 12:26 AM

inseamna ca urmatorul examen va fi cu stagiu.... :celb (6): :lostit (13):
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#29 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 31 July 2007 - 06:53 AM

De ce sa insemne ca va fi cu stagiu? Inseamna doar ca deocamdata sunt cam dezorganizati. Si daca pana acuma examenul era organizat de finante, acum va fi organizat de camera consultantilor fiscali. Sper ca urmatorul examen sa fie dupa octombrie 2007, sa implinesc si eu cinci ani si sa-l pot da. :lostit (13):



#30 roberts

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 01 August 2007 - 01:12 PM

Vezi postareaOlguta, la Jul 14 2007, 07:07 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Jul 14 2007, 06:06 PM, a spus:

Are cineva idee cand va fi? Si as vrea sa stiu la examenele care au fost pana acum, au aparut grilele pe net inainte de examen cu cateva zile? Sau cum a fost procedura?

prin septembrie, se aude.
da, au aparut subiectele pe site-ul ministerului de finante.
nu stiu daca a meritat obtinerea acestui atestat, dat fiind, ca fiind profesie liberala, si daca vrem sa fim activi,nu mai trebuie sa avem contract de munca incheiat decat la o firma de consultanta.
iar consultanta trebuie sa o oferi contra plata firmelor cu care nu ai o astfel de legatura (contract de munca de exemplu)

As dori si eu sa ma alaturi grupului. Eu am inceput deja sa rezolv cele 500 grile care au aparut chiar inainte de examenul din iunie. Adresa mea de mail este robertstoicut@yahoo.com.
Sper sa colaboram.



#31 roberts

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 02 August 2007 - 06:54 PM

Vezi postareadimalexia, la Jul 15 2007, 09:24 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Jul 15 2007, 03:06 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Jul 15 2007, 06:05 PM, a spus:

Si oare o sa apara si pt septembrie grilele inainte de examen? Au aparut la celelate examene, cu cate zile inainte?
cu 24 h, pe site mfinante.ro

Buna! Si eu sunt interesata de sustinerea urmatorului examen pentru consultant fiscal. Si eu, tot asa am auzit ca, urmatorul examen ar fi in septembrie. Asa ca, cei care suntem interesti trebuie "sa facem o echipa"... ca cei dinaintea noastra si sa comunicam...
Ce ziceti?


Salut! Si eu vreau sa ma alatur echipei. Am inceput deja sa rezolv din intrebari. Putem sa facem schimb de raspunsuri. Adresa mea de email este: robertstoicut@yahoo.com.



#32 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 August 2007 - 08:12 PM

Vezi postareaispasoiu_monica, la Jul 18 2007, 09:46 PM, a spus:

:lostit (13): c-am greu dar ma alatur si eu grupului

Sant si eu aici .

Cum propuneti sa incepem ?
Credeti ca daca studiem intrebarile din iunie ne apropiem cat de cat ?



#33 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 August 2007 - 08:28 PM

ma bag si io :lostit (13):



#34 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 20 August 2007 - 11:13 PM

s-a schimbat legea
se cer 5 ani experienta dupa obtinerea licentei....
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#35 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2007 - 08:00 AM

si eu ma bag, dar dupa 8-9 septembrie, dupa examenul de la CECCAR
Daca are cineva informatii suplimentare pana atunci, de genul data urmatoarei sesiuni de examene sa ne anunte si pe noi.

AIci se fac cursuri pregatitoare ?



#36 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2007 - 09:45 AM

Buna ziua,

Stie cineva cand si unde se fac inscrierile?

Ca sa abuzez putin, perioada in care se da examenul s-a afisat undeva?

Multumesc



#37 carina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 August 2007 - 08:00 PM

Vezi postareaica13, la Aug 21 2007, 07:45 AM, a spus:

Buna ziua,

Stie cineva cand si unde se fac inscrierile?

Ca sa abuzez putin, perioada in care se da examenul s-a afisat undeva?

Multumesc
Buna
Si eu as da examen Adresa mea de mail s_cari2004@yahoo.com



#38 alina crisan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 August 2007 - 01:09 PM

cand anume in septembrie este examenul de consultant fiscal? Stie care care sunt conditiile de participare la examen? mersi :lostit (13):



#39 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 22 August 2007 - 03:28 PM

Vezi postarearoberts, la Aug 1 2007, 11:12 AM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Jul 14 2007, 07:07 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Jul 14 2007, 06:06 PM, a spus:

Are cineva idee cand va fi? Si as vrea sa stiu la examenele care au fost pana acum, au aparut grilele pe net inainte de examen cu cateva zile? Sau cum a fost procedura?

prin septembrie, se aude.
da, au aparut subiectele pe site-ul ministerului de finante.
nu stiu daca a meritat obtinerea acestui atestat, dat fiind, ca fiind profesie liberala, si daca vrem sa fim activi,nu mai trebuie sa avem contract de munca incheiat decat la o firma de consultanta.
iar consultanta trebuie sa o oferi contra plata firmelor cu care nu ai o astfel de legatura (contract de munca de exemplu)

As dori si eu sa ma alaturi grupului. Eu am inceput deja sa rezolv cele 500 grile care au aparut chiar inainte de examenul din iunie. Adresa mea de mail este robertstoicut@yahoo.com.
Sper sa colaboram.
si eu vreau sa ma alatur! sper ca vom rezolva cum trebuie! adresa mea de emal: moni_miron@yahoo.com



#40 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 22 August 2007 - 07:22 PM

Si-au terminat site-ul baietii de la camera consultantilor fiscali.
www.ccfiscali.ro
Am citit ceva cum ca de la 1 octombrie taxa de inscriere la examen va fi de 500 ron. Sa fie asta oare un indiciu ca examenul va fi in luna octombrie?
V-ati apucat sa rezolvati grilele din iunie? Eu caut in disperare un cod fiscal actualizat cat de cat si nu gasesc. Ca m-am saturat de trimiteri la articolul nu stiu care din codul fiscal si de rasfoit de n ori codul fiscal pana intelegi ce vor ei sa modifice.
Asadar cine stie unde pot gasi/cumpara un cod fiscal la zi? Am mai intrebat asta dar...n-am gasit pana acum :lostit (13): .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL