Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casa in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casa in valuta

8 replies to this topic

#1 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 16 July 2007 - 09:20 PM

Am citit aici pe forum ca daca asociatul nu este strain, nu poate imprumuta societatea cu valuta!
Cum pot proceda la casa in valuta, daca am o depunere de 4000 de Euro din casierie in contul bancar in Euro, dar in casa (in Euro) nu am deloc disponibil?! :lostit (13):



#2 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 July 2007 - 11:12 AM

De ce nu faci o creditare in lei pe casa in lei, si pe urma pe baza de buletin de schimb valutar treci c/val in euro si apoi virament in banca.Sper ca m-am facut inteleasa.(desi nu cred ca ai buletinul de schimb valutar).




#3 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 August 2007 - 10:58 AM

Dupa cum bine ai banuit nu am buletin de schimb valutar! :lostit (13):



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 01 August 2007 - 11:28 AM

Vezi postareaNicoleta_Z, la Jul 16 2007, 10:20 PM, a spus:

Am citit aici pe forum ca daca asociatul nu este strain, nu poate imprumuta societatea cu valuta!
Cum pot proceda la casa in valuta, daca am o depunere de 4000 de Euro din casierie in contul bancar in Euro, dar in casa (in Euro) nu am deloc disponibil?! :lostit (13):

cum poti sa depui din casa in care nu ai disponibil banesc, in contul de la banca? banuiesc ca in situatia ta, asociatul s-a dus direct la banca si a depus banii numerar iar tie ti-a adus chitanta. Asa este? pt ca mi se pare si unica solutie. problema se pune la restituirea de bani; atunci cred ca se vor putea restitui lei la cursul istoric al euro.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 August 2007 - 11:42 AM

Asa se intampla cand vrei sa castigi un ban suplimentar!Eu tin contabilitatea acestei societati acasa si actele mi le aduce la fiecare sfarsit de luna, deci dupa cum se observa dupa ce face tot felul de prostii!Si acuma eu sunt cea care trebuie sa scoata castanele din foc!
Asociatul s-a dus la banca, si-a deschis cont in Euro si s-a gandit el ca daca tot are ceva Euro in buzunar sa depuna sa fie niste bani in cont!Normal ca nu m-a sunat sa ma intrebe daca procedeaza bine!Si acuma imi bat eu capul cum sa fac!
Singura solutie care o vad este sa depun Euro de la asociat si sa-i restitui in lei la cursul istoric! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Nicoleta_Z: 01 August 2007 - 11:43 AM




#6 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 01 August 2007 - 11:51 AM

verifica, totusi, legalitatea si implicatiile contraventionale (daca ele exista ?!) ale acestei operatiuni (depunere in valuta de la un asociat roman- desi banca i-a primit banii !!!!). macar stii la ce sa te astepti pe viitor. indicatie: cauta ceva legat de regulamentul platilor in valuta, pe site-ul BNR.

si inca ceva: ce faci tu (adicatelea contabilitatea) nu rezida din faptul ca vrei sa castigi un ban in plus! Atentie doar la reguli, detalii si la finalitatea lucrarilor tale.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 01 August 2007 - 11:56 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#7 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 01 August 2007 - 12:53 PM

Normal cei de la banca trebuia sa-l intrebe de unde provin banii. La mine la sociatate, nu au vrut sa-mi incaseze banca banii pana nu am venit cu facturi incasate in valuta si chitanta.



#8 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2007 - 09:30 PM

Daca a comis- o acum nu mai ai ce sa faci ci doar trebuie sa inregistrezi ce a facut .. adica daca a transferat euro din contul lui in contul societatii, se vede exact aceasta operatiune in extrasul de cont al firmei si nu are rost sa bagi de la tine operatiuni inventate, respectiv depunere din casierie (caz in care se sparg oalele in capul tau .. ), asa ca inregstrezi realitatea. Altadata o sa invete (sper) sa intrebe inainte daca si cum se poate face.
Acum sincer vorbind, contabilul nu e bodyguard sa stea cu asociatul de mana sa-l pandeasca sa nu faca vreo operatiune ..ceva minuni.
Oricum .. nu cred ca e vreo problema ca a creditat firma cu euro chiar daca e roman.
Mai bine .. vezi cine ti-a zis ca nu are voie, poate te ajuta cu ceva baza legala, ca e bine sa stim sigur.
Ii faci contract de creditare a firmei in euro (asociatului meu ii face la banca direct cand depune banii si il stampileaza banca) si la sfarsitul anului faci reevaluarea functie de cursul valutar de la 31 decembrie .. .

Aceasta postare a fost editata de cristibotze: 01 August 2007 - 09:32 PM




#9 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 03 August 2007 - 08:30 PM

Buna seara
Pentru marja folosita la o casa de schimb valutar,ce cont este mai bine sa folosesc,704 sau 708.
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL