Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgenta maxima productie ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

urgenta maxima productie !

2 replies to this topic

#1 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 17 July 2007 - 11:41 PM

buna ,

firma la care lucrez are ca domeniu de activitate - productie m.plastice. metoda dupa care se lucreaza este a inventarului intermitent.
produsele sunt evaluate la cost prestabilit in euro, asta pt ca " cei de sus " asa au stabilit.
la momentul cand produsul aparea , valoarea in euro o inmulteam cu cotatia euro BNR si exista pretul prestabilit cu 5 cifre dupa virgula. ( ex : pret EUR 0.04688, e clar ca trebuia sa utilizez tot 5 cifre, altfel toate ar fi fost egale )
ma rog, sa trec si peste asta.
acum stau si ma gandesc ca un produs " x " lansat in productie in luna Mai 2006 ( unde cotatia euro era de 3.5....) fata de cotatia actuala a EUR...nu prea e bine !
1. am decis sa fac o fisa de calcul in excel si sa actualizez oarecum preturile....CINE IMI POATE DA UN SFAT AICI ?

2.pe baza inventarului eu fac consumul de materie prima , adica stoc initial + intrari - stoc final, la sf de luna, pt ca pe sectie nu se prea intampla nimic, nu vin BC , nu vine nota de predare, etc.
productia se realizeaza in felul urmator :
-se inventariaza, apoi : Si+ X - descarcare gest ( vanzari ) = SF
unde X , reprezinta 345 = 711
de 2 luni incoace , exista o problema: 711 se inchide pe debit cu chelt cu productia, o luna am reglat-o dar asta a lui iunie ingrozeste.
sume mari, alarmante, stau si ma gandesc la tot felu, inventar gresit facut sau ceva nu inreg eu bine.
mai trebuie sa spun ca in stocul la sf lunii, contabila dinaintea mea , a considerat semifabricatul ca pe un produs finit.asta insemnand ca in luna produsele acestea erau stornate pe 345 = 711, si apareau la alt produs , considerat produs finit. sumele cu minus mi-au micsorat valoarea lui 345 = 711.
m-am gandit ca in iunie sa scot din stocul initial al lui 345 ( sa stornez )- semifabricatele, sa le evidentiez pe 341, apoi :

341 = 711
345 = 341
711 = 345
4111 = 701

mentionez ca nu am calculat 348 de la inceputul anului, am inchis 348 cu storno, pt ca metoda de calcul al K348 era una eronata, cost efectiv nu are cine sa-l faca , nu exista un inginer pe productie angajat sa se ocupe de asa ceva si pt ca pretul prestabilit facut de " conducere " , cuprinde toate chelt. aferente productiei.

asta e problema si poate cineva reuseste sa ma elucideze si pe mine sau sa-mi dea un sfat in legatura cu gandirea mea.
e cam urgent pt ca se apropie dead line.

multumesc
np

Aceasta postare a fost editata de light_ocean: 17 July 2007 - 11:44 PM




#2 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 18 July 2007 - 09:45 AM

chiar nimeni ...!!! :celb (6):
:lostit (13):




#3 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 18 July 2007 - 11:33 AM

Vezi postarealight_ocean, la Jul 18 2007, 10:45 AM, a spus:

chiar nimeni ...!!! :celb (6):
:lostit (13):


te rog scrie-mi pe claudiavijiala@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL