Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
chelt deductibila?!- urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


chelt deductibila?!- urgent

6 replies to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 02:40 PM

Firma x inchiriaza un teren de tenis pt salariatii sai; poate fi considerata cheltuiala deductibila :
1.chelt sociala
"(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:...c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare....În cadrul acestei limite, pot fi deduse și cheltuielile reprezentând:....costul prestațiilor pentru tratament și odihna//"
sau
2.chelt cu protocolul ?

Ce parere aveti? Fortez nota prea mult?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 July 2007 - 03:36 PM

Inchirierea terenului este pentru firma o generare de venit si nu de cheltuiala. Ce cheltuie firma inchiriind un spatiu? Problema e sa nu faca venit. Recomand firmei sa faca o legitimatie cu poza angajatilor si sa le permita accesul gratuit in perioada cand terenul e liber. Nu este nici cheltuiala, nici venit in acest mod.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 July 2007 - 05:08 PM

1



#4 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 06:27 PM

Vezi postareaGABRIELAD, la Jul 19 2007, 03:40 PM, a spus:

Firma x inchiriaza un teren de tenis pt salariatii sai; poate fi considerata cheltuiala deductibila :
1.chelt sociala
"(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:...c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare....În cadrul acestei limite, pot fi deduse și cheltuielile reprezentând:....costul prestațiilor pentru tratament și odihna//"
sau
2.chelt cu protocolul ?

Ce parere aveti? Fortez nota prea mult?


Daca te incadrezi in limita de 2 % si intr-un caz si in altul, de ce nu ?

am mai avut cazuri cu " sala fitness" cu piscina clubul diplomatilor !! etc



#5 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 July 2007 - 09:14 AM

Am si eu o nelamurire: deductibilitatea cheltuielilor de deplasare (transport si cazare) a salariatilor unei firme mai este conditionata de profitul sau pierderea firmei respective?? In paragraful referitor la ch deductibile din Codul fiscal nu mai vad asta...sau scrie altundeva???



#6 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 29 July 2007 - 10:21 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 29 2007, 10:14 AM, a spus:

Am si eu o nelamurire: deductibilitatea cheltuielilor de deplasare (transport si cazare) a salariatilor unei firme mai este conditionata de profitul sau pierderea firmei respective?? In paragraful referitor la ch deductibile din Codul fiscal nu mai vad asta...sau scrie altundeva???


Din 2007 nu mai sunt conditionate ch de depl cu relizarea de profit



#7 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 July 2007 - 01:09 PM

merci mult...nu eram sigura :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL