Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cazare colaboratori firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cazare colaboratori firma

2 replies to this topic

#1 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 22 July 2007 - 05:31 PM

Salut!
Am tot cautat in forum si nu am reusit sa gasesc nimic referitor la problemele mele:
1.Firma la care lucrez este cu capital integral scotian ( are ca asociat principal o firma scotiana) si de la firma mama din Scotia vin in Romania ,la firma nostra, diversi salariati sau colaboratori in interes de serviciu. Pentru cazarea acestora s-au facut facturi de la hotel pe numele firmei nostre.
Intrebarea mea este daca pot deduce aceste cheltuieli si tva si cum ar fi mai bine sa le inregistrez in contabilitate?

2. Avem un angajat care este din alta localitate si firma i-a inchiriat un apartament pentru care ii plateste chiria si intretinerea. Este ok daca deduc aceste cheltuieli?

Multumesc
sid



#2 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 23 July 2007 - 05:17 PM

1. Nu au contract de munca pe firma respectiva atunci cheltuiala nedeductibila
2.Cheltuiala neded. Solutia ar fi sa deschideti acolo un punct de lucru si atunci se pot deduce toate chelt.

Revin la pct 2.
Este OK daca toate cheltuielile se impoziteaza impreuna cu salariul celui ce beneficiaza de apartament.
Se considera avantaj in natura.

Aceasta postare a fost editata de carmen29: 23 July 2007 - 05:21 PM




#3 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 23 July 2007 - 06:24 PM

Multumesc pentru raspuns! O seara buna!
sid






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL