Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Se mai depune D394 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Se mai depune D394

8 replies to this topic

#1 mihaaio

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 July 2007 - 12:20 PM

Am auzit niste zonuri ca s-a abrogat Declaratia 394 ???? :lostit (13):



#2 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 23 July 2007 - 01:17 PM

Vezi postareamihaaio, la Jul 23 2007, 01:20 PM, a spus:

Am auzit niste zonuri ca s-a abrogat Declaratia 394 ???? :lostit (13):


S-a abrogat un ordin initial care prevedea intocmirea unhui raport semestrial cu toate fascturile emise/primite, 394 se depune pana pe 25 iulie pe total furnizor/client
Asa ca grabeste-te ca vin cozile...




#3 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 July 2007 - 02:14 PM

Tare topicul...mi-a placut intentia :lostit (13):
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#4 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2007 - 08:54 PM

Vezi postareabbcris_bb, la Jul 23 2007, 02:17 PM, a spus:

Vezi postareamihaaio, la Jul 23 2007, 01:20 PM, a spus:

Am auzit niste zonuri ca s-a abrogat Declaratia 394 ???? :lostit (13):


S-a abrogat un ordin initial care prevedea intocmirea unhui raport semestrial cu toate fascturile emise/primite, 394 se depune pana pe 25 iulie pe total furnizor/client
Asa ca grabeste-te ca vin cozile...


Se depune si lista nominala?



#5 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2007 - 07:18 AM

Se poate depune decl 394 prin posta? In O 702/2007 NU scrie nimic de posibilitatea asta...



#6 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 July 2007 - 08:05 AM

Vezi postareaGABRIELAD, la Jul 25 2007, 08:18 AM, a spus:

Se poate depune decl 394 prin posta? In O 702/2007 NU scrie nimic de posibilitatea asta...
Toate declaratiile fiscale la DGFP pot fi trimise potrivit legii si prin posta,recomandat ,acum doar nu o sa se lege de faptul ca d.394 nu este declaratie fiscala ci '"doar" informativa!!! Mai ales ca EI nu ne-au oferit din timp conditiile ca sa le putem depune la termen si fara sa ne ia salvarea direct din "sauna "din cadrul administratiilor financiare. Nu ne pot obliga sa lesinam stand in 40 de grade in spatii inchise ,fara aer(printre uriase ventilatoare nefunctionale),la cozile imense create din cauza lipsei lor de organizare si de coerenta.
Parerea mea.



#7 mihaelav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 July 2007 - 04:52 PM

Din legislatie rezulta ca se depune de "persoane inregistrate ca platitori TVA si care au inregistrat operatiuni generatoare de TVA in cursul semestrului". Deci nu si de firme (persoane juridice) ???



#8 ozinel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 August 2007 - 03:52 PM

Vezi postareamihaelav, la Jul 31 2007, 05:52 PM, a spus:

Din legislatie rezulta ca se depune de "persoane inregistrate ca platitori TVA si care au inregistrat operatiuni generatoare de TVA in cursul semestrului". Deci nu si de firme (persoane juridice) ???


Te poti lamuri usor,daca citesti Ordin 702/14.05.2007
"Art.1.Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania sunt obligate sa declare toate ...."
Scuze ,dar nu stiu cum sa postez tot ordinul..



#9 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 August 2007 - 10:57 AM

Vezi postareamihaelav, la Jul 31 2007, 05:52 PM, a spus:

Din legislatie rezulta ca se depune de "persoane inregistrate ca platitori TVA si care au inregistrat operatiuni generatoare de TVA in cursul semestrului". Deci nu si de firme (persoane juridice) ???
In dreptul civil exista un capitol urias intitulat PERSOANELE. Persoanele in sens juridic nu au nici o legatura cu indivizii, asa cum ai inteles tu. Firmele sunt persoane juridice.
Incearca sa-ti definesti putin notiunile de baza altfel va fi foarte greu sa intelegi un text de lege.
Sper sa nu o iei ca pe o lectie.
iuliana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL