Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract novatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract novatie

8 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 July 2007 - 06:45 PM

se face un contract de novatie intre x y si soc de leasing
y preia de la x
x a platit avansul si ratele, sume pt care nu se cere nici un ban
intrebarea este: cum se inregistreaza in contabilitate preluarea leasingului din puctul lui y de vedere, se inregistreaza masina la valoare ratelor ramase sau se inregistreaza la valoarea totala si ratele + avansul se trece pe venit ? :lostit (13):

merci anticipat

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 23 July 2007 - 06:45 PM




#2 cristiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:tulcea
  • Interests:informatii

Postat 23 July 2007 - 07:05 PM

se inregistreaza la valoarea ratelor ramase, valoare la care se calculeaza amortizarea

cristina



#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 July 2007 - 07:08 PM

Eu asi inregistrez la valoare totala si diferenta pe amortizare.
2133 = % valaore totala
167 val.ramasa de achitat
2813 diferenta


Se poate si varianta 2133=167 cu val.ramasa de achitat, dar e mai fragila ...



in contractul de novatie se vad valorile initiale



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 July 2007 - 07:19 PM

merci
e treaba serioasa cu novatia asta
vazusem pe undeva o monografie cu venituri si e multa suma platita pana la contractu de novatie Imagine postata



#5 lidia_rai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 23 July 2007 - 08:50 PM

Si eu am avut un caz de acest fel. Firma de leasing mi-a trimis contractul la valoarea intreaga, si acordul de cedare contract semnat de toti trei. E drept ca noi am platit ceva la preluarea contractului: cam 25% din avans + rate.
Eu am inregistrat leasingul normal 2133=167 la valoarea intreaga a contractului de leasing
Pentru partea achitata de primul detinator al contractului am inregistrat factura primita la cedarea contractului:
167=401
concomitent cu sconturi obtinute
167=767
pana la concurenta sumei achitate pana la momentul preluarii contractului.

Amortizarea e o alta problema. E la fel ca atunci cand cumperi un vehicol folosit? Optezi pentru 5 ani din momentul preluarii sau tii cont si de uzura autoturismului?



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 July 2007 - 10:30 PM

nu amortizarea e problema



#7 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 March 2008 - 06:21 PM

Care se considera cursul istoric in cazul contractului de novatie?
Stiu care e valoarea lui 167 in euro, conf.ctr.de leasing initial. Dar la ce curs ?

Multumesc.

Cineva mi-a spus ca in cazul preluarii unui contract de leasing, cursul istoric la care trebuie sa inregistreze cesionarul ratele ramase ar fi cursul BNR din data intocmirii contractului de cesiune.
Eu ma gandeam sa inregistrez la cursul cu care am primit prima factura, cu rata de la care am preluat.
Ce pareri aveti?

****
Cum am mai vazut intr-un topic deschis tot pe subiectul cu novatia: "tare m-as bucura sa nu vorbesc singura"....

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:15 AM




#8 Karina_bri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 June 2009 - 06:37 PM

Am o intrebare. Firma X poate prelua de la firma Y printr-un contract de novatie debitul pe care firma Y il are catre un tert? adica, pe mine ma intereseaza un anumit contract pe care firma Y il are cu un furnizor. Y are datorii catre acel furnizor. Eu preiau de la Y contractul pe care il are cu furnizorul respectiv, cu tot ce inseamna conditii comerciale si totodata, ma oblig sa preiau si datoria pe care Y o are catre furnizor. Urmand sa o achit eu.


Multumesc



#9 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 25 June 2009 - 08:30 PM

Puteti. Dar ce faceti cu suma pe care o achitati fara sa o datorati si pentru care nu primiti in plus nimic.
Contractul de novatie se utilizeaza in special pentru contractele de leasing, dar nu vad nici o problema sa il utilizati, numai ca vedeti ce faceti cu suma pe care va oligati sa o platiti.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL