Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dobanzi si penalitati la contributii salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dobanzi si penalitati la contributii salariale

26 replies to this topic

#1 oanacristurean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sighisoara
  • Interests:contabile

Postat 28 February 2005 - 10:55 AM

Buna ziua tuturor,

Sunt contabil la o firma mica si mi s-a intamplat o nenorocire :( .
Nu am reusit sa platesc contributiile salariale pana azi 28.02.2005 si de aceea banuiesc ca mi se vor percepe dobanzi si penalitati.
Problema mea arzatoare e ca nu stiu ce procente trebuie sa aplic si din ce data.
Daca ma puteti ajuta va sunt foarte recunoscatoare!

Multumesc anticipat!

O zi faina!



#2 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2005 - 07:22 PM

0.06%/zi si 0.5%pentru o luna sau fractiune de luna de intarziere,aplicat la suma datorata,de la scadenta pana la data platii;in alta ordine de idei,tu plateste contributiile si lasa ca de majorari si penalitati are grija fiscul(programul lor informatic ti le calcul;eaza automat de la data scadentei pana la plata,in functie de declaratia 100);daca ceri fisa sintetica a firmei ai sa le gasesti acolo si le inregistrezi in conta cand le achiti;succes!




#3 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 February 2005 - 07:25 PM

nu mmai stiu care sunt majorari si care intarazieri dar situatia e cam asa: 0.06% pentru fiecare zi de intarziere (26 e prima zi) si 0.1%(parca) pentru fiecar luna sa u fractiune de luna intarziere. adic daca platesti in martie ai 0.1% pentru perioada 25-28 febr(fractiune de luna intarziere).
da mai bine fa urmatorul lucru: daca ai platiti debitul de baza(asta reprezinta taxele fara majorari si penalitati) lasa-le asa, daca nu plateste-le si dupa ce depui decl 100, ia o fisa sintetica de la administratie si le gasesti acolo gata calculate. sau, si mai comod, asteapta pana laprimul control ca or sa ti le calculeze ei. oricum, penalitaile se calculeaza pana la data stingeriii datoriei.



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 February 2005 - 07:26 PM

na, ca am scris cu arret in acelasi timp. da daca zice el ca 0.5% pe luna, asa e.



#5 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2005 - 07:36 PM

e 0.5% ciprian;majorarile sunt 0.06%si penalitatile0.5%,cred;eu sunt "ea",arret este schnauzer-ul meu urias!!!



#6 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 01 March 2005 - 02:55 PM

aaaaa, saru' mana! da' mai lasa si schnautzerul la calculator, nu monopoliza tu totul. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#7 alinanicola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:Tg. Jiu

Postat 04 March 2005 - 07:55 AM

Imi puteti spune in ce act normativ s-au stabilit procentele de 0.06%/zi majorari si 0.5% penalitati pentru o luna sau fractiune de luna de intarziere,aplicat la suma datorata,de la scadenta pana la data platii. Va multumesc.



#8 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 04 March 2005 - 03:10 PM

penalitatile erau:
pana in 15.08.2001 de 0,2%
de la 15.08.01 la 01.12.01 de 0,15%
de la 01.12.01 la 01.09.02 de 0,1 %
de la 01.09.02 la 31.12.02 de 0,07%
iar din 01.01.2003 de0,06%

succes la calcul :)

revin cu legislatia (ultima aparuta) Hot. 67/29.01.04 ...
Art. 1. - Nivelul dobânzii datorate pentru neachitarea la termenul de scadenþã de cãtre debitori a obligaþiilor de platã reprezentând impozite, taxe ºi alte contribuþii, precum ºi pe perioada pentru care au fost acordate înlesniri la platã este de 0,06% pentru fiecare zi de întârziere sau zi calendaristicã, dupã caz.



#9 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2005 - 07:32 AM

pentru ciprian:arret si-a facut de la doua luni antrenamentele in parcul din politerhnica(acum are,din 02.03.2005 venerabila varsta de 13 ani) si,noi cei din familie zicem ca cel mai mult a stat pe la facultatea de automatica;asa ca sta bine cu, calculatorul dar nu este la zi cu legislatia;acesta este motivul pentru care nu-l las pe forum;ma tem sa nu ne dea raspunsuri gresite;o zi buna!



#10 Gabi Iovan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:ALBA IULIA

Postat 28 March 2005 - 12:32 PM

Majorarile de intarziere se numesc acum dobazi si sunt de 0.06% /zi de intarziere si se calculeaza incepand din ziua urmatoare scadentei si pana la data platii inclusiv.Daca data scadentei este 25 februarie dobanzile se calculeaza incepand cu 26 februarie astfel:
contributia datorata X nr. de zile de intarziere X 0,06% (ex. din 25 februarie pana azi sunt 31 de zile intarziere).
Penalitatile sunt de 0,5% / luna sau fractiune de luna si se calculeaza incepand cu data de intai a lunii urmatoare scadentei( termenului de plata)
De ex. daca platesti azi o contributie care era scadenta in 25 februarie penalitatea se calc. astfel:
contributia datorata X 1 luna X 0,5%
Garantat 100% pentru ca cu asta ma ocup, adica de calculul dobanzilor si al penalitatilor de intarziere.
SUCCES
Daca tot nu te descurci scrie-mi la gabiiovan2003@yahoo.com.



#11 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 28 March 2005 - 02:47 PM

pentru arret:sa stii(stiti)ca de mult asteptam sa te (va)dai de gol cu ceva.scuze.............dar in mintea mea erai un barbat.schnautzer-ul e de vina!



#12 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2005 - 11:07 AM

In codul de procedura fiscala spune ca:
art.115
.............................
(5) Nivelul dobanzii se stabileste prin hotarare a Guvernului, la propunerea Ministerului Finantelor Publice, corelat cu nivelul dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, o data pe an, in luna decembrie, pentru anul urmator, sau in cursul anului, daca aceasta se modifica cu peste 5 puncte procentuale.

Stiu ca anul trecut era 0.06% pe zi, insa stie cineva sigur ca a ramas la fel?
Sau o fi fost modificata pentru 2005?



#13 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 01 April 2005 - 01:34 PM

Unii stiu atat de multe ca mai rau te incurca. Nu are rost sa te chinui sa-ti calculezi singur penalitati si dob. Te duci la finante depui cerere pt elib atestat fiscal si apoi vorbesti cu o tanti de la evidenta contribuabili. Ii spui ca ai depus cererea , ca ai nevoie de atestat pt o licitatie urgent , ca ai niste dari neachitate la timp. Ea se uita pe fisa, i-ti da sumele cu tot cu penalit si dob , platesti exact in ziua aceea la trezorerie ca altfel nu mai sunt valabile calculele. Vorbesc din practica. :D



#14 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2005 - 03:04 PM

Da dar este mult mai simplu sa faci 3 inmultiri decat sa bati la usile adm financiare, cine stie peste ce specimene dai acolo, si eu am experienta necesara sa nu prea am incredere in evidentele lor (fapt pe care l-am mai auzit si de la alte persoane).
Este doar o parere personala.
Din mai multe pareri fiecare o alege pe cea care ii convine.
Iar mai bine decat a explicat Gabi Iovan, nu cred ca se poate. Trebuie sa fii nestiutor rau ca sa nu intelegi.



#15 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2005 - 02:19 PM

:twisted: DOBANDA ESTE 0.06% PE ZI DE INTARZIERE PENALITATEA DE INTARZIERE ESTE DE 0.5% PE LUNA SIGUR



#16 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2005 - 02:22 PM

multzumesc.



#17 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 August 2005 - 05:28 PM

In ce cont IBAN se vireaza dobanzile si penalitatile la impozitul pe dividende?



#18 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 August 2005 - 06:03 PM

In acelasi cont cu impozitul pe dividende. Doar la nr. de evidenta a platii trebuie sa selectezi: in loc de declaratie - decizie calcul accesorii; in loc de debit - dobanda, respectiv penalitati de intarziere.



#19 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 August 2005 - 07:55 AM

HOTARARE nr. 784 din 14 iulie 2005
privind stabilirea nivelului dobanzii datorate pentru neachitarea la termen a obligatiilor fiscale
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 691 din 1 august 2005

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 115 alin. (5) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

ART. 1
(1) Nivelul dobanzii datorate pentru neachitarea la termenul de scadenta de catre debitori a obligatiilor de plata reprezentand impozite, taxe, contributii si alte venituri ale bugetului general consolidat este de 0,05% pentru fiecare zi de intarziere.
(2) Pe perioada pentru care au fost acordate inlesniri la plata obligatiilor fiscale restante se datoreaza dobanda prevazuta la alin. (1).
ART. 2
(1) Prezenta hotarare intra in vigoare incepand cu data de intai a lunii urmatoare publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(2) Pe data intrarii in vigoare a prezentei hotarari se abroga Hotararea Guvernului nr. 67/2004 pentru stabilirea nivelului dobanzii datorate pentru neachitarea la termenul de scadenta a obligatiilor de plata si pe perioada pentru care au fost acordate inlesniri la plata, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 104 din 4 februarie 2004.

PRIM-MINISTRU
CALIN POPESCU-TARICEANU

Contrasemneaza:
---------------

Ministrul finantelor publice,
Ionel Popescu

Bucuresti, 14 iulie 2005.
Nr. 784.
----------



#20 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 19 August 2005 - 10:16 PM

Pot dobanzile si penalitatile sa depaseasca nivelul datoriei ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL