Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profitul pe 2006 - din 1068 pe dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Profitul pe 2006 - din 1068 pe dividende

4 replies to this topic

#1 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 24 July 2007 - 02:24 PM

Buna tuturor,
am o microintreprindere care a inregistrat un anumit profit in 2006.
In afara rezervelor legale, tot profitul s-a repartizat pe 1068 - Alte rezerve.
S-a depus bilantul pe 2006, declaratiile, etc... Suma cu pricina exista in contul firmei.
In momentul de fata (iulie) vreau sa scot acel profit (rezerve) pe dividende.
Se poate pe parcursul anului acest lucru? Cu hotarare AGA?
Ce operatiuni implica aceasta activitate?
Ce note contabile se fac pentru a scoate suma de pe 1068 si a plati impozitul pe dividende si plati dividendele.

Multumesc,



#2 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 24 July 2007 - 03:36 PM

Conform hotararii AGA, repartizarea pe rezerve a profitului net s-a facut cu un anumit scop, adica acestor rezerve li s-a dat o anumita destinatie. Daca nu mai este cazul, eu zic ca numai la sfarsitul anului poti face modificari pe aceste rezerve, si tot pe baza hotararii AGA.




#3 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 24 July 2007 - 05:28 PM

da se poate face, si cu hotarare AGA cu destinatiile profitului pe dividende ,pui anexa la bilant si cand platesti dividende reti impozitul pe dividende si il platesti in luna urmatoare retinerii



#4 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 25 July 2007 - 09:25 AM

Vezi postareadiana-veronica, la Jul 24 2007, 04:36 PM, a spus:

Conform hotararii AGA, repartizarea pe rezerve a profitului net s-a facut cu un anumit scop, adica acestor rezerve li s-a dat o anumita destinatie. Daca nu mai este cazul, eu zic ca numai la sfarsitul anului poti face modificari pe aceste rezerve, si tot pe baza hotararii AGA.

Hotararea AGA nu exista fizic, deci asa a considerat contabila sa bage profitul in rezerve. As putea face o hotarare AGA acum si sa las profitul in nerepartizat si sa redepun bilantul pe 2006 (acum cat se mai poate inainte de cel 30.06)?

Vezi postareamm-miron, la Jul 24 2007, 06:28 PM, a spus:

da se poate face, si cu hotarare AGA cu destinatiile profitului pe dividende ,pui anexa la bilant si cand platesti dividende reti impozitul pe dividende si il platesti in luna urmatoare retinerii
Asta stiu si eu ca se poate pune destinatia profitului pe dividende, dar eu nu mai am acum nici un profit (nici macar nerepartizat), s-a trecut totul pe rezerve.
Intrebarea mea ar fi daca pot prin hotarare AGA sa duc aceste rezerve pe dividende in cursul anului.

Aceasta postare a fost editata de delpiero: 25 July 2007 - 09:26 AM




#5 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 30 July 2007 - 10:09 AM

nu are nimeni nici o idee?
as putea sa "redepun" bilantul 31.12.2006? precizez ca acesta a fost depus in termen prin febr-martie






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL