Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant sau declaratie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant sau declaratie

4 replies to this topic

#1 Alala

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 July 2007 - 09:32 PM

Sunt o novice in domeniu si nu stiu cum sa procedez daca am urmatoarea situatie : o societate comerciala nu a desfasurat activitate conform codului sau CAEN de la infiintare, dar in primul semestru al acestui an a cumparat un mijloc fix si a inregistrat venituri din chirii. Intra in categoria firmelor pt care se depunde declaratie pe propria raspundere sau se depune raportare contabila la 30.06.2007? multumesc anticipat



#2 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 July 2007 - 09:30 AM

Bilant ( are miscari in balanta, chiar daca nu aferent codului CAEN al activitatii principale).

Julia S



#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2007 - 08:06 PM

Se face blant deoarece a avut activitate , chiar daca e diferita de activitatea principala



#4 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2007 - 02:54 PM

bilant, ca normal a incasat chiria a facut operatiuni de casa sau de banca, deci are si o balanta incepand cu luna respectiva



#5 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2007 - 12:09 AM

ce intelegi tu prin faptul: "ca nu are activitate, ci doar a cumparat un mijloc fix si venituri din dobanzi". Faptul ca nu operatiuni care au legatura cu activitatea principala declarata la infiintare, nu semnifica ca nu are activitate. Chiar si dobanda incasata pentru contul curent bancar reprezinta activitate, iar cumpararea unui mijloc fix reprezinta o investitie in societate. Acum depinde si de mijloc fix si de profilul activitatii, ca daca isi cumpara un TIR si are activitate de consultanta, nu prea e bine :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL