Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Program declaratia 394. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Program declaratia 394.


8 replies to this topic

#1 Sterpu Victor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 July 2007 - 10:00 AM

Am descarcat ultima versiune a programului pentru declaratia 394.
Am introdus niste date si am dat iesire pentrua salva datele.
A rezultat un fisier pe care am incercat sa-l verific cu functia de verificare, dar a dat eroare la toate liniile. :))

Deci un fisier generat cu programul original pentru declaratia 394 da eroare la verificare.
Eu vreau sa generez fisierul automat, dar daca verificarea nu merge nici cu un fisier original...

A mai avut cineva aceeasi problema?
Cum as putea genera un fisier valid?
Fisierul facut exact dupa instructiunile lor da tot eroare.



#2 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 July 2007 - 08:02 PM

Victor, ieri a fost ultima zi de depunere a declaratiei. :lostit (13): sau te pregatesti ptr ianuarie 2008?




#3 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 July 2007 - 07:59 AM

Si mie mi-a dat eroare la verificarea fisierului original-din declaratie,fara a prelua date din alte aplicatii.Doar ca a afisat eroare numai la numarul de persoane inregistrate cu mesajul:"gresit/502 ,corect/525",iar la listarea declaratiei mi-a tiparit cu totul alt numar de persoane /510 .In realitate aveam inregistrate in declaratie total 515 persoane,292 la achizitii si 223 la livrari.Atatea apar si in listele de control.Verificate si numarate de n ori.La o a treia listare /cu aceleasi date,nemodificate,la numar de persoane a aparut cifra care in mesaj era evidentiata ca cifra corecta:525. (Desi nu e!)Nici una dintre cifre nu e corecta.Cine mai intelege?Am depus declaratia in 24,asa cum a dat Domnu'si ministerul programul asta tampit,cu ultima varianta dupa ultima verificare si, surpriza ,la finante nu au aparut erori ,le-au preluat in snur.Ce sa mai spun?Asta e.Deja sunt prea obosita ,nu mai am energie sa ma tot framant cu ce si cum.Treaba lor. A mea o sa urmeze din nou la eventualele rectificative,si la urmatorul termen de depunere pe sem.II.,cine stie cate versiuni mai apar pana atunci.



#4 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 27 July 2007 - 06:01 PM

[quote name='Sterpu Victor' date='Jul 26 2007, 11:00 AM' post='138186']

Se verifica fisierul pe care il obtii dupa crearea lui ptr. unitatea fiscala (pe discheta),
dupa ce il copiezi in subdirectorul 394_UF.
Intradevar nu numara bine partenerii.
Mie imi spune ca si prima inregistrare este eronata desi nu este.

Succes :lostit (13):



#5 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 03 August 2007 - 04:06 PM

Programul numara o singura data fiecare cod fiscal introdus, chiar daca la noi apare si la achizitii si la livrari.

Datele introduse direct in program sint salvate in directorul ...\D394\394 iar daca doriti sa verificati un fisier (indiferent cum a fost creat) trebuie sa copiati manual in directorul ...\D394\394_UF.

Ce n-am reusit (inca :lostit (13): ) sa fac este sa incarc datele din fisierul generat cu alta aplicatie in programul de la Finante.



#6 mflorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 January 2008 - 02:38 PM

mi-au refuzat odata depunerea datelor pe motiv ca am coduri fiscale incorecte la 394

am facut o aplicatie care verifica daca exista firme dupa codul fiscal dat, in fisierul care este salvat pe discheta
codurile si numele societatii de pe discheta este comparat in timp real cu site-ul mfinante.ro (legatura la internet necesara)

cine are nevoie de asa ceva sa-mi dea un semn de viatza



#7 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 03:39 PM

salutare!
legat de 394:
am centralizat si introdus datele din fisier excel....prelucrat in txt si a mers fara probleme!!!
Daca are cineva dubii sau neintelegeri privind lucrul cu txt
sa ma apeleze pe mess: ciprian_voievozeanu si il ajut cu cea mai mare placere!
dar....cum declaratiile s-au depus.......cred ca doar la Iunie

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 02:05 PM
citare mesaj anterior

Ciprian



#8 Iulia Neagu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2008 - 07:51 PM

As dori si eu aplicatia please la iulia_neagu@pcnet.ro sau ng_iulia@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 02:06 PM

iulia



#9 gigi.ionescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2009 - 04:42 PM

Vezi postareactw, la Jan 28 2008, 04:39 PM, a spus:

salutare!
legat de 394:
am centralizat si introdus datele din fisier excel....prelucrat in txt si a mers fara probleme!!!
Daca are cineva dubii sau neintelegeri privind lucrul cu txt
sa ma apeleze pe mess: ciprian_voievozeanu si il ajut cu cea mai mare placere!
dar....cum declaratiile s-au depus.......cred ca doar la Iunie
Am incercat si eu sa convertesc din fisierul Excel datele in format .txt. Nu am reusit insa sa incarc datela in programul D 394 al Min Finante.
Probabil ca undeva gresesc ceva. Cred ca nu reusesc sa schimb separatorii din xls in txt. Poate ma poti ajuta cumva?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL