Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rectificativa la D100 - obligatie declarata si necuvenita - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rectificativa la D100 - obligatie declarata si necuvenita

7 replies to this topic

#1 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 26 July 2007 - 10:20 AM

Am declarat gresit in declaratia 100 impozitul pe dividende pe lunile aprilie, mai si iunie 2007.
Problema este ca nu suma a fost declarata gresit ci obligatia adica in loc sa declar impozit pe dividende datorat de persoane fizice 6.400lei am declarat impozit pe dividende datorat de persoane juridice 6.400 lei.
Suma a fost platita corect in contul impozitului pe dividende datorat de persoane fizice.

I-mi puteti spune daca in D710 nu am de rectificat suma ci obligatia cum completez aceasta declaratie?

Multumesc frumos si astept un raspuns maine trebuie sa merg la administratie.



#2 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 26 July 2007 - 11:34 AM

In D 710 se corecteaza cu valoare zero ptr declaratia inregistrata cu debit. Se emite si D100 numai pentru pozitia ce nu a fost declarata. Ambele, din cate stiu eu atrag dupa sine penalitati de 0.1% din valoare de la data scadenta pana la data depunerii. Pentru D 100 cu pozitia corecta, trebuie facuta o adresa catre Adm Financiara de care apartineti si veti plati si o amenda de 250 ron. ptr nedepunere in timp util.




#3 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 26 July 2007 - 11:51 AM

Vezi postareaALINA BUBU, la Jul 26 2007, 11:20 AM, a spus:

Am declarat gresit in declaratia 100 impozitul pe dividende pe lunile aprilie, mai si iunie 2007.
Problema este ca nu suma a fost declarata gresit ci obligatia adica in loc sa declar impozit pe dividende datorat de persoane fizice 6.400lei am declarat impozit 25/07/2007.
Suma a fost platita corect in contul impozitului pe dividende datorat de persoane fizice.

I-mi puteti spune daca in D710 nu am de rectificat suma ci obligatia cum completez aceasta declaratie?

Multumesc frumos si astept un raspuns maine trebuie sa merg la administratie.

Faci 710 (rectificativa la dec. 100) la impozit pe dividende datorat de pers. jur. treci suma eronata 6400 si suma corecta 0 si practic dispare obligatia si declari impozit pe dividende datorat de persoane fizice 6.400lei si apare cu obligatia corecta.... Daca cineva considera ca nu este bine ma poate corecta....dar eu asa vad lucrurile



#4 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 July 2007 - 02:40 PM

Vezi postareaALINA BUBU, la Jul 26 2007, 11:20 AM, a spus:

Am declarat gresit in declaratia 100 impozitul pe dividende pe lunile aprilie, mai si iunie 2007.
Problema este ca nu suma a fost declarata gresit ci obligatia adica in loc sa declar impozit pe dividende datorat de persoane fizice 6.400lei am declarat impozit pe dividende datorat de persoane juridice 6.400 lei.
Suma a fost platita corect in contul impozitului pe dividende datorat de persoane fizice.

I-mi puteti spune daca in D710 nu am de rectificat suma ci obligatia cum completez aceasta declaratie?

Multumesc frumos si astept un raspuns maine trebuie sa merg la administratie.


Se intocmeste numai rectificativa 710 astfel:
- imp.divid.pers.jurid - suma declarata initial 6.400; suma corectata 0
- imp.divid.pers fizice - suma declarata initial 0, suma corectata 6.400.
Nu platesti dobanzi de intarziere.



#5 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 26 July 2007 - 02:56 PM

Vezi postarearamona_banica, la Jul 26 2007, 02:40 PM, a spus:

Vezi postareaALINA BUBU, la Jul 26 2007, 11:20 AM, a spus:

Am declarat gresit in declaratia 100 impozitul pe dividende pe lunile aprilie, mai si iunie 2007.
Problema este ca nu suma a fost declarata gresit ci obligatia adica in loc sa declar impozit pe dividende datorat de persoane fizice 6.400lei am declarat impozit pe dividende datorat de persoane juridice 6.400 lei.
Suma a fost platita corect in contul impozitului pe dividende datorat de persoane fizice.

I-mi puteti spune daca in D710 nu am de rectificat suma ci obligatia cum completez aceasta declaratie?

Multumesc frumos si astept un raspuns maine trebuie sa merg la administratie.


Se intocmeste numai rectificativa 710 astfel:
- imp.divid.pers.jurid - suma declarata initial 6.400; suma corectata 0
- imp.divid.pers fizice - suma declarata initial 0, suma corectata 6.400.
Nu platesti dobanzi de intarziere.
Din cate stiu eu nu se plateste nici amenda 250 lei cum ere postat mai sus



#6 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 July 2007 - 03:22 PM

in declaratia rectificativa treci suma declarata initial la imp div pj adaca 6400, iar la suma corecta nu treci nimic nici macar zero . si la fel si la imp div pf la suma declarata initial nu treci nimic , iar la suma datorata treci 6400.



#7 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 26 July 2007 - 05:30 PM

multumesc frumos pentru raspuns. Cei de la administratie nu mi-au spus de nici o amenda nu ma speriati va rog.



#8 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 27 July 2007 - 06:15 AM

Eu nu vreau sa sperii pe nimeni. Acum 2 ani am incurcat si eu pozitia din declaratie si nu mi s-a dat voie sa fac doar corectie in D710. Au spus ca nu pot sa rectific o pozitie care nu a fost intai declarata in D100. Si eram pasibila si de amenda de 250 lei, dar m-am ales doar cu avertisment.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL