Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CREDIT CONTROLLING - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CREDIT CONTROLLING


3 replies to this topic

#1 Sizar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 July 2007 - 10:21 AM

Salutare,

Am o MARE rugaminte la voi, cei care lucrati sau ati mai lucrat in CREDIT CONTROL la societati comerciale! Stiu ca e o "meserie" relativ noua dar capata amploare pe zi ce trece.
Ideea e ca in scurt timp am un interviu la o companie mai mare pe un asemenea post si nu prea am nimic documentatie, formule, exemple, etc. pt ceea ce presupune : evaluare situatie financiara client(alta decat Bilant si CPP), stabilire limita de credit, evolutii si statistici si alte chestii de genul asta. :lostit (13): La firmele pe la care am fost si am facut Credit Controlling, era de fapt un pseudo controlling, adica mai mult cash collection prin telefon si instiintari scrise, fara calcul de limite de credit si alti indicatori.
Va rog, inca o data, pe toti cei care aveti habar de asa ceva sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!



#2 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 30 July 2007 - 12:59 PM

Recomandare:
http://www.ase.ro/bi...asp?id=94&idb=7

Capitolul 8. TESTAREA CREDIBILITATII AGENTILOR ECONOMICI
8.1. Necesitatea testarii credibilitatii
8.2. Modalitatile de protectie fata de risc; surse de obtinere a informatiilor, reguli în prezentarea acestora, scopul testarii credibilitatii agentilor economici
8.3. Calculul indicelui de bonitate si al unor indicatori de apreciere a agentilor economici

Succes!

ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#3 Sizar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 31 July 2007 - 10:41 AM

Vezi postareaABC, la Jul 30 2007, 01:59 PM, a spus:

Recomandare:
http://www.ase.ro/bi...asp?id=94&idb=7

Capitolul 8. TESTAREA CREDIBILITATII AGENTILOR ECONOMICI
8.1. Necesitatea testarii credibilitatii
8.2. Modalitatile de protectie fata de risc; surse de obtinere a informatiilor, reguli în prezentarea acestora, scopul testarii credibilitatii agentilor economici
8.3. Calculul indicelui de bonitate si al unor indicatori de apreciere a agentilor economici

Succes!

Mersi mult. Acum sper sa iau interviul pe care l-am avut deja! ;)



#4 speedy81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2009 - 02:25 AM

Vezi postareaSizar, la Jul 27 2007, 10:21 AM, a spus:

Salutare,

Am o MARE rugaminte la voi, cei care lucrati sau ati mai lucrat in CREDIT CONTROL la societati comerciale! Stiu ca e o "meserie" relativ noua dar capata amploare pe zi ce trece.
Ideea e ca in scurt timp am un interviu la o companie mai mare pe un asemenea post si nu prea am nimic documentatie, formule, exemple, etc. pt ceea ce presupune : evaluare situatie financiara client(alta decat Bilant si CPP), stabilire limita de credit, evolutii si statistici si alte chestii de genul asta. :frusty: La firmele pe la care am fost si am facut Credit Controlling, era de fapt un pseudo controlling, adica mai mult cash collection prin telefon si instiintari scrise, fara calcul de limite de credit si alti indicatori.
Va rog, inca o data, pe toti cei care aveti habar de asa ceva sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!

Sizar, am aceeasi problema trebuie sa particip la un interviu pe aceeasi tema, imi dau seama :sad: ca e destul de Passe pt tine dar ma gandeam ca poate ma ajuti.....ai luat jobul pana la urma?

Multumesc in avans!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL