Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
studii necesare pt anumite functii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


studii necesare pt anumite functii


25 replies to this topic

#21 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2009 - 11:20 AM

Daca exista in firma, disponibil, un post de economist este pacat sa nu soliciti incadrarea pe post cu studii superioare.
Exista consilier economist in economie generala.
letalica



#22 Bizzoo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 May 2010 - 05:16 PM

se poate angaja un candidat pe postul de agent de vanzari, daca are 10 clase liceeale (la zi - ciclul inferior ) urmand sa se inscrie si la seral in acelasi timp si urmand bineinteles si un curs de comerciant produse ne-alimentare ?
as dori niste sfaturi daca se poate pentru angajarea pe acest post a unui candidat de genul




#23 aft

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 June 2010 - 07:22 PM

am si eu o intrebare.

am terminat postliceal economic profil finante contabilitate (studii medii), facultatea de stiinte economice - profil informatica economica (asta este studii superioare).
Daca tin contabilitatea la o firma pot fi incadrata ca economist (fiind cu studii superioare) sau trebuie obligatoriu sa fiu incadrata ca si contabil (ceea ce la mine ar fi cu studii medii)?.

Problema este ca sa fiu angajata sa tin contabilitatea la o societate (ma rog contabil), cerinta mea era sa fiu incadrata ca si economist (fiind cu studii superioare) dar, doamna care face contractele zice ca nu ma poate angaja economist pentru ca am terminat informatica economica si nu se potriveste cu postul, iar diploma mea de contabil este doar cea cu studii medii.

Intrebarea este ca intr-adevar eu nu pot tine contabilitate incadrata ca si economist (fiind specializarea informatica economica) si nu voi putea fi angajata decat cu studii medii pe baza diplomei de postliceal care este contabil? :frusty:



#24 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 June 2010 - 09:44 AM

pe diploma de licenta scrie sigur economist, Deci, esti economist.
iuliana



#25 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2010 - 07:50 PM

Va reamintesc ca la ASE Bucuresti exista Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune, singura recunoscuta de ACCA !
Asa ca orice discutie e de prisos. D-na e depasita de mult de ceea ce face ! ( cu folos poate doar pentru patronul ei, altfel e o nulitate !)

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 June 2010 - 11:18 AM




#26 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 June 2010 - 08:58 PM

Cu afirmatii atat de dure la adresa unei doamne nu poti fi un "cuceritor'. Problema nu e a doamnei contabile care stie ce este si ce facultate a facut (si stie sa faca contabilitatea unei firme, ceea ce nu orice economist poate). Problema e a angajatorului care considera profesia dupa profilul facultatii si nu dupa institutia absolvita. Din informatiile date si eu consider ca este vorba de profesia de "economist".
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL