Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa de amanet/casa de schimb valutar/Western Union - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Casa de amanet/casa de schimb valutar/Western Union

31 replies to this topic

#21 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 07 May 2008 - 03:57 PM

citind monografia de mai sus inteleg : comisionul este venit financiar inregistrat in ct 704??? Atunci veniturile din comisioane influenteaza cifra de afaceri?
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#22 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 07 May 2008 - 04:49 PM

comisionul la casa de schimb valutar este cont 708.




#23 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 05 August 2008 - 10:09 PM

Avem o casa de schimb valutar si vrem sa deschidem si un Western Union.
Rog colegii care lucreaza cu Western sa ma ajute cu o monografie contabila ,cu circuitul documentelor si cu ce este necesar pentru aceasta activitate.
Multumesc.

vai chiar nimeni nu lucreaza cu western?
pe mine ma intereseaza ,,decontarile interne a casei de schimb valutar in cazul tranzactiilor la western,,
deci:
-contabilitatea casei de schimb valutar se tine in lei si valuta.
-tranzactiile pe western se fac doar pe valuta si daca persoana care primeste banii doreste lei se schimba la casa de schimb.
noi dam valuta si primim in extrasul de cont tot valuta+comisionul.
-din ct.de valuta platesc clientii si cand incasez banii tot in ct.de valuta se depun,deci nu se face transformarea lor in lei daca se fac, imi va afecta ct.5314 in lei.
-problema este ca, trebuie sa apara si in balanta financiara ptr.ca, balanta pe valuta e ok,valuta platesti,valuta incasezi.
-as vrea sa fac un analitic 5314 western dar ,ptr.asta ar trebui sa imprumut casa western.
:frusty:

rog colegii care tin contabilitatea la,,casele de schimb valutar,,sa-mi spuna cum fac in paralel ,contabilitatea in lei si contabilitatea in devize.
ma refer la contabilitatea in devize.eu introduc datele in contabilitatea financiara in lei si in valuta ,imi scoate si balanta in valuta dar,ceva nu bate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 02:02 PM




#24 dannyboy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 September 2008 - 03:27 PM

Buna ziua,as dori sa stiu daca ma poate lamuri cineva in urmatoarea problema:
La o casa de amanet in momentul in care clientul vine sa-si ridice obiectul si casierul completeaza dispozitia de incasare,toate programele de amanet completeaza aceasta dispozitie cu suma +comisionul),in opinia mea sunt doua inregistrari separate intrucat numai comisionul constituie venit al casei de amanet si dispozitia de incasare trebuie sa aiba aceeasi suma cu dispozitia de plata.
Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 06:12 PM
citare mesaj anterior




#25 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 17 September 2008 - 03:38 PM

4111 = %
708
4427 ?
comisionul perceput pentru acordarea creditelor este scutit de tva

Conf art 141 alin 2 lit a Cod fiscal sunt scutite de tva -acordarea negocierea precum si administratea creditului de catre persoana care il acorda
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#26 denny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 March 2009 - 05:40 PM

Oare ati reusit sa aflati monografiile contabile referitoare la Western Union? Ati putea sa ma lamuriti si pe mine . Cu multumiri.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 02:00 PM




#27 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 March 2009 - 08:09 PM

Vezi postareadenny, la Mar 16 2009, 05:40 PM, a spus:

scrie-mi un PM. :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 02:00 PM




#28 bogan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 March 2009 - 08:17 PM

buna ziua. daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. la o casa de amanet daca potrivit contractului, obiectele ramase sunt vandute in regim de consignatie, tva se plateste numai pe adaos. am intrebat acest lucru la finante in galati si am primit raspuns ca nu este posibil pentru ca nu se pot face doua contracte in unul singur.adica in momentul in care se incheie contr. de amanet, se incheie si cel de consignatie? au intrebat cei de la finante. cum se procedeaza? si inca o problema la contr. de consignatie plata se face la vanzarea obiectului iar noi dam banii clientului inainte cand se face contr de amanet, cum se procedeaza? multumesc.



#29 denny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 April 2009 - 07:36 AM

Nu pot sa scriu PM din cauza ca sunt membru nou .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 02:00 PM




#30 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 04 July 2009 - 03:49 PM

Buna ziua!
Nu stiu in baza caror acte se tine contabilitatea unei case de amanet! Am vazut monografia contabila de la pagina anterioara :sad: , dar nu stiu ce acte ar trebui sa cer administratorului ca sa ii inregistrez operatiile, si ce ar trebui sa ramana la el in magazin.
Va multumesc pentru suport!
Dana



#31 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 30 March 2011 - 01:47 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 9 2007, 01:16 AM, a spus:

Monografie contabila case de amanet
Primirea obiectelor in amanet, la valoarea convenita (negociata)
8033 = cu valoarea obiectelor amanetate
461 = 5311 - plata sumei de bani in schimbul obiectelor amanetate
La sfirsitul perioadei de amanet
= 8033 - restituirea bunurilor amanetate
5311 = 461 - restituirea sumei pentru care s-au amanetat bunurile
4111 = %
708
4427
5311 = 4111 incasarea comisionului
In cazul prelungirii perioadei de amanetare se incaseaza doar comisionul fara a se inregistra restituirea sumei pentru care s-au amanetat bunurile.
4111 = %
708
4427
5311 = 4111
te rog muuult, daca se poate, ce inreg se fac in cazul in care obiectele amanetate nu mai sunt ridicate iar casa de amanet hotaraste sa le pastreze in patrimoniul firmei... ca ob de inventar cred?! firma este platitoare de tva. cum se regularizeaza TVA???



#32 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2011 - 12:36 AM

Ce plan de conturi foloseste o casa de amanet?
Sunt registre speciale si/sau tratamente fiscale specifice activitatii de amanetare?
Poate sa semnaleze cineva aspecte semnificative din contabiltatea/fiscalitatea acestora?
Multumesc!
letalica






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL