Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Help! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Help!

2 replies to this topic

#1 dara21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 01 August 2007 - 05:10 PM

Am facut o greseala cat mine de mare si anume am inregistrat in 345 productia la pretul de vanzare si mai grav e ca mi-am dat seama dupa ce am depus bilantul. In consecinta, in bilant am un profit cat China pentru care insa nu am calculat impozit intrucat daca nu tin cont de 711 e pierdere clar, iar acum, la vanzarea produselor din stoc rulajul lui 711 o sa-mi afecteze "imaginea" lui 121 care, cel putin la prima vedere, va fi pe pierdere..chiar daca eu voi calcula impozit :celb (6): Mai pot sa fac ceva sa indrept situatia? :lostit (13):



#2 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 01 August 2007 - 05:55 PM

Vezi postareadara21, la Aug 1 2007, 06:10 PM, a spus:

Am facut o greseala cat mine de mare si anume am inregistrat in 345 productia la pretul de vanzare si mai grav e ca mi-am dat seama dupa ce am depus bilantul. In consecinta, in bilant am un profit cat China pentru care insa nu am calculat impozit intrucat daca nu tin cont de 711 e pierdere clar, iar acum, la vanzarea produselor din stoc rulajul lui 711 o sa-mi afecteze "imaginea" lui 121 care, cel putin la prima vedere, va fi pe pierdere..chiar daca eu voi calcula impozit :celb (6): Mai pot sa fac ceva sa indrept situatia? :lostit (13):
Trag concluzia ca ai micointreprindere, daca nu afecteaza impozitul ,contul 711;
Apoi este bilant de semestru,si l-ai depus deja.
Teoretic, stornezi ce ai gresit, si inregistrezi corect.desi inregistrarea ta mi se pare dubioasa,
pentru ca : se inchidea 711=331 cu o suma nu oarecare, si se deschidea 345=711 cu aceeasi suma, adica nu vad de unde iesea profitul ff.mare invocat.
De refacut bilantul, nu stiu, cu toate ca mai este pina pe 15 aug.!




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2007 - 06:20 PM

Dar ce cauta 711 in contul de profit si pierdere?
Cand constituirea lui 711 este 345=711
Iar inchiderea 711=345
Bilant rectificativ nu exista , se poate depune bilantul doar cu amenda ( care daca nu ma insel e 1000 lei)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL