Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adaos comercial, va rog lamuriri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Adaos comercial, va rog lamuriri

2 replies to this topic

#1 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2007 - 09:26 AM

Buna,

lucrez la o firma care are ca profil vanzarea cu amanuntul si sunt tare nelamurita...colegul meu a reusit sa ma termine de tot....Va rog sa ma lamuriti.....
Am achzitionat marfa si am inregistrat asa 371=401, 4426=401, bun si apoi fac NIR-ul si cum evidentiez eu in contabilitate adaosul comercial.....ca nu stiu si nici colegul nu ma lamureste...el zice ca nu il inregistrez si ca in momentul vanzarii marfii fac 607=371 descarcarea de gestiune, 411=707 cu marfa vanduta si TVA-ul 411=4427, dar mie nu mi se pare corect....In momentul in care dau marfa in magazine spre vanzare eu nu trebuie sa evidentiez si adaosul comercial.....of simt ca o iau razna si nu am cu cine sa discut pe tema asta.....va rog sa ma lamuriti cum fac exact.... :lostit (13):



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 August 2007 - 10:02 AM





#3 VICKY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 01 September 2007 - 07:41 PM

Vezi postareadanyR, la Aug 3 2007, 07:26 AM, a spus:

Buna,

lucrez la o firma care are ca profil vanzarea cu amanuntul si sunt tare nelamurita...colegul meu a reusit sa ma termine de tot....Va rog sa ma lamuriti.....
Am achzitionat marfa si am inregistrat asa 371=401, 4426=401, bun si apoi fac NIR-ul si cum evidentiez eu in contabilitate adaosul comercial.....ca nu stiu si nici colegul nu ma lamureste...el zice ca nu il inregistrez si ca in momentul vanzarii marfii fac 607=371 descarcarea de gestiune, 411=707 cu marfa vanduta si TVA-ul 411=4427, dar mie nu mi se pare corect....In momentul in care dau marfa in magazine spre vanzare eu nu trebuie sa evidentiez si adaosul comercial.....of simt ca o iau razna si nu am cu cine sa discut pe tema asta.....va rog sa ma lamuriti cum fac exact.... :notworthy:

il stabilesti pentru fiecare produs si apoi faci 371=378 sia apoi 371=4428
la sfarsitul lunii calculezi adaosul aferent marfurilor ramase in stoc, respectiv adaosul aferent mf.vandute si apoi faci descarcarea de gestiune
378=371
607=371
4428=371






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL