Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold in casa sau 461 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sold in casa sau 461

10 replies to this topic

#1 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 01 March 2005 - 11:23 AM

la finele anului am urmatoarea situatie 400 mil sold in casa si 900 mil sold in 461, suma de 900 mil reprezinta contracte date catre pers fiz cu contract de imprumut. problema mea este daca pt bilant sa trec totul in casa sa am sold de 1.300 mil sau sa las asa cum este . am avut control de la garda si m-a sfatuit sa trec totul in casa , daca am control de la finante ce patesc ? sumele date cu imprumut nu sunt purtatoare de dob iar soc este micro. stiu ca nici o situatie nu este corecta dar va rog sa ma ajutati dintre doua rele sa o aleg pe cea mai putin rea



#2 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 02 March 2005 - 08:24 AM

chiar nu are nimeni nici o parere?




#3 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 02 March 2005 - 09:22 AM

Chiar nu te inteleg .Tu chiar ai avut 400.000.000 lei in casa ?
In contul 5311 trebuie sa figureze numerarul real iar in 461 ( unii zic 4551)
sumele imprumutate fara dobanda. Mai revino cu precizari .



#4 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 02 March 2005 - 09:40 AM

Contractul de imprumut nu este valabil pentru ca sunt sigur ca microintreprinderea ta nu are in obiectul de activitate asa ceva , din cate stiu eu trebuie sa fii autorizat ca sa desfasori asemenea activitati (chiar si fara dobanda). Pe de alta parte functiunea contului 461 nici nu permite inregistrarea unor astfel de sume. Astea sunt lucrurile de care se va lega controlul fiscal , mai ales ca sunt sume serioase in joc.
Mai sigur ar fi sa lasi sumele in 5311 9( EU ASA AS FACE !), dar aici exista pericolul ca Garda sa-ti inventarieze sumele din casa. Daca crezi ca te poti descurca cumva in situatia asta , fa asa !



#5 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 02 March 2005 - 09:48 AM

scuze am crezut ca cei 900 mil erau imprumutati de soc de la adm .
In Romania nimeni in afara de institutiile de credit nu pot da imprumut chiar si fara dobanda . Daca administratorul are cont ca a creditat firma ii poti
scoate din casa pe numele lui . Sau sa fii pregatit tot timpul cu o
dispozitie de avans( pt marfa ..) pe suma respectiva cand ai control sa treci doar data .Era o parere . Oricum nu poti imprumuta banii in mod legal . Eu zic sa si ascunzi acele contracte.



#6 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 02 March 2005 - 09:49 PM

Firmele cu asociat unic pot acorda avansuri in contul divid., pana la 5000 E. Este Legea 161/2003. Daca nu-i posibil, atunci foloseste ct.542 in care mai faci miscari de restituire si acordare.



#7 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 03 March 2005 - 02:03 PM

sume le ia patronul (asociat unic). contractele le-a facut la recomandarile unui expert contabil eu ia-m spus ca nu sunt legale.garda pana acum nu a spus nimic( stiti si de ce...........) mie imi este teama de adm fin. banii nu exista iar in 542 nu stiu care este termenul limita pt restituire



#8 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 03 March 2005 - 11:14 PM

Riscul ar trebui sa fie plata impozitului pe dividende; Oricum, rezolvarea tnu putea fi alta . Nu sunt legi prea clare , Nu cred ca din punct de vedere fiscal se poate vorbi de o paguba. Deci nu poate fi evaziune. Am citit undeva ca platile efectuate in favoarea asociatilor ar trebui impozitate la dividende, dar daca firma are pierdere ce te faci ? Probabil sunt interzise astfel de operatiuni. Mai citeste Legea 161/2003 cu anticoruptia . Mie mi se pare ca in ea am citit ce-ti povesteam, dar am cautat in graba si nu am mai gasit. Poate are si Norme. Am sa mai vad.



#9 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 03 March 2005 - 11:15 PM

Riscul ar trebui sa fie plata impozitului pe dividende; Oricum, rezolvarea nu putea fi alta . Nu sunt legi prea clare , Nu cred ca din punct de vedere fiscal se poate vorbi de o paguba. Deci nu poate fi evaziune. Am citit undeva ca platile efectuate in favoarea asociatilor ar trebui impozitate la dividende, dar daca firma are pierdere ce te faci ? Probabil sunt interzise astfel de operatiuni. Mai citeste Legea 161/2003 cu anticoruptia . Mie mi se pare ca in ea am citit ce-ti povesteam, dar am cautat in graba si nu am mai gasit. Poate are si Norme. Am sa mai vad.



#10 Dok

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 03 March 2005 - 11:17 PM

Riscul ar trebui sa fie plata impozitului pe dividende; Oricum, rezolvarea nu putea fi alta . Nu sunt legi prea clare , Nu cred ca din punct de vedere fiscal se poate vorbi de o paguba. Deci nu poate fi evaziune. Am citit undeva ca platile efectuate in favoarea asociatilor ar trebui impozitate la dividende, dar daca firma are pierdere ce te faci ? Probabil sunt interzise astfel de operatiuni. Daca ai ocazia, cauta in Legea 161/2003 cu anticoruptia . Mie mi se pare ca in ea am citit ce-ti povesteam, dar am cautat in graba si nu am mai gasit. Poate are si Norme. Am sa mai vad.



#11 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 05 March 2005 - 08:25 PM

multumesc pt raspunsuri . o sa citesc lg 161 are cam multe pagini






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL