Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATII SANATATE CASA OPSNAJ - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATII SANATATE CASA OPSNAJ

6 replies to this topic

#1 antohi78liviu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:mioveni
  • Interests:obtinere informatii

Postat 06 August 2007 - 09:42 AM

Stimati domni,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema:

Am un angajat care anul trecut in mai 2006 imediat dupa angajarea sa, a adus la semnat un contract cu casa de asigurari de sanatate OPSNAJ, contract in 4 exemplare. Eu am declarat contributiile pentru toti angajatii in fiecare luna la casa de asigurari de sanatate din municipiul in care se afla sediul firmei. Saptamana trecuta a sunat angajatul la casa OPSNAJ sa intrebe daca s-a inregistrat acel contract expediat anul trecut in 4 exemplare intrucat trebuia sa primeasca fiecare parte un exemplar, printre care si societatea noastra si angajatul, ceea ce nu s-a intamplat. In urma acelui telefon i s-a spus ca societatea trebuia sa declare online contributiile pentru acel angajat; dar cum, daca nu am primit acel contract?
Daca declar online toate contributiile de la data angajarii pana in prezent si in continuare la casa opsnaj pentru acest angajat, va trebui sa le mai declar si la casa de sanatate?
Contractul de asigurari sociale de sanatate pentru acest angajat unde il inregistrez, la opsnaj sau la casa de asigurari de sanatate din municipiu?

Va multumesc!



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2007 - 10:26 AM

Vezi postareaantohi78liviu, la Aug 6 2007, 10:42 AM, a spus:

Stimati domni,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema:

Am un angajat care anul trecut in mai 2006 imediat dupa angajarea sa, a adus la semnat un contract cu casa de asigurari de sanatate OPSNAJ, contract in 4 exemplare. Eu am declarat contributiile pentru toti angajatii in fiecare luna la casa de asigurari de sanatate din municipiul in care se afla sediul firmei. Saptamana trecuta a sunat angajatul la casa OPSNAJ sa intrebe daca s-a inregistrat acel contract expediat anul trecut in 4 exemplare intrucat trebuia sa primeasca fiecare parte un exemplar, printre care si societatea noastra si angajatul, ceea ce nu s-a intamplat. In urma acelui telefon i s-a spus ca societatea trebuia sa declare online contributiile pentru acel angajat; dar cum, daca nu am primit acel contract?
Daca declar online toate contributiile de la data angajarii pana in prezent si in continuare la casa opsnaj pentru acest angajat, va trebui sa le mai declar si la casa de sanatate?
Contractul de asigurari sociale de sanatate pentru acest angajat unde il inregistrez, la opsnaj sau la casa de asigurari de sanatate din municipiu?

Va multumesc!
Contributiile salariatilor se declara la casele cu care au contract de asigurat. Din cate stiu doar AOPSNAj are asemenea contracte clare semnate si de angajator.Fiecare salariat trebuie sa comunice angajatorului casa la care are contract medicul de familie pentru a se putea intocmi declaratiile corect. Exista case de sanatate in fiecare judet si mun. Bucuresti plus CASAOPSNAJ si CST (a transporturilor).




#3 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2007 - 12:51 PM

Vezi postareaantohi78liviu, la Aug 6 2007, 10:42 AM, a spus:

Stimati domni,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema:

Am un angajat care anul trecut in mai 2006 imediat dupa angajarea sa, a adus la semnat un contract cu casa de asigurari de sanatate OPSNAJ, contract in 4 exemplare. Eu am declarat contributiile pentru toti angajatii in fiecare luna la casa de asigurari de sanatate din municipiul in care se afla sediul firmei. Saptamana trecuta a sunat angajatul la casa OPSNAJ sa intrebe daca s-a inregistrat acel contract expediat anul trecut in 4 exemplare intrucat trebuia sa primeasca fiecare parte un exemplar, printre care si societatea noastra si angajatul, ceea ce nu s-a intamplat. In urma acelui telefon i s-a spus ca societatea trebuia sa declare online contributiile pentru acel angajat; dar cum, daca nu am primit acel contract?
Daca declar online toate contributiile de la data angajarii pana in prezent si in continuare la casa opsnaj pentru acest angajat, va trebui sa le mai declar si la casa de sanatate?
Contractul de asigurari sociale de sanatate pentru acest angajat unde il inregistrez, la opsnaj sau la casa de asigurari de sanatate din municipiu?

Va multumesc!


Pai eu zic sa mergeti personal cu contractul pentru a-l inregistra sauy sa il trimiteti prin curier sau posta cu confirmare de primire.Se va rezolva mai devreme sau mai tarziu pentru ca se lucreaza foarte bine cu OPSNAJUL si sunt intelegatori.Ar fi bine daca ati suna in prealabil pentru a va lamuri.
Declaratiile din data angajarii si pana in prezent le trimiteti ori online ori cu posta dar sa puneti si discheta.Eu tot ce pun l;a posta pun numai cu confirmare de primire. :lostit (13):
Multa bafta si sigur veti rezolva...!!!!



#4 antohi78liviu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:mioveni
  • Interests:obtinere informatii

Postat 13 August 2007 - 02:51 PM

Vezi postareaAna D, la Aug 6 2007, 01:51 PM, a spus:

Vezi postareaantohi78liviu, la Aug 6 2007, 10:42 AM, a spus:

Stimati domni,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema:

Am un angajat care anul trecut in mai 2006 imediat dupa angajarea sa, a adus la semnat un contract cu casa de asigurari de sanatate OPSNAJ, contract in 4 exemplare. Eu am declarat contributiile pentru toti angajatii in fiecare luna la casa de asigurari de sanatate din municipiul in care se afla sediul firmei. Saptamana trecuta a sunat angajatul la casa OPSNAJ sa intrebe daca s-a inregistrat acel contract expediat anul trecut in 4 exemplare intrucat trebuia sa primeasca fiecare parte un exemplar, printre care si societatea noastra si angajatul, ceea ce nu s-a intamplat. In urma acelui telefon i s-a spus ca societatea trebuia sa declare online contributiile pentru acel angajat; dar cum, daca nu am primit acel contract?
Daca declar online toate contributiile de la data angajarii pana in prezent si in continuare la casa opsnaj pentru acest angajat, va trebui sa le mai declar si la casa de sanatate?
Contractul de asigurari sociale de sanatate pentru acest angajat unde il inregistrez, la opsnaj sau la casa de asigurari de sanatate din municipiu?

Va multumesc!


Pai eu zic sa mergeti personal cu contractul pentru a-l inregistra sauy sa il trimiteti prin curier sau posta cu confirmare de primire.Se va rezolva mai devreme sau mai tarziu pentru ca se lucreaza foarte bine cu OPSNAJUL si sunt intelegatori.Ar fi bine daca ati suna in prealabil pentru a va lamuri.
Declaratiile din data angajarii si pana in prezent le trimiteti ori online ori cu posta dar sa puneti si discheta.Eu tot ce pun l;a posta pun numai cu confirmare de primire. :lostit (13):
Multa bafta si sigur veti rezolva...!!!!

Va multumesc mult!!!



#5 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 August 2007 - 05:35 PM

Am aceeasi situatie.
De la OPSNAJ mi s-a zis sa trimit toate declaratiile din urma, incepand cu data semnarii contractului, intrucat angajatula re contract cu ei. Declaratiile le trimitem online si apoi un formular cu posta ,cu confirmare de primire.
La Casa de Sanatate unde ati trimis declaratiile cu acel angajat, pana acum, faceti declaratia pe luna in curs si treceti la data incetarii contractului de munca, data de la care s-a semnat contractul cu OPSNAJ.
In felul acesta Casa de Sanatate il va scoate din evidenta incepand cu acea data. Ar fi bine sa faceti aceste modificari cat mai repede, avand in vedere ca termenul pentru inregistrarea contractelor cu Casele de Sanatate este 23.08.2007. Vezi ordin 345/2006.
Ordin nr.345/2006
din 08/08/2006
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 720 din 23/08/2006

privind aprobarea modelului contractului de asigurări sociale de sănătate


   Având în vedere Referatul de aprobare nr. D.G. 2.958 din 8 august 2006 al directorului general al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate și Hotărârea Consiliului de administrație al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate nr. 11/2006,
    în temeiul dispozițiilor art. 211 alin. (1) și ale art. 281 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății,

    președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate emite următorul ordin:

   Art. 1. - Se aprobă modelul contractului de asigurări sociale de sănătate, prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
   Art. 2. - (1) Casele de asigurări de sănătate încheie cu asigurații aflați în evidența acestora, direct sau prin angajator, în termen de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentului ordin, contracte de asigurări sociale de sănătate. Contractele de asigurări sociale de sănătate vor fi încheiate și cu alți asigurați, pe măsura luării acestora în evidență de casele de asigurări de sănătate.
   (2) Contractul de asigurări sociale de sănătate se transferă de la un angajator la altul, ca urmare a modificării raporturilor de muncă sau de serviciu în condițiile legii.
   Art. 3. - Casele de asigurări de sănătate vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
   Art. 4. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate,

Cristian Vlădescu

    București, 8 august 2006.
    Nr. 345.



#6 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2007 - 01:36 PM

Dar ce fac daca am angajati din provincie, care au medicul de familie la cine stie ce casa de sanatate judeteana? Cum fac declaratiile? Le trimit prin posta la fiecare casa de sanatate? :lostit (13): :celb (6):



#7 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2007 - 01:38 PM

Da.
salut!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL