Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pot vinde? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pot vinde?

9 replies to this topic

#1 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 06 August 2007 - 04:39 PM

Ma intreb unde as putea gasi informatii cu privire la urmatoarea treaba: firma in cauza e firma de constructii care a achizitionat candva anumite utilaje, nu mari, si care inca nu s-au amortizat complet. Ideea e ca unele din aceste utilaje, nu mai sunt folosite, nu mai e nevoie de ele si s-ar cam dori vanzarea lor unei alte firme. Care o fi procedura? S iin primul rand daca e posibil asa ceva? Trebuie licitatie, anunturi in ziare, etc? Sa u se poate face vanzarea direct, pe baza unui contract de vanzare cumparare si factura?



#2 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 06 August 2007 - 04:52 PM

Vezi postareaiulie012006, la Aug 6 2007, 05:39 PM, a spus:

Ma intreb unde as putea gasi informatii cu privire la urmatoarea treaba: firma in cauza e firma de constructii care a achizitionat candva anumite utilaje, nu mari, si care inca nu s-au amortizat complet. Ideea e ca unele din aceste utilaje, nu mai sunt folosite, nu mai e nevoie de ele si s-ar cam dori vanzarea lor unei alte firme. Care o fi procedura? S iin primul rand daca e posibil asa ceva? Trebuie licitatie, anunturi in ziare, etc? Sa u se poate face vanzarea direct, pe baza unui contract de vanzare cumparare si factura?
Eu cred ca da- se poate vinde direct daca exista cumparator.Daca nu se poate organiza si licitatie.Din cate stiu eu licitatiile sunt obligatorii numai pentru achizitiile publice.




#3 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 07 August 2007 - 10:42 AM

Multumesc de raspuns! Exista undeva un cadru legal unde este mentionata chestia asta?
In legatura cu pretul la care se vinde, ce se intampla daca vinzi la un pret mai mare decat valoarea ramasa neamortizata? Dar daca vinzi la un pret mai mic decat valoarea ramasa neamortizata?



#4 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 07 August 2007 - 10:49 AM

pret mai mare= venituri. pret mai mic= cheltuieli.
nimeni nu gandeste pentru tine



#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 07 August 2007 - 05:14 PM

Asadar as putea vinde si la un pret mai mare. Trebuie oare o expertiza, o hartie la mana, pt a pune un pret mai mare decat valoarea ramasa neamortizata?



#6 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 07 August 2007 - 06:39 PM

Din cate stiu, nu este necesara o expertiza pentru a stabili o valaore mai mare decat valoarea neamortizata. Sunt activele firmei pe care le vinzi. In principiu fiscul se ia de tine daca le vinzi mult sub pretul de piata. Deci , atat timp cat le vinzi peste valoarea neamortizata , e ok.
Citat din Codul fiscal, cap III , art.7 , alin (1):" 26. preț de piață - suma care ar fi plătită de un client independent unui furnizor independent în același moment și în același loc, pentru același bun sau serviciu ori pentru unul similar, în condiții de concurență loială; "



#7 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2007 - 12:18 AM

De ce vrei sa le vinzi? Nu e mai util sa le inchieriezi si sa faci contracte de inchiriere in care eventualele reparatii sa cada in sarcina chiriasului? :lostit (13):



#8 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 13 August 2007 - 04:11 PM

As vrea sa vand. :biggrin:



#9 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 27 February 2008 - 01:44 PM

Sant si e intr-o situatie mai incurcata,am vandut o masina de maturat la un client,care a folosit-o si dupa aia am primit-o inapoi de la el,cu factura.Masina era defecta,noi am reparat-o si am revandut-o.Cum as putea sa procedez din punct de vedere contabil,trebuie sa fac un proces verbal sau deviz de reparatii,pentru ca am o lista cu piesele care s-au folosit la reparatie?



#10 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 27 February 2008 - 02:46 PM

Nu ma ajuta nimeni?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL