Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transfer bancar din alta firma decat in contract - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Transfer bancar din alta firma decat in contract

10 replies to this topic

#1 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 06 August 2007 - 11:28 PM

Buna,

Am si eu o problema.
Partenerul meu extern cu care am semnat contractul cu firma lui X mi-a facut o plata dintr-o alta firma a sa Y.
Pe extrasul de cont apare denumirea firmei Y dar eu in contract am semnat cu firma lui X.

Cum sa fac invoiceul ? pe firma X sau firma Y ?

Pot avea probleme sau specific ca a facut plata dintr-o alta firma ?

Problema este foarte importanta pentru mine.

Astept raspunsurile voastre
Multumesc



#2 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 09 August 2007 - 02:26 PM

Vezi postarearazvang, la Aug 7 2007, 12:28 AM, a spus:

Buna,

Am si eu o problema.
Partenerul meu extern cu care am semnat contractul cu firma lui X mi-a facut o plata dintr-o alta firma a sa Y.
Pe extrasul de cont apare denumirea firmei Y dar eu in contract am semnat cu firma lui X.

Cum sa fac invoiceul ? pe firma X sau firma Y ?

Pot avea probleme sau specific ca a facut plata dintr-o alta firma ?

Problema este foarte importanta pentru mine.

Astept raspunsurile voastre
Multumesc

in mod normal, ar trebui facut un ordin de compensare, dar fiind partener extern, nu stiu.
explic....
firma x avea o creanta la firma y, si a insarcinat-o pe aceasta (pe y) sa iti plateasca tie, compensand datoriile. sincer, nu stiu cum se procedeaza international, dar eu asa inteleg ceea ce ai descris tu. daca gresesc, corecturi. :lostit (13):

Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#3 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 09 August 2007 - 10:24 PM

ambele companii sunt ale lor si sunt si in tari diferite desemenea.

acum incerc sa fac un contract cu ei identic cu primul numai speficand ca si companie partenera pe a doua companie care a trimis banii.

cred ca in felul acesta este ok ...

ce parere aveti ?



#4 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 August 2007 - 11:51 PM

deci daca ai facut un contract cu firma X, atunci firma X trebuia sa iti vireze banii in cont chiar daca si firma Y e tot a aceluiasi individ. Tu nu ai nici un fel de legatura comerciala cu Y, asa incat ii vei face factura lui X. Apoi daca se doreste trebuie facut un ordin de compensare in trei (intre X, Y si tine) in care se specifica ca plata facturii lui X catre tine, va fi facuta de Y, in baza unei datorii pe care Y o avea de achitat catre X. Sincer, fiind vorba despre societati din tari diferite, nu stiu daca este posibil sa se incheie un ordin de compensare de asa natura.
Ceea ce nu inteleg eu este de ce nu ti-a virat banii X in cont?
Dai banii inapoi lui Y, specificand pe ordinul de plata ca suma nu este cuvenita societatii iar concomitent i-a legatura cu partenerul extern si spunei sa iti vireze banii din firma X si nu din Y.

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 10 August 2007 - 11:54 PM




#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2007 - 11:53 PM

Returneaza bani firmei Y si cerei firmei X sa ti vireze suma conform contractului.



#6 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 12 August 2007 - 01:20 AM

voi incerca sa vorbesc cu ei sa realizez un contract si cu firma lor Y identic cu cel pe care il am cu firma lor X si voi face factura catre firma lor Y conform noului contract.

cred ca e ok asa ?
voi ce ziceti ?


Vezi postareaFlorin_76, la Aug 12 2007, 12:53 AM, a spus:

Returneaza bani firmei Y si cerei firmei X sa ti vireze suma conform contractului.




#7 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 August 2007 - 11:40 AM

Nu vad nici o problema in faptul ca ai facturat catre o firma X si ai incasat banii de la Y.
Cea mai mare prostie e sa trimiti banii inapoi si sa refacturezi catre Y. Prin asta nu dovedesti decat ca nu esti deloc flexibil cand vine vorba de afaceri.
E suficient sa ai o confirmare de la X cum ca plata facturii tale se va face de la Y sau Z sau de oriunde.



#8 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 August 2007 - 02:18 PM

Vezi postareaBrigante, la Aug 12 2007, 12:40 PM, a spus:

Nu vad nici o problema in faptul ca ai facturat catre o firma X si ai incasat banii de la Y.
Cea mai mare prostie e sa trimiti banii inapoi si sa refacturezi catre Y. Prin asta nu dovedesti decat ca nu esti deloc flexibil cand vine vorba de afaceri.
E suficient sa ai o confirmare de la X cum ca plata facturii tale se va face de la Y sau Z sau de oriunde.


exact asa ma gandeam si eu dar vreau sa ma asigur si de consecintele legale.
tks.



#9 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 October 2007 - 08:52 AM

Intrebare:1.S-a facut factura in Iulie/2007 catre un client.2.S-au incasat banitii prin banca.3.In august administratorul vine si zice ca tr.sa faca exact aceeasi factura cu aceeasi suma catre alta firma si stornare factura catre prima firma.4.Aduce un proces verbal in care zic ei ca suma incasata trebuie sa inchida suma din factura emisa catre a doua firma. Cum procedez? Din punct de vedere legal e Ok?
Notele contabile in iulie au fost: 4111(X)=704,4427=100.000 si 5121=4111(X).In august: 4111(x)=704,4427-Storno si 4111(Y)=704,4427, dar cum reglez 4111(x)-ca e cu minus si cum inchid 4111(Y)?Stornez si 5121=4111(x) si fac 5121=4111(Y) conform acelui proces verbal intern incheat intre firme?
Va multumesc anticipat de ajutor!



#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2007 - 09:13 AM

Vezi postareaBrigante, la Aug 12 2007, 12:40 PM, a spus:

Nu vad nici o problema in faptul ca ai facturat catre o firma X si ai incasat banii de la Y.

Vezi postarealucis, la Oct 10 2007, 09:52 AM, a spus:

dar cum reglez 4111(x)-ca e cu minus si cum inchid 4111(Y)?Stornez si 5121=4111(x) si fac 5121=4111(Y) conform acelui proces verbal intern incheat intre firme?

Eu nu prea inteleg cum vreti voi sa faceti treaba asta. Cum justifica Y plata acelei sume?! Cum o inregistreaza in ctb? In baza unui contract prin care, asa cum spune Brigante, Y devine flexibil in afaceri si-i plateste facturile altei persoane juridice?!
Parerea mea este ca judecata asta nu e tocmai corecta. Eventual cititi legislatia referitoare la compensarea intre agenti economici.
Madalina



#11 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 October 2007 - 09:33 AM

Noi avem incheiat contract de Antrepriza cu firma Y si in baza acestuia s-a emis factura. Firma x trebuia sa transfere acei bani firmei Y in baza uniu contract de vanzare-cumparare si numai dupa aceea firma Y sa ne transfere noua-in baza contractului de Antrepriza.S-a produs o incurcatura din cauza ca noi avem un alt contract de antrepriza si cu firma aceea x, dar e vorba cu totul despre altceva.Chear oare nu se poate? In procesul verbal se explica toate amanuntele.Va multumesc mult! Poate ma ajuta cineva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL