Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
formular 30-bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


formular 30-bilant

6 replies to this topic

#1 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 08 August 2007 - 09:08 AM

va rog mult sa ma ajutati:
fac pentru prima oara bilantul si nu stiu cum sa completez formularul 30. La furnizori restanti peste 30 de zile ce sume completez? Facturile primite si neachitate de mai mult de 30 de zile de la data emiterii sau facturile neachitate de mai mult de 30 de zile de la data scadenta?
eu prin furnizor restant peste 30 de zile inteleg o factura neachitata de 30 de zile de la data scadentei. furnizorul devine restant numai dupa scadenta.?
de ex : am primit o factura cu data de emitere 28.02.2007 scadenta in 30.03.2007si neachitata pana la 30 iunie. unde o inregistrez in formular la furnizori restanti peste 30de zile sau peste 90 de zile?
:lostit (13):



#2 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 08 August 2007 - 10:33 AM

Se ia in calcul data scadentei platii.
Parerea mea este, ca sa nu scrii nici un fel de restanta.
Aici poti sa iei in calcul si contractele pe care le ai cu furnizorii, contracte care nu se cer la finante.
Deci dpdv al tau n ai nici un fel de restanta. Poate tu te-ai inteles cu furnizorul. :lostit (13):




#3 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 08 August 2007 - 01:48 PM

neachitate de mai mult de 30 de zile de la data scadentei



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2007 - 11:49 PM

Vezi postareaQardnA, la Aug 8 2007, 02:48 PM, a spus:

neachitate de mai mult de 30 de zile de la data scadentei
cine zice?
eu stiam ca daca scadenta e pe 30 si eu platesc pe 2, pe data de 1 sunt restant o zi la furnizorul respectiv
sunt curios daca administratia financiara te lasa 30 de la data de 25 pt a platii datoriile



#5 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 10 August 2007 - 03:23 PM

sigur ca te lasa!
nare rost sa le scri! mai ales la datoriile la bugetul statului! te intreaba le recunosti!?de ce sa le scri ca calculeaza majoririle de intarziere fiindca apar in bilant trecute ca si restante , si ulterior se platesc, e aiurea ca la fiecare bilant se uita dupa datorii declarate ca si restante si de acolo se apuca sa calculeze majorari si penalitati, pe cand daca nu le vad de multe ori trec cu vederea si se uita la ultimul bilant sau balanta



#6 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2007 - 12:21 AM

Foarte mult iti place sa te complici cu completarea formularului 30 din Raportari? Scrie la datorii restante ZERO astfel incat sa poti dormi linistit. :lostit (13):



#7 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 12 August 2007 - 09:24 PM

Vezi postareaSalsa, la Aug 11 2007, 01:21 AM, a spus:

Foarte mult iti place sa te complici cu completarea formularului 30 din Raportari? Scrie la datorii restante ZERO astfel incat sa poti dormi linistit. :lostit (13):


parerea mea este sa completezi corect formularul.......ce te faci daca actionarul firmei este o companie straina care-ti cere sa traduci bilantul si sa-l trimiti la ei........cum le explici ca nu aveti creante mai mari de 30 de zile desi ei stiu bine ca aveti, mai ales daca inainte le-ai trimis componenta soldurilor?
de ce oare nu ne schimbam meseria?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL