Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
majorare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


majorare capital social

6 replies to this topic

#1 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 09 August 2007 - 08:41 AM

va cer ajutorul intr-o problema de interpretare CF:
situatia este urmatoarea:
-majorare de capital social prin incorporarea rezervelor legale (1068) si aport in numerar ;( doi asociati care au pastrat ponderea partilor sociale)
- rezervele sunt constituite din 2003 cand actionar era doar unul din cei actuali
-iar aportul in numerar este realizat de cei doi actionari actuali
-intrebarea mea este :impozitez sau nu cu 16% majorarea de capital tratata ca dividend?
-conf Cod fisc art 7 alin 12/ a , daca se pastreaza proportia actionariatului....... nu ar trebui, dar eu sunt nelamurita pt ca unul din actionarii actuali nuera in firma la data constituirii rezervelor !


astept pareri !
daniela



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 August 2007 - 09:49 AM

Cel mai indicat ar fi sa mergi la Reg. Comertului si sa te informezi acolo. S-a schimbat recent modul de lucru si sunt multe chestii care nu cred ca le poti afla de aici. Am facut majorare din aport si din creditare saptamana trecuta. A mers mai rapid si mai putin costisitor decat ultima data cand am mai facut asa ceva. Cererea se completeaza doar intr-un ex. , nu 3 cum erau inainte, nu au mai cerut NC si balanta cu viza de la expert. Te sfatuiesc sa faci un drum si sa obtii informatia sigura de la sursa.

iuliana



#3 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2007 - 11:03 AM

Rezerve legale? In cazul asta se aplica Art. 22 al. 6 Cod Fiscal, care spune:

"Sumele înregistrate în conturi de rezerve legale și rezerve reprezentând facilități fiscale nu pot fi utilizate pentru majorarea capitalului social sau pentru acoperirea pierderilor. În cazul în care nu sunt respectate prevederile prezentului alineat, asupra acestor sume se recalculează impozitul pe profit și se stabilesc dobânzi și penalități de întârziere, de la data aplicării facilității respective, potrivit legii. Nu se supun impozitării rezervele de influențe de curs valutar aferente aprecierii disponibilităților în valută, constituite potrivit legii, înregistrate de societăți comerciale bancare - persoane juridice române și sucursalele băncilor străine, care își desfășoară activitatea în România."



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 August 2007 - 11:55 AM

Sunt de aceeasi parere ca majorarea de capital care nu modifica procentele de detinere ale actionarilor nu este considerata dividend, deci nu se impoziteaza.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 09 August 2007 - 12:12 PM

Vezi postareaVartosul, la Aug 9 2007, 12:03 PM, a spus:

Rezerve legale? In cazul asta se aplica Art. 22 al. 6 Cod Fiscal, care spune:

"Sumele înregistrate în conturi de rezerve legale și rezerve reprezentând facilități fiscale nu pot fi utilizate pentru majorarea capitalului social sau pentru acoperirea pierderilor. În cazul în care nu sunt respectate prevederile prezentului alineat, asupra acestor sume se recalculează impozitul pe profit și se stabilesc dobânzi și penalități de întârziere, de la data aplicării facilității respective, potrivit legii. Nu se supun impozitării rezervele de influențe de curs valutar aferente aprecierii disponibilităților în valută, constituite potrivit legii, înregistrate de societăți comerciale bancare - persoane juridice române și sucursalele băncilor străine, care își desfășoară activitatea în România."



Lg 516/29 dec 2006- permite majorarea din rez legale (am acceptul de la reg Comertului ) numai ca eu nu am fost asa de norocoasa, mi-a cerut si nota contab , si balanta si bilant.......
daniela



#6 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 August 2007 - 12:12 AM

Depinde de la un judet la altul si de un functionar la altul! Fiecare cu ideile sale si modul propriu de interpretare.



#7 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2007 - 11:26 AM

Mamadana ,cred ca e vorba de " alte rezerve"din profit (1068 )si nu rezerve legale (1061), iar acestea (1068) logic ar fi sa le impozitezi.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL