Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit pe veniturile din dobanzi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozit pe veniturile din dobanzi


38 replies to this topic

#21 grusu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2008 - 11:22 AM

Buna,

am o microintreprindere si platesc impozit pe venit. Dobanda pentru conturile bancare curente se ia in calcul la plata impozitului?

Multumesc,

George



#22 Krisia_buc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 March 2008 - 02:58 PM

Am preluat o firma de curand si am intalnit urmatoarea situatie:

In 01.06.2002 s-a incheiat un contract de finantare intre societate si administrator pentru o dobanda la nivelul BNR. Contractul a fost incheiat pe o perioada de 2 ani cu mentiunea ca "dobanda datorata de imprumutat imprumutatorului se va returna acestuia prin una sau mai multe plati pana la data de 31.12.2008".In cei 2 ani a fost calculat impozitul pe dobanda virat si declarat la admin fin.

In 2005, 2006 si 2007 s-au virat sume catre administrator reprezentand acea dobanda conf contr fara a se mai calcula impozit pe dobanda. Este corect?

Multumesc.




#23 Krisia_buc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2008 - 12:51 PM

Nu stie nimeni?



#24 anca duma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 April 2008 - 02:58 PM

Este corect.Veniturile din dobanzi au fost impozitate.



#25 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 20 July 2008 - 06:50 PM

Asociatul a creditat societatea in februarie 2008 cu suma de 70.000 ron din care i s-au rambursat pana acum in iunie toti banii. Vrea sa ii calculez si dobanda dar nu stiu cum. dar in situatia in care i s-ar fi returnat suma astfel: 15.000 la 15.03.2008 si 10.000 in mai, ramanand de rambursal restul , cum se calc dobanda ? Va rog mult sa ma ajutati.



#26 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 07 August 2008 - 07:40 PM

Chiar nu stie nimeni? Nu ma poate ajuta nimeni?



#27 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 August 2008 - 07:57 PM

Depinde ce dobanda se specifica in contract, daca zice 10 % pe an , sa presupunem , suma imprumutata inmult cu 10 % impartit la 12 luni inmultit cu numarul de luni pentru care au stat banii in firma. Dobanda la astfel de imprumuturi se ia in calcul la stabilirea gradului de indatorare la calculul impozitului pe profit .



#28 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 16 August 2008 - 09:48 AM

Vezi postareadoiny, la Aug 7 2008, 08:57 PM, a spus:

Depinde ce dobanda se specifica in contract, daca zice 10 % pe an , sa presupunem , suma imprumutata inmult cu 10 % impartit la 12 luni inmultit cu numarul de luni pentru care au stat banii in firma. Dobanda la astfel de imprumuturi se ia in calcul la stabilirea gradului de indatorare la calculul impozitului pe profit .


Se ia dobanda de referinta a BNR-ului. La dobanda se aplica 16 %
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#29 larissat

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 March 2009 - 04:00 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. de anul acesta se mai plateste sau nu impozit pentru dobanda castigata de asociatul unei societati comerciale in urma contractului de imprumut incheiat intre acesta si societate? dar impozit pe venitul obtinut de nerezidenti pentru aceasta dobanda (asociatul societatii este persoana fizica nerezidenta) ?
va multumesc!



#30 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 March 2009 - 08:50 PM

Vezi postarealarissat, la Mar 5 2009, 04:00 PM, a spus:

[...]
da se plateste (cod fiscal art.115(1)lit.b)la data platii catre acesta prin stopaj la sursa, iar la societate este deductibil daca se incadreaza in prevederile art. 23.

Vezi postareaPralina, la Feb 19 2008, 02:41 PM, a spus:

cum sa consider eu urmatorul imprumut: o firma din Romania cu asociat unic o firma nerezidenta. Firma nerezidenta imprumuta firma din Romania dar nu direct, ci printr-o alta firma din Romania ce-i datora bani firmei nerezidente. [...]
Imprumutul il vei considera asa cum este prevazuta in contract rambursarea, imprumut in valuta sau in lei. Reevaluarea trebuie facuta la data inchiderii anului daca imprumutul se restituie in valuta sau in lei la cursul zilei. Vezi OMFP 1752/2005 pct 59 (1)lit. a si b.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 March 2009 - 05:09 PM




#31 fisstica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 16 March 2009 - 02:19 PM

Scutiri de la impozitul prevazut in prezentul capitol




Art. 117. - Sunt scutite de impozitul pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti urmatoarele venituri:

a) dobanzile la depozitele la vedere/conturi curente;

b) dobanda aferenta instrumentelor de datorie publica in lei si in valuta si veniturile obtinute din tranzactionarea titlurilor de stat si a obligatiunilor emise de catre unitatile administrativ-teritoriale, in lei si in valuta pe piata interna si/sau pe pietele financiare internationale, precum si dobanda aferenta instrumentelor emise de catre Banca Nationala a Romaniei in scopul atingerii obiectivelor de politica monetara si veniturile obtinute din tranzactionarea valorilor mobiliare emise de catre Banca Nationala a Romaniei;

c) dobanda la instrumente/titluri de creanta emise de societatile comerciale romane, constituite potrivit Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca instrumentele/titlurile de creanta sunt tranzactionate pe o piata de valori mobiliare reglementata de autoritatea in domeniu a statului in care se afla aceasta piata si dobanda este platita unei persoane care nu este o persoana afiliata a emitatorului instrumentelor/titlurilor de creanta;

d) premiile unei persoane fizice nerezidente obtinute din Romania, ca urmare a participarii la festivalurile nationale si internationale artistice, culturale si sportive finantate din fonduri publice;

e) premiile acordate elevilor si studentilor nerezidenti la concursurile finantate din fonduri publice;

f) veniturile obtinute de nerezidenti din Romania, care presteaza servicii de consultanta, asistenta tehnica si alte servicii similare in orice domeniu, in cadrul contractelor finantate prin imprumut, credit sau alt acord financiar incheiat intre organisme financiare internationale si statul roman ori persoane juridice romane, inclusiv autoritati publice, avand garantia statului roman, precum si in cadrul contractelor finantate prin acorduri de imprumut incheiate de statul roman cu alte organisme financiare, in cazul in care dobanda perceputa pentru aceste imprumuturi se situeaza sub nivelul de 3% pe an;

g) veniturile persoanelor juridice straine care desfasoara in Romania activitati de consultanta in cadrul unor acorduri de finantare gratuita, incheiate de Guvernul Romaniei/autoritati publice cu alte guverne/autoritati publice sau organizatii internationale guvernamentale sau neguvernamentale;

h) dupa data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, dividendele platite de o intreprindere, care este persoana juridica romana, unei persoane juridice rezidente intr-un alt stat membru al Uniunii Europene sau in unul din statele Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, ori unui sediu permanent al unei intreprinderi dintr-un stat membru al Uniunii Europene sau dintr-un stat al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, situat intr-un alt stat membru al Uniunii Europene sau al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, sunt scutite de impozit, daca beneficiarul dividendelor detine minimum 15% din titlurile de participare la intreprinderea persoana juridica romana, pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani, care se incheie la data platii dividendului. Conditia de detinere minima va fi de 10%, incepand cu anul 2009. Conditiile in care se aplica aceste prevederi, referitoare la tipurile de intreprinderi din statele membre catre care se fac platile de dividende si definitia termenului stat membru, sunt prevazute la art. 201;

i) dupa data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, veniturile din economii sub forma platilor de dobanda, asa cum sunt definite la art. 1245, obtinute din Romania de persoane fizice rezidente in statele membre ale Uniunii Europene, sunt scutite de impozit;

j) incepand cu data de 1 ianuarie 2011, veniturile din dobanzi sau redevente, asa cum sunt definite la art. 12419, obtinute din Romania de persoane juridice rezidente in statele membre ale Uniunii Europene sau ale Asociatiei Europene ale Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, sunt scutite de impozit, daca beneficiarul efectiv al dobanzilor sau redeventelor detine minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare la persoana juridica romana, pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani, care se incheie la data platii dobanzii sau redeventelor.

k) dobanda la depozitele la termen si/sau instrumentele de economisire, realizata din Romania de persoanele fizice rezidente in alte state decat cele ale Uniunii Europene, incepand cu data de 1 ianuarie 2009.



#32 fisstica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 16 March 2009 - 08:54 PM

Nu cred ca am fost foarte clara la primul post pe acest forum.Deci pentru larissat...legat de acel impozit pe dobanda datorata unui nerezident: la art.117 , lit. i zice clar totul:sunt scutite incepand inca cu aderarea Romaniei la UE. Am avut si eu un caz asemanator, zilele astea am primt raspuns de la MF si contractul se incadreaza la art.117 lit.i



#33 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 March 2009 - 03:23 PM

sunt scutite dar trebuie depusa o declaratie cf.omef nr.564/2007 publicta in m.o. 489/2007(formularul 400) pana la 28, 29 febr. (va plati impozit in tara de rezidenta).



#34 fisstica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 18 March 2009 - 11:24 AM

exact!



#35 andreeaanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 April 2009 - 07:25 PM

salutare. am si eu aceeasi nelamurire. deci, totusi, acele venituri din dobanzi bancare pentru cont curent si pentru depozite la termen, sunt deja impozitate si pentru microintreprinderi (pe mfinante am gasit ca persoanele fizice nu mai au nimic de declarat), nu mai trebuie calculat, inregistrat si platit impozit pe venit.



#36 Orbis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 23 October 2009 - 11:09 PM

Buna ziua,

Stie cineva, daca la o microintreprindere dobanda pentru depozitele bancare la termen se ia in calcul la plata impozitului de 3%?

Multumesc.



#37 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 24 October 2009 - 01:14 AM

Vezi postareaOrbis, la Oct 24 2009, 12:09 AM, a spus:

Buna ziua,

Stie cineva, daca la o microintreprindere dobanda pentru depozitele bancare la termen se ia in calcul la plata impozitului de 3%?

Multumesc.

Codul fiscal:
,,Baza impozabila

Baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie veniturile din orice sursa, din care se scad:
a) veniturile din variatia stocurilor;
b) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentand cota-parte a subventiilor guvernamentale si a altor resurse pentru finantarea investitiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale;
f) veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii. ''
vioreld



#38 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 24 October 2009 - 08:14 AM

Mai oameni buni, terminati cu prostioarele! :pullhair: Baza impozabila pt. veniturile micro o gasiti la art.108 CF. si nu sunt exceptate dobanzile cu pricina.
Ahhh, ca ati descoperit ca este ,,nedreapta" legea, asta e altceva.
%%%




***



#39 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 24 October 2009 - 12:50 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Oct 24 2009, 09:14 AM, a spus:

Mai oameni buni, terminati cu prostioarele! :pullhair: Baza impozabila pt. veniturile micro o gasiti la art.108 CF. si nu sunt exceptate dobanzile cu pricina.
Ahhh, ca ati descoperit ca este ,,nedreapta" legea, asta e altceva.

Dar cine a spus ca sunt exceptate ?
vioreld






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL