Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit pe veniturile din dobanzi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit pe veniturile din dobanzi


38 replies to this topic

#1 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 August 2007 - 11:11 AM

la 05.07.2005 s-a incheiat un contract de finantare intre societate si administrator pentru o dobanda la nivelul BNR.
toate dobanzile cumulate pentru anul 2006 si 2007 vreau sa le achit administratorului in iulie 2007.ce cota de impozit aplic?
16% pentru toate?sau 10%???
multumesc



#2 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 09 August 2007 - 11:30 AM

Eu zic 16%.
Sunt venituri care se obtin pe baza unui contract - nu sunt dobanzi bancare, chiar daca dobanda e la fel cu cea a BNR.




#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 August 2007 - 11:37 AM

Vezi postarearazvyrazvy, la Aug 9 2007, 12:30 PM, a spus:

Eu zic 16%.
Sunt venituri care se obtin pe baza unui contract - nu sunt dobanzi bancare, chiar daca dobanda e la fel cu cea a BNR.


Codul fiscal:

Art. 67
(2) Veniturile sub formă de dobânzi pentru: depozitele la termen constituite, instrumentele de economisire dobândite, contractele civile încheiate, începând cu data de 1 ianuarie 2007, se impun cu o cotă de 16% din suma acestora. Pentru veniturile sub formă de dobânzi, impozitul se calculează și se reține de către plătitorii de astfel de venituri la momentul înregistrării în contul curent sau în contul de depozit al titularului, respectiv la momentul răscumpărării, în cazul unor instrumente de economisire. În situația sumelor primite sub formă de dobândă pentru împrumuturile acordate pe baza contractelor civile, calculul impozitului datorat se efectuează la momentul plății dobânzii. Virarea impozitului pentru veniturile din dobânzi se face lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare înregistrării/răscumpărării, în cazul unor instrumente de economisire, respectiv la momentul plății dobânzii, pentru venituri de această natură, pe baza contractelor civile. Pentru depozitele la termen constituite, instrumentele de economisire dobândite, contractele civile încheiate, depozitele la vedere/conturile curente constituite anterior datei de 1 ianuarie 2007, dar a căror scadență este începând cu data de 1 ianuarie 2007, pentru determinarea impozitului pe veniturile din dobânzi se aplică cota de impozit de la data constituirii



#4 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 August 2007 - 11:47 AM

la 05.07.2005 =>cota de impozit =10%(cf.L163/01.06.2005)
%%%




***



#5 roro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2007 - 04:22 PM

Buna ziua,

Trebuie sa platesc dobanda aferenta unui contract de imprumut incheiat intre societate si asociat si nu stiu in ce cont. Ma poate ajuta cineva? Mentionez ca societatea are sediul in sectorul 1 Bucuresti. De asemenea am o nelamurire, dobanda respectiva o declar prin Declaratia 100, randul 34 Impozit pe venituri din dobanzi?

Multumesc mult.



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 05:01 PM

Contractul de imprumut incheiat are ca si creditor pe asociat, nu? Dobanda o platesti asociatului si nu statului. La stat se plateste impozitul. Venitul din dobanzi este obtinut de catre asociat.
Madalina



#7 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 December 2007 - 08:48 AM

Impozitul pe dobanda se declara in 100 la randul 34 pentru luna in care s-a platit dobanda asociatului.
oare unde o sa ajungem?



#8 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 14 December 2007 - 03:26 PM

ceva asemanator am si eu la firma la care lucrez. lunar platesc parte din capitalul imprumutat si dobanda aferenta. in functie de tara beneficiarului dobanzii, asupra acesteia aplici cota de impozitare. este important de stiut daca intre tari exista conventie pentru evitarea dublei impuneri.

Impozitul se numeste : impozit asupra veniturilor obtinute de nerezidenti - in cazul tau persoane juridice.
vezi art 114 cod fiscal
nerezidenŃi, se aplică asupra veniturilor brute impozabile obŃinute din România.
Venituri impozabile obŃinute din România
Art. 115. - (1) Veniturile impozabile obŃinute din România, indiferent dacă veniturile sunt primite în România sau în străinătate, sunt:
a) dividende de la o persoană juridică română;
b) dobânzi de la un rezident;
c) dobânzi de la un nerezident care are un sediu permanent în România, dacă dobânda este o cheltuială a sediului permanent;
d) redevenŃe de la un rezident;
e) redevenŃe de la un nerezident care are un sediu permanent în România, dacă redevenŃa este o cheltuială a sediului permanent;
f) comisioane de la un rezident;
g) comisioane de la un nerezident care are un sediu permanent în România, dacă comisionul este o cheltuială a sediului permanent;
h) venituri din activităŃi sportive si de divertisment desfăsurate în România, indiferent dacă veniturile sunt primite de către persoanele care participă efectiv la asemenea activităŃi sau de către alte persoane;
i) venituri din prestarea de servicii de management sau de consultanŃă din orice domeniu, dacă aceste venituri sunt obŃinute de la un rezident sau dacă veniturile respective sunt cheltuieli ale unui sediu permanent în România;
j) venituri reprezentând remuneraŃii primite de nerezidenŃi ce au calitatea de administrator, fondator sau membru al consiliului de administraŃie al unei persoane juridice române;
k) venituri din servicii prestate în România, exclusiv transportul internaŃional si prestările de servicii accesorii acestui transport;
l) venituri din profesii independente desfăsurate în România - doctor, avocat, inginer, dentist, arhitect, auditor si alte profesii similare -, în cazul când sunt obŃinute în alte condiŃii decât prin intermediul unui sediu permanent sau într-o perioadă sau în mai multe perioade care nu depăsesc în total 183 de zile pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive care se încheie în anul calendaristic vizat;
m) veniturile din pensii primite de la bugetul asigurărilor sociale sau de la bugetul de stat, în măsura în care pensia lunară depăseste plafonul prevăzut la art. 69;@
n) Abrogat.@
o) venituri din premii acordate la concursuri organizate în România;
p) venituri obŃinute la jocurile de noroc practicate în România, de la fiecare joc de noroc, obŃinute de la acelasi organizator într-o singură zi de joc;
q) venituri realizate de nerezidenŃi din lichidarea unei persoane juridice române. Venitul brut realizat din lichidarea unei persoane juridice române reprezintă suma excedentului distribuŃiilor în bani sau în natură care depăseste aportul la capitalul social al persoanei fizice/juridice beneficiare.@
(2) Următoarele venituri impozabile obŃinute din România nu sunt impozitate potrivit prezentului capitol si se impozitează conform titlurilor II sau III, după caz:
a) veniturile unui nerezident, care sunt atribuibile unui sediu permanent în România;
b) veniturile unei persoane juridice străine obŃinute din proprietăŃi imobiliare situate în România sau din transferul titlurilor de participare deŃinute într-o persoană juridică română;
c) venituri ale unei persoane fizice nerezidente, obŃinute dintr-o activitate dependentă desfăsurată în România;
d) veniturile unei persoane fizice nerezidente obŃinute din închirierea sau din altă formă de cedare a dreptului de folosinŃă a unei proprietăŃi imobiliare situate în România, din transferul proprietăŃilor imobiliare situate în România, din transferul titlurilor de participare deŃinute la o persoană juridică română si din transferul titlurilor de valoare, altele decât titlurile de participare.@

Art. 116. - (1) Impozitul datorat de nerezidenŃi pentru veniturile impozabile obŃinute din România se calculează, se reŃine si se varsă la bugetul de stat de către plătitorii de venituri.
(2) Impozitul datorat se calculează prin aplicarea următoarelor cote asupra veniturilor brute:
a) 10% pentru veniturile din dobânzi si redevenŃe, dacă beneficiarul efectiv al acestor venituri este o persoană juridică rezidentă într-un stat membru sau un sediu permanent al unei întreprinderi dintr-un stat membru, situat într-un alt stat membru. Această cotă de impunere se aplică în perioada de tranziŃie, de la data aderării României la Uniunea Europeană si până la data de 31 decembrie 2010, cu condiŃia ca beneficiarul efectiv al dobânzilor sau redevenŃelor să deŃină minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare la persoana juridică română, pe o perioadă neîntreruptă de cel puŃin 2 ani, care se încheie la data plăŃii dobânzii sau redevenŃelor;
b) 20% pentru veniturile obŃinute din jocuri de noroc, prevăzute la art. 115 alin. (1) lit. p);
c) 16% în cazul oricăror alte venituri impozabile obŃinute din România, asa cum sunt enumerate la art. 115, cu excepŃia veniturilor din dobânzile obŃinute de la depozitele la termen, depozitele la vedere/conturi curente constituite, certificate de depozit si instrumentele de economisire dobândite anterior datei de 1 ianuarie 2007, pentru care se aplică cota de impozit de la data constituirii/dobândirii.@
(3) Abrogat.@
(4) Prin derogare de la alin. (2), impozitul ce trebuie reŃinut se calculează după cum urmează:
a) pentru veniturile ce reprezintă remuneraŃii primite de nerezidenŃi care au calitatea de administrator, fondator sau membru al consiliului de administraŃie al unei persoane juridice române, potrivit art. 57;
b) pentru veniturile din pensii primite de la bugetul asigurărilor sociale sau de la bugetul de stat, potrivit art. 70.
(5) Impozitul se calculează, respectiv se reŃine în momentul plăŃii venitului si se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care s-a plătit venitul. Impozitul se calculează, se reŃine si se varsă, în lei, la bugetul de stat, la cursul de schimb al pieŃei valutare, comunicat de Banca NaŃională a României, valabil în ziua reŃinerii impozitului pentru nerezidenŃi. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acŃionarilor sau asociaŃilor până
la sfârsitul anului în care s-au aprobat situaŃiile financiare anuale, impozitul pe dividende se declară si se plăteste până la data de 31 decembrie a anului respectiv.@
(51) Pentru veniturile sub formă de dobânzi la depozitele la termen, certificate de depozit si alte instrumente de economisire la bănci si la alte instituŃii de credit autorizate si situate în România, impozitul se calculează si se reŃine de către plătitorii de astfel de venituri la momentul înregistrării în contul de depozit al titularului, respectiv la momentul răscumpărării, în cazul certificatelor de depozit si al instrumentelor de economisire. Virarea impozitului pentru veniturile din dobânzi se face lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare înregistrării/răscumpărării.@
(52) Modul de determinare si/sau declarare a veniturilor obŃinute din transferul titlurilor de participare la o persoană juridică română va fi stabilit prin norme.@
(6) Pentru orice venit impozitul ce trebuie reŃinut, în conformitate cu prezentul capitol, este impozit final.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:50 PM

Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#9 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2007 - 12:04 PM

Vezi postareamadalinab, la Dec 4 2007, 05:01 PM, a spus:

Contractul de imprumut incheiat are ca si creditor pe asociat, nu? Dobanda o platesti asociatului si nu statului. La stat se plateste impozitul. Venitul din dobanzi este obtinut de catre asociat.
se plateste impozit pe dobanda separat ? nu stiam asta, eu am inteles de la cap cu impozitul pe profit ca dobanda platita catre entitati neautorizate sa acorde imprumut se supun limitelor de deductibilitate (sunt doua limite in acest caz) :
1. daca rata dob este mai mare decat rata dob publicate de BNR coresp ultimei luni din trimestrul pt care se calc impozitul pe profit si publicat in MO.
Dupa acest calcul, ce depaseste rata dob BNR este nedeductibil si nu se reporteaza, ce este sub rata dob se supune limitei urmatoare de deductibilitate

2. calculul gradului de indatorare (calculat cumulat pt toate imprumuturile pt care se calculeaza gr de indatorare). Daca gradul de indatorare este mai mic decat 3 sunt deductibile integral. Daca este mai mare decat 3 pt perioada curenta dob este nedeductibila, dar se reporteaza pt perioada urmatoare.

Asta am inteles eu din codul fiscal.



#10 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 18 December 2007 - 12:10 PM

Aici este vorba despre altceva. Sunt venituri obtinute de nerezidenti in Romania. Societatea straina a faciut o investitie directa, in baza unui contract care se comunica BNR (datorie externa)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:50 PM
citare mesaj anterior

Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#11 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 05:33 PM

de acord cu tine. Venitul nerezidentului se impoziteaza in romania la sursa iar pt imprumut se calculeaza gradul de indatorare in vederea deductibilitatii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:51 PM
citare mesaj anterior




#12 roro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 December 2007 - 08:54 PM

Asociatul este persoana fizica romana dar chiar si asa trebuie sa ii platesc dobanda neta adica din dobanda pe care ar fi trebuit sa i-o platesc conform contract trebuie sa retin impozitul pe dobanda care este in procent de 16%. Intrebarea era in ce cont de trezorerie la Bugetul de Stat trebuie platit acest impozit pe dobanda pe care nu i l-am platit asociatului pentru ca am obligatia sa il platesc la stat in locul asociatului (prin retinere la sursa).
Eu am platit deja dar as fi tare curioasa daca am procedat corect.

Multumesc,



#13 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 10 January 2008 - 09:33 AM

As dori si eu un ajutor din partea Dvs. : exista mai multe contracte de imprumut intre asociat (persoana nerezidenta) si firma, contracte care au fost incheiate initial pe 1 an , apoi prelungite cu inca 1 an. S-a trecut si de aceasta ultima scadenta. Firma inca este datoare cu o suma + dobanzi aferente calculate. Daca practic termenele contractelor sunt de mult expirate ( asociatul doreste in continuare sa i se calculeze dobanda ) , la sfarsitul exercitiului mai pot aceste dobanzi sa fie deductibile ? Dobanzile sunt calculate si evidentiate dar nu s-a achitat pana acum impozitul din venituri nerezidenti.
Multumesc si astept orice parere.



#14 roro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2008 - 09:24 PM

Impozitul pe nerezidenti trebuie sa il reti cand platesti dobanda si sa il platesti pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care ai platit dobanda neta asociatului persoana nerezidenta. Cum inca nu i-ai platit-o ci doar ai calculat-o, nu trebuie sa platesti nici impozit nerezidenti. In ceea ce priveste deductibilitatea dobanzii, aceasta se poate stabili numai in urma caculului gradului de indatorare (pentru ca prelungirea contractului insemna ca acel contract este acum, de fapt, contract pe termen lung - conform codului fiscal).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:51 PM
citare mesaj anterior




#15 Pralina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2008 - 02:41 PM

Va rog frumos sa-mi spuneti cum sa consider eu urmatorul imprumut: o firma din Romania cu asociat unic o firma nerezidenta. Firma nerezidenta imprumuta firma din Romania dar nu direct, ci printr-o alta firma din Romania ce-i datora bani firmei nerezidente.
Problema mea e cum consider eu imprumutul
- extern (si trebuie sa fac reevaluare suma in eur la sf de an, cu dobanda calculata in eur si rambursarea lui in eur la cursul de la data iesirii)

sau

- in lei - tinand cont de faptul ca eu lei am primit in cont ?



#16 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 29 February 2008 - 02:08 PM

Buna ziua. Firma mea este platitoare de impozit pe venit. In luna XI am constituit un depozit bancar. Lunar banca imi calculeaza dobanda.Trebuie sa calculez impozit in cuantum de 2% din venitul obtinut din dobanda acestui depozit? Va multumesc



#17 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 29 February 2008 - 03:52 PM

Vezi postareaBajinaru Ramona, la Feb 29 2008, 02:08 PM, a spus:

Buna ziua. Firma mea este platitoare de impozit pe venit. In luna XI am constituit un depozit bancar. Lunar banca imi calculeaza dobanda.Trebuie sa calculez impozit in cuantum de 2% din venitul obtinut din dobanda acestui depozit? Va multumesc


Da.



#18 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 February 2008 - 04:02 PM

Eu stiu ca, pentru dabanzile din depozitele bancare, banca retine si vireaza impozitul (care e final), nu deponentii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#19 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 29 February 2008 - 04:11 PM

Vezi postareanopris, la Feb 29 2008, 04:02 PM, a spus:

Eu stiu ca, pentru dabanzile din depozitele bancare, banca retine si vireaza impozitul (care e final), nu deponentii.


Pai daca banca iti opreste iti ia 16% ! Ca micro platesti 2%. Deci cum ar fi corect pana la urma?



#20 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 March 2008 - 10:37 AM

Vezi postareakrina03, la Feb 29 2008, 04:11 PM, a spus:

Pai daca banca iti opreste iti ia 16% ! Ca micro platesti 2%. Deci cum ar fi corect pana la urma?
Eu stiu ca impozitul pe dobanzile bancare e ceva in genul 0,1%. Oricum nu e treaba noastra ci a bancii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL