Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata factura externa! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata factura externa!

4 replies to this topic

#1 ciprian_musat

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 August 2007 - 07:33 PM

Va salut!
O nelamurire... detin o firma care se ocupa de import-export si apoi distributia pe teritoriul Romaniei a catorva marfuri luate din spatiul comunitar. am facut prima plata, a unei facturi externe, prin banca, de curand dar am ramas foarte surprins de faptul ca mi-au cerut factura si si-au facut o copie pe care, normal, au pastrat-o. este normal acest lucru? toate bancile din Romania il practica? Un colaborator din strainatate mi-a spus ca la ei nu se cere asa ceva. factura contine, dupa mine, informatii confidentiale (furnizori, preturi) pe care nu stiu cine le poate obtine asa usor dar daca las factura la banca ce garantie am eu ca nu respira informatia unde nu as dorii si ma trezesc peste noapte cu nu stiu ce probleme. ori eu nu imi aduc aminte sa fi semnat cu banca vreun contract de confidentialitate care sa preveada expres acest caz. Ce spuneti voi, are rost sa ma cert cu ei?
Cu stima,
Ciprian P.M.



#2 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 13 August 2007 - 10:05 AM

Vezi postareaciprian_musat, la Aug 9 2007, 08:33 PM, a spus:

Va salut!
O nelamurire... detin o firma care se ocupa de import-export si apoi distributia pe teritoriul Romaniei a catorva marfuri luate din spatiul comunitar. am facut prima plata, a unei facturi externe, prin banca, de curand dar am ramas foarte surprins de faptul ca mi-au cerut factura si si-au facut o copie pe care, normal, au pastrat-o. este normal acest lucru? toate bancile din Romania il practica? Un colaborator din strainatate mi-a spus ca la ei nu se cere asa ceva. factura contine, dupa mine, informatii confidentiale (furnizori, preturi) pe care nu stiu cine le poate obtine asa usor dar daca las factura la banca ce garantie am eu ca nu respira informatia unde nu as dorii si ma trezesc peste noapte cu nu stiu ce probleme. ori eu nu imi aduc aminte sa fi semnat cu banca vreun contract de confidentialitate care sa preveada expres acest caz. Ce spuneti voi, are rost sa ma cert cu ei?
Cu stima,
Ciprian P.M.
Toate bancile din Romania lucreaza asa.Ai sa vezi ca si la incasari din strainatate esti obligat sa prezinti factura sau contract, fara ele nu poti sa faci incasarea.In strainatate e la fel.Cat despre confidentialitate , ei sunt obligati sa o pastreze in limita a 10000 euro.




#3 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 13 August 2007 - 11:53 AM

La platile externe nu mi-au cerut niciodata facturile (si fac plati prin doua banci). Am completat doar dispozitia de plata externa (DPE).
Anais



#4 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 August 2007 - 03:22 PM

Idem cu Anais, si eu fac plati externe prin 2 banci, si nu intocmesc decat DPE-ul. In plus, la incasari externe (si am avut si valori de zeci de mii de euro) nu mi s-a cerut nimic. E cazul sa ma astept la vreo amenda pt asta? :lostit (13):



#5 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 August 2007 - 09:58 PM

Eu fac plati externe de 4 ani saptamanal si imi cere ori copie dupa factura ori factura in original si fac ei o fotocopie. Asta e regulamentul BNR, cica..
Mai sunt si cateva banci pe care nu le intereseaza acest lucru, probabil ca au... mia multa sustinere. :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL