Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli dublate? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

cheltuieli dublate?

1 reply to this topic

#1 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 11 August 2007 - 03:33 PM

Am o mare nelamurire.
Acum 2 ani cand eram la inceput, abia incepusem sa lucrez, am facut o tampenie cand am inregistrat gresit prelucrarea la terti , nu mi-am dat seama pentru ca nimeni nu facuse avize, mi s-a spus cat e manopera la un produs finit dar nu ca l-ar lucra firma mamei patronului si la un anumit moment dat am inregistrat ca productie proprie, pentru ca si firma noastra producea la randul ei si nu prelucrare la terti, si nu numai atat factura de manopera cand venea de la terti am inregistrat-o : o data am inclus-o in pretul produsului finit ca stiam cat e manopera pe bucata si o data pe cheltuieli cand venea la sfarsit de luna. Cat se obtinea atat se vindea deci nu aveam sold la 711.

Stau si ma gandesc acum daca nu cumva am dublat cheltuileile, desi nu cred pentru ca faceam 601= 301 materialul si chiar daca in bonul de predare introduceam manopera, pe venituri mi se ducea 701=4111 pretul de vanzare, iar pe cheltuieli 628=401 si 601=301.
Desi imi descarca gestiunea la cost (material+ manopera) practic pe cheltuieli se ducea costul materialului iar pe venituri pretul de vanzare. Deci 711 desi era gresit nu imi influenta veniturile si profitul.

Ce ziceti? sper ca nu am dublat cheltuilelile si m-am sustras de la plata impozitului pe venit sau pe profit , sa stiu... cum pot repara acum?
Sper ca nu am marit cheltuielile si automat sa fi micsorat profitul si impozitul pe profit.
2 luni la sfarsit de an am platit impozit pe venit, dar in anul imediat urmator am trecut la impoz pe profit. Inregistrarea gresita am facut-o 1 2 luni cand plateam impoz pe venit si cred 2 luni cand eram platitori de impozit pe profit.
Plus ca nu stiu cum sa mai repar inregistrarea ca productie proprie in loc de prelucrare la terti dupa atata timp, offffffff rau e cand nu stii la inceput si nu ai pe cine sa intrebi. :lostit (13):

As vrea sa stiu daca mai pot repara ceva acum inainte de bilant.
Multumesc
denisa



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2007 - 12:03 AM

Din datele prezentate nu mi sa parut sa fi dublat cheltuielile







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL