Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
institutii publice platitoare de tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

institutii publice platitoare de tva

4 replies to this topic

#1 ana1978

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 August 2007 - 08:38 PM

VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE LA O PROBLEMA DESPRE TVA.
SUNT UN SERVICIU PUBLIC DE APA SI CANALIZARE SI SUNT PLATITOR DE TVA.
PRECIZEZ CA MA FINANTEZ DIN VENITURI PROPRII.
TVA-UL PE CARE IL PLATESC LA STAT IL CALCULEZ CA DIFERENTA DINTRE TVA COLECTAT SI TVA DEDUCTIBIL. PROBLEMA MARE APARE CAND TREBUIE SA FAC PLATA. TREZORERIA IMI CERE ORDONANTARE PENTRU PLATA TVA-ULUI SI NU STIU CUM SA FAC ORDONANTAREA, PENTRU CA NU AM UNDE SA MA INCADREZ IN ARTICOLELE BUGETARE. SPER CA M-AM FACUT INTELEASA.
VA ROG DIN SUFLET SA MA LAMURITI SI DACA SE POATE SA IMI DATI CATEVA INFORMATII ADRESA MEA ESTE anamariacheles@yahoo.com



#2 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 August 2007 - 03:57 PM

Cred ca cel mai simplu este sa intrebi la trezoreria de care apartii... Sigur vor sti sa te indrume...

georgi30



#3 DDC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 September 2007 - 07:07 PM

TVA-ul se incadreaza la art. 20.01.30 , el trebuie trecut si in bugetul de venituri si cheltuieli, care de fapt este un buget de incasari si plati. Si eu lucrez intr-o institutie publica platitoare de TVA si asa ne-au lamurit cei de la Ministerul Finantelor pentru ca si pentru noi a fost o dilema.



#4 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 12 April 2010 - 02:01 PM

Pentru un serviciu din cadrul unei institutii publice care obtine venituri din transport peste 35.000 Euro pe an este obligatorie inregistrarea ca platitor de tva? Am auzit ca pentru acest domeniu de activitate nu este obligatorie inreg ca platitor de tva. A mai auzit cineva acest lucru? Daca da, care este legislatia care reglementeaza?



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 13 April 2010 - 07:10 PM

Vezi Codul fiscal Titlul TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL